Recenze: Descent Mk1, počítač pro potápěče mezi sportovci

Recenze: Descent Mk1, počítač pro potápěče mezi sportovci

Garmin představil potápěčský počítač, který musí chtít podle popisu úplně každý. Kromě své potápěčské funkce totiž hodinky Descent Mk1 fungují zároveň jako sporttester pro neuvěřitelné množství aktivit, mají vlastní GPS navigaci a chytře se spojí s vaším telefonem. Výrobce se navíc chlubí vynikající výdrží a odolností. Všechno to zní báječně, ale jak je to s ním doopravdy? Potápěčský instruktor Honza Charvát je vzal do vody a jen tak jim to nedaroval. Počítač dostal zabrat, ale vynořil se jako vítěz. Honza nepokrytě přiznává, že se zamiloval. 

Bezproblémové propojení s vaším telefonem

„Měl jsem možnost testovat nové hodinky Garmin Descent MK1 v nejvyšší titanové verzi. Testování jsem si naplánoval na potápěčský víkend u rakouského jezera Attersee. Nejprve jsem si samozřejmě stáhl aplikaci Garmin Connect, prošel párováním a nastavením. Hodinky se velice ochotně a rychle synchronizovaly a připojování k mému telefonu LG G4 nevykázalo jedinou chybičku. I když jsem se od telefonu vzdálil, bylo opětovné připojení naprosto bezproblémové,” říká Honza.

Hodinky Descent Mk1 jsou podle výrobce kompatibilní s většinou dostupných smartphonů a tréninkový on-line deník Garmin Connect je k dispozici jako mobilní aplikace pro iOS, Android i Windows Phone nebo jako webová aplikace pro klasický počítač. 

Titanový řemínek na sucháč nedostanete

„Na ponor jsem šel v suchém obleku, na který rozhodně titanový řemínek nedostanete. Takže jsem hned měnil za gumový.  Výměna je díky pohyblivému patentu velice rychlá. Takže cvak, cvak a vyměněno,” popisuje instruktor.

Na hodinkách Garmin Descent Mk1 je lákavé, že potápěčským počítačem výčet jejich funkcí nekončí. Jejich sportovní módy můžete využít na běh, jízdu na kole, plavání, lyžování, golf a řadu dalších sportů. Pro každý sport mají hodinky k dispozici samostatný sportovní profil, který má k dispozici specifické funkce a pamatuje si svoje individuální nastavení. Hodinky například při běhu měří tempo v min/km, na kole rychlost v km/h. Pokud je vezmete v zimě na sjezdovku, umí rozpoznat a automaticky pozastavit stopky při jízdě lanovkou a cestou z kopce měřit vzhledem k vyšším sklonům 3D rychlost a 3D vzdálenost. V bazénu hodinky automaticky rozeznají plavecký způsob a změří tempo, čas a například počet záběrů ruky. Hodinky vás potěší i v případě, že jste příznivci běžeckých pásů, veslovacích nebo cyklistických trenažérů, se správnými senzory umí změřit i tyto sportovní aktivity.

Přísnější první ponor plný příjemných překvapení

„Hodinky si zvědavě prohlížím ihned po zanoření a musím uznat, že mě překvapuje, jak krásně je na nich vše vidět. A to jsou proti mému standardnímu počítači Oceanic VT4.1 výrazně menší,” začíná Honza popisovat zážitky z prvního ponoru. „Barvičky všech údajů  jsou  viditelné a přehledné. V 31 metrech nastává trošku zádrhel, protože  jsem hodinky předem nenastavoval a tím pádem běží nejvíc konzervativní mód. Hned mi naskákala dekomprese, přestože druhý počítač mi ukazoval bezdekompresní čas asi 17 minut,” vysvětluje.

„Při návratu ke břehu se mi moc líbilo, že v módu kompasu je zaznamenán bod vstupu do vody a že vás počítač navádí přesně na tento bod,” usmívá se Honza. Asi 20 sekund po vynoření ukončil počítač aktivitu a uložil bod výstupu. „Opravdu jsem se nacházel asi 1 metr od místa, kde jsem vstupoval do vody,” pochvaluje si Honza. Na telefonu je hned vidět záznam ponoru, stačí doplnit vybavení, spotřebu a pár drobností. V aplikaci vidíte i mapu lokality s místem vstupu a výstupu a všechny další dostupné údaje. „Zobrazil se mi puls během ponoru. Takže když budu nosit hodinky na hřbetu ruky, snímají puls i přes gumovou rukavici,” libuje si Honza.

