Lom Žernovka: Tak akorát pro dva potápěče

Lom Žernovka: Tak akorát pro dva potápěče

Když vás svrbí ploutve, ale není čas vyrazit na celý den nebo dokonce víkend, je tu Žernovka. Lom kousek od Prahy je na jeden ponor třeba i ve všední den po práci. Přijedete, nahodíte cajky, obkroužíte celý lom, pozdravíte štiku a dva obrovské kapry a pak to zabalíte. Žernovka sice není plná atrakcí, ale zato tam většinou jste s buddym sami. 

Potápěčský lom Žernovka najdete ve vesnici ležící od Říčan směrem na Kutnou Horu. Maximální hloubka je tu 18 metrů, průměrně se dno pohybuje kolem 12 metrů. Při otázce na viditelnost by se dalo odpovědět, že Žernovka tak nějak zapadá do průměru. Když není vidět nikde, není to žádná sláva ani tady, ale dá se tu vychytat i viditelnost kolem 7 metrů, což je na takhle malý lom moc fajn, taky na tom správci aktivně pracují. Lom se dá obkroužit zhruba za půl hodiny, když se nebudete nikde moc zdržovat. 

Samoobsluha pro potápěče

Provoz lomu si vzal na starost potápěčský klub Žernovka, ale ponořit se tu může kdokoli. Funguje to tu na bázi důvěry a samoobsluhy. Stačí poprosit o kód k zámku, který visí na vstupní brance a zaplatit vstupné a můžete přijet v podstatě kdykoli. 

U lomu je vytvořené jednoduché, ale fungující zázemí. Na lavicích pro potápěče si pohodlně nastrojíte výstroj a po kovových schodech sejdete dolů k vodě. Vstup by se dal popsat v podstatě jako vstup do hluboké vody, pod hladinou jsou totiž jenom tři schody. Z toho důvodu není Žernovka vhodná pro úplné začátečníky. U vstupu ani nikde blízko není žádné plato nebo kámen, kde by se dalo nastrojit a doladit vyvážení. Ale už lehce pokročilí potápěči sem můžou klidně vyrazit, jde opravdu jen o vstup do vody. 

Štiky, kolmé stěny a nepořádek

Pod vodou vás na Žernovce čekají stěny padající v podstatě kolmo dolů, nějaké ty menší terasy plné listí a bohužel i nejrůznějšího smetí, odpadků a zbytků „kdovíčeho”. Pro někoho ale může být zábavné pokoušet se identifikovat tu změť předmětů. Průvodce vám tu bude dělat parádní štika, s trochou štěstí narazíte i na tu druhou, trochu plašší. Občas se ukážou i velcí kapři a hejno malých rybek je v podstatě jistota. V hloubce jsou i zbytky těžební techniky. Mapa lomu ale neexistuje, takže jejich hledání je součástí dobrodružství. 

Rýhy od ruční těžby jsou patrné dodnes

Podle informací na webu Potápěčského klubu Žernovka se tu těžilo od konce 19. století do 60. let toho minulého. Z počátku vytloukali žulu ručně pomocí železných tyčí a palic, později pomohly pneumatické vrtačky. Na stěnách objevíte stopy po klínech i rýhy od vrtání. Zatápění lomu trvalo zhruba 30 let a voda vystoupala na 18 metrů. 

Kontakt: p. Koželák – 737 77 63 63

Web: https://pkzernovka.cz/

Sdílet článek

Napsat komentář