5 způsobů, jakými potápění prospívá psychickému zdraví

5 způsobů, jakými potápění prospívá psychickému zdraví

Potápění se čím dál častěji využívá při práci s postiženými pacienty a při terapiích. Různé organizace využívají přístrojové potápění pro lehčí i těžké případy postižení a funguje to. Potápění pomáhá jak psychicky, tak fyzicky, proto se využívá při rehabilitaci širokého spektra lidí. 

Lidé s fyzickým postižením se můžou při potápění oprostit od svých potíží, ale existují i nesporné psychické benefity potápění. Je sice těžší je kvantifikovat a zkoumat, ale prokazatelně existují. 

Odpojení 

Asi největší výhodou potápění je, že při něm nemůžete používat telefony, číst e-maily a nic a nikdo se vás nesnaží kontaktovat. Pod vodou se vaše sociální závazky rozpouští. Sociální média jsou v moderní době spojována s mentálními potížemi zejména mezi mladými lidmi. Pod vodou se zdají naprosto nedůležitá. Pod vodou si sice můžete dělat fotky a videa na svůj Instagram, ale nevěnujete tomu takovou pozornost. Na břehu i na lodi zůstává telefon často v suchém batohu i dlouho po ponoru. 

Kdybyste vytáhli telefon ve 20 metrech hloubky, je po něm. A když všichni mluví o svým zážitcích z ponoru nebo oblíbených lokalitách, nenapadne vás sáhnout chytrém zařízení. My lidé nejsme jako druh přizpůsobení tomu být neustále propojení s okolím skrz moderní technologie, proto je skvělé jim při potápění aspoň na chvíli uniknout. 

Svoboda

Nové prostředí a skupina lidí znamenají, že můžete zapomenout na spoustu otravných sociálních omezení. Když chcete, můžete klidně nosit to samé tričko týden v kuse. Není to omluva pro cokoli, ale sociální pravidla jsou mezi potápěči uvolněnější. V takovém prostředí je jednodušší být sami sebou. 

A doslovnou svobodu zažijete přímo ve vodě, v ní můžete jít v podstatě kamkoli, a to je úžasná příležitost pro vaši mysl. Místo stěn a překážek najednou vidíte příležitosti, třeba tam spatříte zajímavé živočichy. To je nesmírně pozitivní záležitost. 

Rutina

Ať už si to připouštíte nebo ne, lidé milují plány. Jsme nastavení na rutiny a cítíme se v nich pohodlně. Hektický životní styl se vám může hodně vymknout z rukou, takže je skvělé se při potápění dostat právě do předvídatelné rutiny. Potápění je na rozdíl od jiných sportů takových rutin plné. V podstatě nemusíte přemýšlet nad tím, co bude následovat, protože postup je vlastně pořád stejný. Nejlepší příklad je potápěčská dovolená na lodi. Probudíte se, potápíte, jíte, potápíte, jíte, potápíte, jíte a spíte. 

Na ponoru je to taky pořád dokola. Nastrojíte a zkontrolujete výstroj, ponoříte se, klesáte, zkoumáte lokalitu, kontrolujete si manometr, vystoupáte, vynoříte se a tak dál. Skvělá rutina pro váš mozek. 

Fyzické benefity

Fyzická aktivita je pro vaše psychické zdraví důležitá, protože při ní nemusíte neustále používat mozek. Gauč není tak dobrý, protože váš mozek nedělá to, k čemu byl vytvořen. Přesouvání a příprava věcí zaručují, že vaše tělo a mozek musí spolupracovat. 

Puzzle se podobají skládání výstroje, vaše tělo a mozek musí spolupracovat. Každou sekundu, kterou jste ve vodě, zapojujete všechny svaly ve svém těle, abyste se pohybovali. A i když jste ve vodě „v klidu“, i všechny ty malé pohyby stimulují váš mozek způsobem, jakým to gauč nedovede. 

Sociální 

Lidé jsou společenská stvoření a mozek je naprogramovaný ke spolupráci ve skupině, ale někteří lidé jsou v moderní době velmi izolovaní, což může vést k depresím a dalším potížím. Potápění je jednoznačně skupinový sport, ale společenská složka není tak intenzivní, každý si může najít svou ideální hranici. Je to skvělý způsob, jak se zapojit, ale můžete na to jít pomalu. Být součástí skupiny nám dává pocit důležitosti a můžeme vykouknout ze své ulity. 

Potápění je v podstatě jak společenský, tak individuální sport. Na souši se společně smějete a pomáháte si, pod vodou pak trávíte čas hlavně sami se sebou. 

Zdroj a foto: simplyscuba.com

Sdílet článek

Napsat komentář