Hodinky Garmin Descent Mk1 jsou určené pro volné nebo přístrojové potápění se vzduchem nebo směsmi. Nabízejí snadné plánování ponorů, orientaci pod vodou pomocí 3D kompasu a měření tepu pod vodou, ukládání místa zanoření a vynoření. Nastavit si můžete zvukové a vibrační alarmy a komfortní je i podsvícený displej. 

Druhý a třetí ponor do větších hloubek

Nejméně konzervativní mód podrobil Honza testování ve větších hloubkách. „Klesám a klesám 30 metrů, 40 metrů, 50 metrů, no parádní voda, krásně vidět, dno ještě padá dál, ale  pomalu se obracím, hodinky hlásí hloubkový alarm v 50 metrech a blížící se k NDL, zbývají 3 minuty. Opět jsou i přes změnu nastavení přísnější než Oceanic. Pomalu stoupám, hodinky krásně zobrazují  rychlost výstupu, občas zavrní a nahlásí, že stoupáte příliš rychle. Asi ve 30 metrech si říkám, vzduchu dost, zdržím se a počkám na dekompresní ponor. Po chvíli hlásí hodinky dekompresní zastávku ve 3 metrech, začínám stoupat a čas dekomprese se také zkracuje. Ještě než dosáhnu požadované hloubky, hlásí hodinky provedení dekomprese a mohu pokračovat vzhůru,” popisuje náročnější ponor Honza. Při druhém ponoru taky zjistil, že poklepáním na displej se může i pod vodou posouvat mezi různými obrazovkami.

Celkově tedy maximální spokojenost

„Doufám, že nebude trvat dlouho a budu si ho moci pořídit sám pro sebe. Jak jsem již zmínil, spokojím se s verzí s gumovým řemínkem, která mně osobně více vyhovuje. Závěrem ještě dodám, že hodinky jsem si vyzvedával ve čtvrtek kolem cca 15 hodiny a nebyly zcela nabité, měly nějakých cca 80 % baterie a vracel jsem je v neděli kolem 16 hodiny, baterii jsem nenabíjel a stále ukazovala 60 %.

Výrobce udává, že na jedno nabití vydrží Descent Mk1 až 21 dní v režimu hodinek, až 12 dní v režimu smartwatch, až 20 hodin s plně zaplnutým GPS nebo až 30 hodin v úsporném UltraTrack GPS módu. 

Sdílet článek

Comments (12)

  • Viktor

    Existuhe nebo bude existovat bezdrátový přenos tlaku v láhvi ze sondy?

    13. 08. 2018 at 11:34
  • RM

    Dobrý den, kromě místa zanoření a vynoření by to mělo umět vše co Garmin Fenix5X s app Dive IQ?

    06. 12. 2017 at 13:48
  • Čeněk Petrucha

    Mohl bych vědět jaká je cena?
    děkuji Čeněk P.

    01. 12. 2017 at 13:08
  • Martin, Fii instructor n

    Je tam prosím mód na Freediving ?

    25. 11. 2017 at 05:27
    • Adéla Beranová

      Ano, je. 🙂

      27. 11. 2017 at 12:59
      • Patrik Štajer

        Descent MK1

        Rychlost sestupu a vystupu při ponoru (apnea) není po ponoru k nahlédnutí na hodinkách a ani v aplikaci. Považuji to za nutnost. Mód Apnea je tovární a nedají se nastavit a přizpůsobit obrazovky při ponoru a ani na hladině po ponoru. Při ponoru bych uvítal více informací na jedné obrazovce a ne dvě obrazovky, které je nutno přepínat. V Surface módu bych uvítal více info nebo možnosti nastavení zobrazovaných dat o proběhlém ponoru a tepu zároveň.

        Při stopkách se v bazénu při ponoru pustí automaticky mód Apnea. Nelze vypnout a tak nelze trénovat freedivingové bazénové discipliny se stopkami. Obrovský nedostatek u hodinek pro potápění.

