Koparki: Na otočku za skvělým potápěním

Koparki: Na otočku za skvělým potápěním

Potopené bagry v lomu se skvělou viditelností nemůžou nechat chladným žádného sladkovodního potápěče. Koparki mají dno v hloubce do 18 metrů a u lomu je příjemné zázemí pro potápěče, takové nabídce se nedá odolat.

Diving Marina ”Koparki” leží kousek za polskými hranicemi u Katovic. Z Prahy je to přes něco málo přes pět hodin jízdy. My jsme vyrazili v pátek odpoledne, přespali u Ostravy a ráno jsme byli za chvilku na místě. Dali jsme dva hodinové ponory a na pohodu dojeli večer zpátky do Prahy.

Přijeli jsme, zaplatili jsme a potápěli jsme

Komunikace s místním dive centrem dopředu i na místě je mírně komplikovaná kvůli bídné angličtině na polské straně. Nakonec se člověk vždycky domluví, žádný problém.

Při příjezdu jsem dostali papír s razítkem, s tím jsme zašli do kanceláře, zaplatili jsme kartou 50 polských zlotých za potápěče. Přidělili nám jeden z mnoha přístřešků podél vody, takže jsme měli svoje vlastní místo na přípravu výstrojí i sebe s výhledem na vodu. Nechtěli ani certifikace ani žádnou registraci. Koukli jsme na mapu, vybrali napoprvé vstup do vody přes takový umělý bazének. Geniální nápad, protože potápěči při vstupu do vody nezvíří dno, mají prostor se v klidu připravit, třeba si odložit věci na kraj ”bazénu”.

Vstupů do vody je podél břehu několik. Většina z nich v podobě žebříků nebo mola, bazének je jenom jeden. Je ale fajn, že se můžete vynořit kdekoli na poměrně dlouhé stěně lomu a nebudete to mít daleko k některému výlezu.

Atrakce jsou vyvázané, stačí na linku natrefit

Předem jsme se dočetli, že atrakce jsou v lomu vyvázané. Na prvním ponoru se nám nepodařilo najít linku od vstupu, šli jsme podle kompasu a mapy s náměry a úplně to nefungovalo. Možná to bylo námi, ale mapa nebyla nejpřesnější, některé atrakce na ní chyběly a když už jsme našli linku, vedla mírně jinudy než by člověk čekal. Nicméně díky skvělé viditelnosti a kvalifikovanému odhadu jsme na prvním ponoru našli jeden ze dvou bagrů, pak už i vyvázanou linku, loď a pár dalších drobností. Na druhém ponoru jsme narazili na linku, která nás dovedla k druhému bagru a dalším atrakcím. Kdybychom měli čas na třetí ponor, už by byla orientace jednoduchá. Větší atrakce jsou navíc vybójkované, takže není ostuda si k nim naplavat po hladině a zanořit se přímo u nich.

Bagry v Koparkách nejsou žádná ořezávátka, ale pořádné stroje. Dají se při troše opatrnosti i proplavávat a prohlédnout zevnitř. Loď je na lomové poměry veliká, dá se proplavávat a sama o sobě je taky parádní. Kromě atrakcí toho k vidění není mnoho. Trochu měsíční krajina, ploché dno a nějaká taková struktura je jen na okrajích lomu, stěny padají rovnou dolů. Voda byla krásně čistá, světlá a díky pohodové hloubce i teplotě tam člověk vydrží, co mu vzduch stačí. Pár okounů nás přišlo omrknout, ale jinak živočichové žádní.

Zázemí i plnírna jsou naprosto parádní

Přímo u lomu je plnírna s masivní kaskádou, plnění bylo svižné a vzduch za rozumné peníze. Žádné jiné směsi jsme i kvůli mělkému profilu ponoru neřešili.

Příjemné jsou sprchy i záchody přímo v areálu, volně k dispozici všem. Člověk je jinde zvyklý za takové služby platit, ale tady se platí jen vstupné a plnění.

Občerstvení takhle v říjnu v areálu otevřené nebylo, kousek za bránou byl myslím nějaký stánek a v létě je toho u turistické cesty z druhé strany lomu otevřeného víc.

Historie lomu Koparki přidává na zajímavosti

Historii lom Koparki jste už pravděpodobně slyšeli. V roce 1997 přestali majitelé lomu platit elektřinu, dodavatel proud vypnul, čerpadla přestala fungovat a lom za jednu noc zatopila voda. Bagry a další drobnosti nejsou uměle potopené atrakce pro potápěče, ale technika těžební společnosti, kterou nenávratně spolkla voda. Asi i díky své historii má lom takové specifické kouzlo.

Základní informace: 

  • maximální hloubka: 18 metrů 
  • viditelnost: 10 metrů (v říjnu)
  • teplota vody: 13 °C (v říjnu)
  • hlavní atrakce: vraky těžební techniky
  • lokace: Diving Marina „Koparki“ (50.229572, 19.311448)
  • stránky divecentra: www.viasport.pl

Sdílet článek

Napsat komentář