Akvárium najalo potápěče, aby se mazlil s rybami

Akvárium najalo potápěče, aby se mazlil s rybami

Osaměle se v současné krizi necítí jenom lidé. Cairns Aquarium v australském Queenslandu nedávno zaměstnalo třetího potápěč, který má za úkol zvýšit lidskou interakci s rybami, které vyhazovaly známky osamění v době uzavření akvária kvůli korona krizi. 

Obyvatelé akvária jako žraloci, rejnoci, kanicové a pyskouni byly zvyklí na tisíce návštěvníků procházejících kolem každý týden. Po uzavření akvária kvůli pandemii se začaly ryby chovat nezvykle. Některé aktivně vyhledávaly lidi, jiné se začaly schovávat v tmavých koutech nádrží. Několik jich přestalo žrát. 

Akvárium proto přijalo nového potápěče, aby měly ryby společnost. 

„Máme tu leopardí žraloky, kteří se nechají mazlit skoro jako štěňátka,” říká ředitel Cairns Aquarium Daniel Liepnik. „Běžně tu máme dva potápěče, nyní jsou tři. Takže mají ryby trochu víc kontaktu s lidmi a extra podněty,” dodává Liepnik. 

Mnoho návštěvníků si neuvědomuje, že ryby vůbec vidí ven z akvária. Ve skutečnosti jsou to inteligentní a citlivá stvoření, která si užívají kontakt s lidmi. 

„Opravdu jim to myslí a zdají se mít emoce, propojení s lidmi,” říká ředitel akvária. 

„Konkrétně jeden z kaniců pojmenovaný Chang miluje pozorování lidí a už celé týdny je mrzutý,” popisuje mořský biolog a kurátor Paul Barnes. 

„Je to hodně zvědavá ryba se silnou osobnosti a rád zírá na lidi,” rozvádí svou myšlenku Barnes. „Stejné je to s potápěči v nádržích, chce se hned přidat, mít dobrý výhled a rád je sleduje při plavání kolem,” dodává biolog. 

Chang byl bez lidí tak nešťastný, že několik týdnů nechtěl žrát. Je ale pravda, že kanic není zrovna střízlík, takže si zaměstnanci nedělali přehnané starosti. 

Aby si ryby znovu zvykly na přítomnost lidí, začne personál akvária obědvat v blízkosti nádrží několik týdnů před znovu otevřením veřejnosti. 

„Prostě si tam sedneme a budeme se s nimi bavit zvenčí,” vysvětluje Barnes. 

Zdroj a foto: Sportdiver.com

Sdílet článek

Napsat komentář