6 jednoduchých cvičení pro potápěče

6 jednoduchých cvičení pro potápěče

Jak moc musí být potápěči ve formě je častým tématem debat. Experti se obecně shodnou na formulaci „rozumná míra fyzické kondice“. Existuje ale pár cviků, na které by se měli potápěči zaměřit. Hlavně proto, že zapojují různé svaly, které při jiných sportech lidé nepotřebují. 

Tady je šest cviků, které můžete jednoduše zařadit do svého běžného programu a které můžete dělat doma nebo dokonce u svého pracovního stolu. Nezapomeňte se před a po cvičení vždycky protáhnout, a i když chcete cvičit efektivně, nepřežeňte to!

I. Palce u nohou a nárty

Pokud nejste baletka, asi běžně nezařazujete do svého cvičení palce u nohou. Při plavání s ploutvemi ale namáháte právě svaly spojené s palci a nárty. Proto má spousta potápěčů křeče do chodidel, a to bez ohledu na jejich celkovou fyzickou kondici.

Abyste udrželi tyhle svaly ve formě na potápění, lehněte si na záda, natáhněte nohy ke stropu a protáhněte špičky co nevíce nahoru. Protáhnete tím svaly nártu a chodidla. Vydržte v pozici minutu, pak nohy uvolněte. Opakujte třikrát vždy se minutovou pauzou.

Cvik můžete zařadit při zahřívání před běžným cvičením nebo po něm. Stejně tak můžete cvičit i v sedě v kanceláři na židli. Nebo třeba v letadle. 🙂

II. Opičáci

Další cvik na procvičení chodidel je „opičí sbírání“. Dejte na zem tužku a snažte se ji sebrat a podržet palci u nohou aspoň 30 sekund. Opakujte s druhou nohou. Pokud se vám to nedaří s tužkou, zkuste nějaký větší měkký objekt jako třeba míček.

III. Posílení zad a středu těla

Postoj a silná záda jsou pro potápěče velmi důležitá. Pokud máte slabý střed těla, je potřeba ho posílit. Lehněte si na břicho s prsty propletenými před čelem. Zvedejte hlavu, ramena a trup z podložky jak nejvíc dovedete, zatímto ruce necháte na zemi. Měli byste cítit protažení a posílení, vydržte pět vteřin. Odpočiňte si a cvik opakujte.

IV. Kliky u zdi

Na posílení rukou a horní části trupu nejlépe fungují obyčejné kliky. Pokud vám nesedí klasické kliky na zemi, opřete se rukama o zeď a nohy dejte co nejdál za sebe na šířku ramen. Kliky jsou těžší, když dáte nohy dál od zdi. S takto posílenýma rukama se vám příště poleze na loď jako po másle.

V. Posílení lýtek

Stoupněte si na šířku ramen a pomalu se zvedejte ze země na špičkách a zase klesejte dolů, ale paty by se měly dotknout podlahy jenom lehce. Opakujte cvičení, dokud vás nebudou svaly na nohou nepříjemně pálit. Pokud budete cvičit alespoň dvakrát až třikrát týdně, vaše výdrž se bude prodlužovat. Posílená lýtka znamenají efektivnější kop, při kterém se pomaleji unavíte. Zároveň je to skvělá prevence proti křečím.

IV. Posílení středu těla

Silný střed těla pomáhá obecně při zvedání těžkých předmětů, vždycky byste měli ohýbat kolena, ne záda. Střed těla můžete posilovat každý den v kanceláři u stolu – stačí sedět rovně místo hrbení.

Zdroj text a foto: www.2.padi.com

Sdílet článek

Napsat komentář