        K aktivitám lze zadat opotřebení náčiní. Jako boty nebo kolo. Ale u hodinek pro potápění tam není Neopren. 🤔

        Při psaní u uložených pozic v mapách nelze posunout kurzor k opravě překlepů. Musíte vše smazat a složitě znova psát.

        Není možnost změnit pořadí uložených pozic.

        Spravovat mapy, trasy a body v aplikaci pro mobil či pc rovněž nelze.

        Je možno ovládat outdoor kameru viber. Úžasná možnost. Ovládání pro gopro ale nejde. Chápu proč. Go pro ale měnit nechci a tak raději vyměním hodinky.

        Uživatelské zkráty pro mnoho aplikací ale pro tu nejčastěji užívanou – budíky, postrádám. Pro nastavení budíku musím udělat mnoho zmáčknutí.

        Tvorba, nastavení a správa činností, datové obrazovky a kompletní nastavení je v hodinkách a nelze to udělat pohodlněji přes aplikaci v mobilu či pc. Opět softwarový nedostatek.

        V mobilu přehled aktivit (chůze, běh, jóga, kolo, plavání, vše,…) mám vlastní vytvořené aktivity jako „jiné“ např. čchi kung a do přehledu mi nejde zadat trvalý atribut např. jako jóga. Nemohu vidět přehled, který je možný u ostatních aktivit. U každého záznamu musím upravit aktivitu a typ aktivity abych získal přehled. Proč je tam jóga, když není v nabídce jóga? Co síla jako fitness?

        Zařízení descent, správa aktivit a aplikací, činnosti a aplikace, nelze odstranit aplikaci co jsem nainstaloval (jóga). Špatná a takřka žádná možnost organizace a nastavení aplikací.

        V mapách mám špendlík, který nevím co je. Neumím se na něj ničím podívat a zjistit to. Nebo ho odstranit. Proč?

        Tutorial pro nové uživatele by bylo více než vhodný.

        Sériové číslo na kovovém plíšku bylo na hodinkách přilepeno tak, že po 14 dnech odpadl. Dostal jsem dojem, že jsem koupil za kupu peněz nějaké digitálky z tržiště. Na tom bych vážně nešetřil.

        Večer po nabíjení občas nevezme data o spánku a píše mi to, že mám mít pro data o spaní hodinky na ruce. Já je ale na ruce měl.

        Nevyužitý potenciál počítače za nemalé peníze. Software snižuje potenciál hardwaru. Nejsem dostatečně spokojen s užíváním za cenu hodinek.

        Pro freediving jsou lepší počítače za zlomek ceny tohoto přístroje nacpaného hardwarem.

        Hledal jsem hodinky, co užiji na běh, hory a potápění. Vše v jednom. Bohužel nemohu doporučit pro freediving. Běh ok, hory jsem ještě nestihl pořádně vyzkoušet. Pro běžné užívání jako smart hodinky průměr.

        Upadnutý štítek se sériovým číslem a prázdné okénko na druhé straně hodinek.

        Zkoušel jsem to komunikovat přes český web garminu, ale dostal jsem jen odpověď, že to mám napsat na web garminu a tam bez reakce…

        01. 09. 2018 at 14:04
  • radek.zem@gmail.com

    Dobrý den, můžete prosím upřesnit, jak funguje sledování polohy pod vodou? Odvozuje to čistě z kompasu a směru pohybu pod vodou? GPS signál se počítám pod vodu nedostane. Díky

    23. 11. 2017 at 13:00
    • Adéla Beranová

      Pod vodou bohužel signál GPS opravdu nedosáhne. Hodinky zaznamenají poslední polohu před zanořením a posléze opět ihned po vynoření – díky tomu se například snadno dostanete zpět na původní místo a tyto pozice se také ukládají do logu. Další výhodu vidíme v tom, že si můžete předem do hodinek zadat nějaký bod, kde se chcete zanořit a pak k němu snadno po hladině můžete „doplácat“, aniž byste spotřebovali zbytečný vzduch, nebo riskovali, že vrak nebo cokoli jiného “tam dole” minete. 🙂

      23. 11. 2017 at 20:11

Napsat komentář