7 potápěčských filmů, které chcete vidět

7 potápěčských filmů, které chcete vidět

V zimě má většina potápěčů v Česku kvůli počasí o dost víc volného času. Ale to neznamená, že se musíme potápění vzdát úplně. Co tak se usadit pohodlně na gauč a mezi náloží vánočních pohádek a cukroví si pustit něco, kde to trochu šplouchá.

Last Breath

Dokument, který vás přiková ke gauči a přestanete dýchat spolu s hlavním hrdinou. Last Breath diváka vtáhne doprostřed dění kolem nehody při pracovním potápění v roce 2012. Využívá skutečné záběry a zvukové záznamy pořízené v hloubce asi 100 metrů pod hladinou. Čím méně toho před zhlédnutím filmu víte, tím lépe. Kromě napínavého dění stojí za vidění i samotné prostředí pracovního potápění v těchto hloubkách. Speciálně přístrojoví potápěči musí být fascinovaní a dozví se spoustu zajímavých věcí o tom, jak to dělají tihle borci.

Nepřemýšlejte, nedívejte se na trailery a recenze a pusťte si to. Last Breath má v nabídce i Netflix.

Na ČSFD.cz 82 %, odkaz zde.

Odysea

Odysea je dobrodružný film, nikoli dokument, ve kterém je hlavním hrdinou Jacques Cousteau. Přesto se ale můžete těšit na životopisné prvky a představení „prvního rekreačního potápěče“ jako člověka a objevitele. Jacquesovo dobývání podvodního světa se ne vždycky slučovalo s rodinným životem a jeho způsob práce se v průběhu času jeví dokonce jako necitlivý k přírodě. Ne vždycky to má jednoduché, ale vždycky mu to stojí za to.

Na ČSFD.cz 71 %, odkaz zde.

Propast

V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Při riskantním pokusu o záchranu pod hladinou zjišťuje námořnictvo, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa… 

James Cameron v roli režiséra vytvořil svůj vlastní potápěčský opus, který kombinuje realistický příběh s prvky sci-fi. Zanechává i diváky na pochybách, jestli se pod hladinou neskrývají překvapení, o kterých se nám ani nezdá. Jde o vizuální lahůdku, která vás vtáhne to děje a vyplivne zamyšlené a zasněné až na úplném konci. James Cameron neumí natočit špatný film a podvodní prostředí miluje ze všeho nejvíc. Podle toho film The Abbys vypadá.

Na ČSFD.cz 82 %, odkaz ZDE.

Sanctum

Akční thriller Sanctum z roku 2011 se zaměřuje na osudovou jeskynní potápěčskou expedici, kterou provázejí nejrůznější nehody a pohromy. Výkonným producentem filmu byl zmíněný James Cameron, sám vášnivý potápěč. Sekvence potápění v jeskyních jsou úžasné, i když se ve skutečnosti natáčely ve velké vodní nádrži v Queenslandu. Ale jestli máte o potápění v jeskyních svoje pochyby, Sanctum vás pravděpodobně utvrdí v tom, že se do nich ponořit opravdu nechcete. Guilty pleasure film pro spoustu potápěčů i přes filmově řemeslné nedostatky.

Na ČSFD.cz 60 %, odkaz zde.

Vodní život

Snímek Aquatic Life je režisérský počin Wese Andersona se všemi jeho typickými prvky. Trochu rozverný, hodně vizuální a plný svérázného humoru. Ne každému sedne, ale stal se kultovním hitem. Bill Murray se skvěle baví v roli velmi proslulého oceánografa i s jeho vrtochy, každý ví, na kterého Francouze s červenou čepičkou se tu naráží. Hollywoodsky obsazená posádka hodlá na expedici chytit záhadného jaguářího žraloka, který sežral jejich dřívějšího člena.

O opravdovém potápění to vlastně není, ale bavit se budete královsky.

Na ČSFD.cz 72 %, odkaz tady.

Magická hlubina

Francouzský režisér Luc Besson, další milovník světa pod hladinou, natočil emocionální podívanou plnou překrásného podvodního vizuálu. „Film je portrétem dvou mužů, pevně spjatých s oceánem, lásky mezi Jacquesem a jeho osudovou ženou Johannou, přátelství a neskonalé romantiky,“ píše se v oficiálním textu k filmu. A je to pravda. Až budete mít chuť na něco trochu francouzsky povznášejícího, pusťte si Magickou hlubinu.

Na ČSFD.cz 82 %, odkaz tady.

The Deep

Hlubina patří jednoznačně do každého seznamu potápěčských filmů. Dobrodružný film natočený v roce 1977 podle stejnojmenného románu Petera Benchleyho vypráví příběh páru na dovolené na Bermudách. Milenci David Sanders a Gail Berkeová objeví při potápění vrak lodi s nákladem morfia, díky kterému se dostanou do konfliktu s drogovým dealerem a jeho zlou partou.

Potápěčské sekvence jsou zábavné i po pětačtyřiceti letech. Třeba ta scéna, kde padoucha chytí obří muréna. Nebo bílé tričko herečky Jacqueline Bissetové, které vynikne zejména pod vodou.

Scény se ve skutečnosti točily na Britských panenských ostrovech, přičemž vrak lodi RMS Run poskytl dokonalou kulisu.

Na ČSFD.cz má Hlubina 70 %, odkaz zde.

Sdílet článek

Napsat komentář