Dahab: Potápění, vodnice a velbloudi

Dahab: Potápění, vodnice a velbloudi

Nejlepší místo na potápění, místo které musíte vidět – tohle se dočtete asi o každé potápěčské lokalitě. Jenže v případě Dahabu nejde jenom o potápění, ale tady chcete zažít a užít si každou minutu pobytu. Dahab je svou atmosférou, lidmi a zážitky tak unikátní, že nepotřebujete žraloky ani luxusní hotely, abyste se sem chtěli vracet. Ale přece jen tu mají tu slavnou Blue Hole. 

Potápění v Egyptě je mezi Evropany hodně populární, je to relativně blízko, cenově dostupné a navíc pod vodou úchvatné. Spousta potápěčů sem jezdí na safari lodě, tím ale přichází o tu cestovatelskou část a stěží poznají opravdový Egypt. Při potápění ze břehu sice nestihnete pět ponorů denně, ale máte šanci se rozhlédnout kolem. 

Dahab je potápěčská Mekka

Původně beduínská vesnice na Sinajském poloostrově se schovává u pobřeží Rudého moře schovaná mezi skalnatými horami. Vede sem jediná cesta a i přes obrovský rozvoj potápěčského turismu se tu svým způsobem zastavil čas. Na jihu Dahabu leží i hotelové resorty, potápěči ale často volí hotely přímo v centru městečka a mají to blízko na své potápěčské základny, kde tráví naprostou většinu času. Jezdí sem prakticky jenom potápěči a freediveři, takže si město uchovalo svou atmosféru a není to čistě turistické místo, na které narazíte všude jinde v Egyptě. Panuje tu potápěčsky přátelská atmosféra. 

Potápění na různorodých lokalitách a na Blue Hole

Bezesporu nejznámější lokalitou Dahabu je Blue Hole, lákavý pocit několika set metrové hloubky se stal osudným nemálo potápěčům. O tom ale jindy. Ponor na Blue Hole totiž není vcelku nijak nebezpečný. Začíná se na lokalitě zvané příznačně Bells a po proplavání na vnější stranu se kocháte stěnou pokrytou korály, až nastoupáte k překrásnému „sedlu”, přehoupnete se do samotné modré díry a užíváte si pohled na freediverskou dálnici z lan. Ponor je to kouzelný, v Dahabu jsou ale i podobně krásná a méně známá místa. 

Třeba Canyon je od Blue Hole kousek a umí zapůsobit intenzivněji než jeho slavnější sestřička. Pak se ale zajedete podívat třeba na Caves, Golden Blocks a když se usměje štěstí s počasím, tak i na Islands a Eel Garden a už vlastně sami nedokážete říct, která lokalita je ta nejlepší. Protože v Dahabu je i potápění na domácím útesu neskutečné. 

Pod vodou na vás čekají rozmanité korálové útesy všech tvarů a velikostí, obývané bezpočtem barevných rybiček. Nouze tu není o Angel Fish, napoleony, perutýny, Stone Fish a Scorpion Fish, Parrot Fish a mnoho mnoho dalších. Rejnoky najdete téměř jistě a ve správném období vás bude na ponorech provázet i želva nebo dvě. Chobotnice, murény a další tvorové se schovávají doslova všude. Při nočních ponorech narazíte na sépie, kraby a další potvůrky. Je toho tolik, že se vám nebude chtít z vody ani na minutu. 

Je pravda, že na větší zvířata jako jsou žraloci tu narazí jen opravdoví šťastlivci, ale než zahlédnout v dálce stín něčeho takového, je možná lepší si užívat životem překypující korály. 

Kdo by si přece jen chtěl na chvíli odskočit na jednodenní výlet lodí, má příležitost se z Dahabu vydat na jeden z nejslavnějších vraků světa, na Thistlegorm. O něm se dočtete víc v článku tady

Potápěním to v Dahabu jenom začíná

Obrovskou výhodou potápění ze břehu je čas k objevování života nad hladinou mezi ponory nebo po nich. Do hotelu se v Dahabu chodí opravdu až když vám padají víčka a hned po rozbřesku vyrážíte zpátky na bázi. Můžete se projít po pobřeží až na samotný jih, nebo si dát ranní běh k Blue Hole a zpátky. Všechno je tu blízko. 

Můžete ochutnávat, očichávat a objevovat. Zažívací obtíže tu hrozí stejně jako kdekoli jinde v podobných destinacích a stačí si nechat poradit od místních, kam se vydat a kde raději nehodovat. Určitě stojí za ochutnání džus z cukrové třtiny, čerstvé ryby a plody moře, ale zajít můžete i do nefalšovaného German bakery, tedy německého pekařství a na pravou egyptskou kávu. 

O zážitky tu není nouze, vydat se můžete na čtyřkolkách do pouště, surfovat na písečných dunách, odjet na velbloudech do beduínské vesnice v horách na večeři nebo si nakoupit zásoby kávy, čajů, koření a neskutečně voňavé kosmetiky a parfémů. Paradoxně nic z těchto zážitků není prolezlé turistickou pachutí. Vlastně to je pořád tak nějak autentické a za pár korun. Dahab ještě není místem, kde se z turistů tahají jen peníze, ale možná i proto, že sem jezdí hlavně potápěči, kteří se chovají jinak a místní to cítí. 

Nečekejte luxus a budete rádi

Dahab není místo, kam jedete utratit tvrdě vydělané peníze a kde mezi ponory čekáte plný servis, večer opulentní večeři a na pokojích ručníky poskládané do labutí. Do Dahabu se jezdí, protože si tu můžete s místními popovídat nad skvělou kávou, zažijete různorodé ponory a všechny vám utkví a na chvíli se kolem vás zastaví čas, vy budete ležet na dřevěném lehátku pokrytém změtí látek a koberců, dívat se na tu osvětlenou zátoku a říkat si, tak tohle je život potápěče. My potápěči máme totiž možnost objevovat zajímavá místa z jiných pohledů a pohled na Dahab je jeden z těch nejlepších. 

Tip: Potápěčská základna Lighthouse

Přímo v Dahabu najdete maďarsko-slovenskou bázi Lighthouse, kde se o vás dobře postarají. 🙂 Webovky mají tady.

Sdílet článek

Napsat komentář