KNIŽNÍ TIP: „Co ryba ví?“

KNIŽNÍ TIP: „Co ryba ví?“

Máte občas pocit, že si ta ryba o vás musí myslet, že jste blázen? V neoprenu a s tolika hadičkami musíme rybám připadat jako hodně divní lachtani. Vědec zabývající se vědomím zvířat Jonathan Balcombe vás ve své nové knize možná překvapí. Ryby toho totiž zřejmě ví dost.

Knížka se jmenuje „Co ryba ví?“ a zrovna teď ji najdete v běžných knihkupectvích. Přináší vhled do života a vnímání ryb a pro nás potápěče je to fascinující čtení. Jednotlivé kapitoly se zabývají tím, co ryby cítí, jak ochutnává a jaký mají přístup k rodičovství.

Anotace „Co ryba ví?“

„Jonathan Balcombe názorně ukazuje, že ryby mají pocity a zaslouží si respekt a ochrau jako jiné vnímavé bytosti.“ – DALAJLÁMA

Přemýšlejí ryby? Skutečně mají třívteřinovou paměť? A dokáží rozpoznat lidi, kteří na ně zírají nad hladinou? V knize Co ryba ví? etolog Jonathan Balcombe vyvrací mýty a přináší odpovědi nejen na tyto otázky. Vezme vás do hlubin moří, do potoků a ústí řek i na druhou stranu akvarijního skla, kde odhalí překvapivé dovednosti ryb. Co ryba ví? překypuje postřehy a vzrušujícími objevy, a tak vybízí k přehodnocení našeho vztahu k rybám a ke stále více ohroženému mořskému životu. Navždy změní váš pohled na naše podvodní bratrance. A to včetně zlatých rybiček.

Autor

JONATHAN BALCOMBE býval ředitelem oddělení pro studium vědomí zvířat v institutu Humane Society Institute for Science and Policy ve Washingtonu. Nyní je nezávislým autorem a redaktorem a přednáší o vědomí zvířat. Je autorem čtyř knih včetně Second Nature (Druhá přirozenost) a Pleasurable Kingdom (Království potěšení) a více než šedesáti vědeckých článků a kapitol knih o chování zvířat a jejich ochraně. Je populárním hostem rádií, objevil se také v televizním kanálu National Geographic a v několika dokumentárních filmech. Píše pro The New York Times, The Washington Post a do dalších periodik. Žije v Ontariu. Najdete ho na Facebooku, můžete ho sledovat i na Twitteru na @Jonthanpb1959 nebo navštívit jeho webové stránky jonathan-balcombe.com.

Sdílet článek

Napsat komentář