Lom Srní: Dobrá viditelnost a spousta ryb i atrakcí

Lom Srní: Dobrá viditelnost a spousta ryb i atrakcí

Potápěčských lokalit, kde se cítíte vítáni, na kterých se intenzivně pracuje, kde je viditelnost i v létě rozumná a kde je na co koukat není v Česku zase tolik. Po první návštěvě lomu Srní nedaleko Humpolce si ale troufneme říct, že jsme narazili na jednu z nich. 

Když se chcete uprostřed léta vydat na den potápět a neláká vás viditelnost kolem půl metru, možností není úplně moc. Nám se doneslo, že v lomu Srní je vidět až pět metrů, tak jsme to jsme to jeli vyzkoušet na vlastní kůži. 

Parádní viditelnost, atrakce a ryby

Zvěsti nelhaly, na začátku srpna bylo skutečně pod vodou vidět víc než na špičku ploutve toho před vámi. Lom navíc nabízí v rozumných hloubkách i spoustu atrakcí – bezpečně vyčištěný autobus na proplavání začíná kolem čtyřech metrů a pod volantem kralují menší i větší rybičky. Hned vedle můžete omrknout menší letadlo a dál narazíte ještě na loďku. 

Potápěčský lom Srní – autobus (Foto: Věra Nováková)

Nadšení budou i „rybičkáři”, protože lom Srní je doslova plný ryb. S tvrzením, že jde o lokalitu s největším množstvím velkých a zajímavých ryb, nebudeme daleko od pravdy. Hned na prvním ponoru jsme potkali dva výstavní jesetery, víc než deset velkých kaprů, štiku jako ze žurnálu a nepočítaně okounů a další drobotiny. Na druhém ponoru toho dne se nám pak ukázal bílý sumec v celé své kráse. 

Podle slov ostatních potápěčů jsme navíc nenarazili zdaleka na všechny rybí chlouby lomu Srní, takže je co objevovat. 

Potápěčský lom Srní – bílý sumec (Foto: Věra Nováková)

Hloubka, ale na pohodu

Lom Srní má maximální hloubku 33 metrů, na své si tu tedy přijdou i milovníci tmy, zimy a kouzla větších hloubek. Ryby se jako všude jinde drží spíš u hladiny a atrakce jsou taky umístěné v hloubkách do deseti metrů.

Lom se dá bez problémů obeplavat celý na jeden ponor, ale vzhledem k množství ryb se nebudete nudit ani při opakovaných ponorech. 

Potápěčský lom Srní (Foto: Věra Nováková)

Zázemí, ubytování a milí lidé

Na lom se chodí lidé i koupat, o to překvapivější je, že si „koupálisti” a potápěči nijak zvlášť nevadí. Majitelé rozdělili lom a jeho bezprostřední okolí tak, že každá sorta návštěvníků má vlastní prostor a vstup do vody. Samozřejmě, když se pod vodou přiblížíte ke vstupu pro nepotápěče, tak na moc ryb nenarazíte a viditelnost není úplně dobrá, ale ve zbývajících částech lomu nic takového nehrozí. 

Bezprostředně u lomu je v sezóně otevřený stánek s občestvením a moc milou obsluhou. Takový „smažák”, klobáska nebo langoš a malinovka mezi ponory celkový dojem jenom zlepšuje. Přímo u stánku se taky jako potápěči hlásíte. Panuje tu neskutečná pohoda. 

Hned vedle stánku s občerstvením je zázemí s toaletami a krytým prostorem se stoly. Na místě se navíc intenzivně buduje další příslušenství. Už teď je k dispozici menší ubytovací kapacita, která se podle plánů majitelů lomu bude rozšiřovat. 

Potápěčský lom Srní (Foto: Věra Nováková)

Lom Srní si zaslouží pozornost

Jestli jste na Srní ještě nebyli, zkuste se tam vydat. Možná jsme měli jen štěstí a při naší první návštěvě lokality jsme získali přehnaně dobrý dojem. Rozhodně ale máme v plánu se na Srní zaměřit a vrátit se tam. Budeme rádi za vaše vlastní zážitky, zkušenosti a informace k lomu, o které se můžete podělit v komentářích přímo tady pod článkem nebo na našem Facebooku. 

Galerie:

Potápěčský lom Srní (Foto: Věra Nováková)

« z 21 »


Sdílet článek

Napsat komentář