Byl jsem v Liberci na dně. Je to bezpečné?

Byl jsem v Liberci na dně. Je to bezpečné?

Nový rekord zaznamenala liberecká potápěčská jáma, vtěstnalo se do ní 258 potápěčů. To je proti dosavadním 167 slušný výkon. Potápěč Honza Snížek tam byl už podruhé a přijel připraven, pod vodou hrál s buddym karty, aby se nenudil.

„Bylo to fajn, ale není to vlastně tak úplně akce o potápění,“ začíná Honza vyprávění o svých zážitcích z Liberce. “ Asi o půl dvanácté začala registrace a dostali jsme obloženou housku a vodu,“ směje se. Kolem druhé pokračoval program briefingem o bezpečnosti, a pak už se začali ti nejzkušenější potápěči strojit.

Sundali ploutve a hráli karty

„Potápěči se do jámy skládali ve čtyřech patrech. Na dno, tedy do prvního patra, měli jít ti s nejvyšší kvalifikací, divemasteři a instruktoři ideálně s dvojčaty,“ říká Honza. 

Když naskákali do jámy, sundávali si účastníci ploutve, kvůli úspoře místa. Pak Honza začal trochu nudit. „Asi po hodině se vypnulo osvětlení, v tu chvíli se symbolicky zaznamenal ten rekord,“ popisuje. Dohromady strávil na dně liberecké jámy hodinu a půl. „Zalaminoval jsem karty, takže jsme hráli Bublá. To je taková modifikace Prší, protože pod vodou logicky nemůže pršet,“ směje se.

Bezpečnost téhle akce je otázkou

I Honza přiznává, že bezpečnost byla v Liberci zejména pro některé potápěče diskutabilní. On sám by se ze svého místa na dně dostával složitě. „Kdo byl ale v patrech na lešení nade mnou, mohl vcelku jednoduše vylézt do středu a bezpečně vystoupat,“ myslí si. Každé patro potápěčů mělo svého velitele, který měl na starosti bezpečnost. „A záložních automatik tam bylo celkem dost,“ směje se Honza.

Co si myslíte o potápěčském rekordu vy? Byli jste tam? Napište nám svůj názor a sdílejte fotky v komentářích, stačí se přihlásit! 🙂

 

Sdílet článek

Napsat komentář