5 způsobů, jak se vyhnout dusíkové narkóze

5 způsobů, jak se vyhnout dusíkové narkóze

Spadnout do dusíkové narkózy je trochu jako se opít. Vy se cítíte skvěle, ale kamarádi si myslí, že se chováte jako blázen. 

Když se kohokoli zeptáte, jak se projevuje dusíková narkóza, nejprve se pobaveně usměje. „Budeš mávat na každou hezkou rybu a zapomeneš si hlídat manometr i všechno ostatní,” popsal to celkem jednoduše jeden můj kamarád.

Na kurzu potápění do větších hloubek musíte pod vodou plnit jednoduché úkoly nebo početní úlohy, aby váš instruktor bezpečně určil, že se vás v dané hloubce dusíková narkóza netýká.

Vědci stále nedokáží přesně určit příčiny dusíkové narkózy u potápěčů. Ví se jen o projevech, mezi které patří zpomalené myšlení a s ním související větší riziko pochybení. Potápěč v dusíkové narkóze nedokáze dělat víc věcí najednou, zpravidla se soustředí intenzivně na jednu věc, třeba pěknou rybu nebo korál. Naopak zanedbává kontrolu spotřeby vzduchu, času, hloubky a dalších zásadních okolností.

Když se váš buddy začne chovat podivně, nezodpovědně nebo prostě jako blázen, pak se s největší pravděpodobností dostal do dusíkové narkózy. „Takovému člověku může připadat jako skvelý nápad klesání do obrovských hloubek nebo naopak odhození opasku se závažím,” vysvětluje nebezpečí, která s dusíkovou narkózou souvisí potápěčský instruktor Adam Švancar.

Postižený potápěč může taky ztratit krátkodobou paměť a zapomenout tedy i plán ponoru.

Jak se dusíkové narkóze vyhnout?

  1. Absolvujte kurz hloubkového potápění: Naučíte se rozpoznat varovné signály související s dusíkovou narkózou a způsob, jak se s nimi vypořádat.
  2. Odpočívejte před ponorem: Únava může být jednou z příčin.
  3. Vyhýbejte se alkoholu a omamným látkám: Kocovina, stejně jako vliv lehkých drog, můžou dusíkovou narkózu výrazně zhoršit.
  4. Plánujte ponory a držte se plánu: Rozhodněte předem o hloubce, trase a frekvenci kontrol s buddym a držte se plánu.
  5. Hlídejte si partnera: Chová se váš buddy zvláštně? Má nekoordinované pohyby? Signalizujte stoupání. Často stačí vystoupat jen o pár metrů a dusíková narkóza úplně odezní.

Zdroj: scubadiving.com Foto: scubadiving.com

Sdílet článek

Napsat komentář