Mrkněte s námi z rychlíku na automatiky Hollis, Zeagle a Atomic

Mrkněte s námi z rychlíku na automatiky Hollis, Zeagle a Atomic

Automatiky je běžně nutné vzít na několik různých ponorů a podrobit je testování mimo „komfortní zónu“, aby si na ně člověk mohl udělat plnohodnotný názor. Co když ale na takové zkoumání není čas a prostor? My dostali k vyzkoušení tři automatiky, každou na jeden ponor ve stejných podmínkách i hloubkách. Jaké dojmy utkvěly?

Atomic Aquatic: B2

Cena: 17 500 Kč

Automatika B2 od výrobce Atomic je levnější alternativou k titanové verzi T2x, podle výrobce jde o totožně vyšperkovanou automatiku a změna je jen v mosazném těle prvního stupně. Obecně je Atomic B2 hodně oblíbená varianta pro někoho, kdo rád investuje nějakou tu korunu navíc.

Naše první dojmy říkají, že je to parádní a kvalitní automatika, na kterou bude spoleh. Trochu škoda zastaralého designu, kterému ani barevné varianty nepomůžou. Tělo druhého stupně je robustní, ale přesto pohodlné trochu i díky otočnému kolínku. A to nejdůležitější – dýchání pod vodou je fajn. Nepřekvapí, neurazí, funguje. Možná je to jen přímým srovnáním s dalšími dvěma variantami, ale Atomic B2 vám dá trochu toho odporu při nádechu, na což je většina potápěčů zvyklá a pro lidi s větší spotřebou vzduchu je to nedocenitelně důležité.

Foto: Adéla Beranová

Zeagle: F8

Cena: 11 990 Kč

U druhé vyzkoušené automatiky Zeagle F8 klade výrobce velký důraz na odolnost vůči nečistotám, soli i studené vodě. Vedle toho je hlavní devizou této automatiky její nízká hmotnost a kompaktnost. Vedle B2 od Atomicu je taková roztomilá. To ale není nutně na škodu.

Jde o automatiku z nižší cenové kategorie, provedení tomu částečně odpovídá, ale nijak výrazně. Naopak Zeagle F8 potěší svým moderním designem a černým prvním stupněm. Na první pohled se odlišuje a láká na různé barvy hodící se ke zbytku vaší výstroje.

Při ponoru je v puse skoro neznatelná, lehoučká a příjemná. Rozhodně přirozeně „dává“ v přímém srovnání víc, než Atomic B2. Nádechový odpor je i ve větších hloubkách minimální, což může být spoustě lidem až překvapivě pohodlné.

Foto: Adéla Beranová

Hollis: 100LX

Cena: 9 900 Kč

Automatika 100LX od Hollisu je levnější volbou pro všechny, kteří chtějí rozumně fungující automatiku za rozumné peníze. Umí tak nějak všechno, co taková automatika má zvládnout a k tomu zajímavě vypadá. Běžně je k dostání s opletenými hadicemi Miflex, které mají spoustu zarytých odpůrců i zastánců a je fajn si uvědomit jejich výhody a nevýhody. O tom ale jindy.

Ponor s touhle automatikou začal opakovaným spuštěním sprchy už při strojení a pak na hladině. Membrána je opravdu hodně citlivá a člověk musí pracovat s regulací nádechového odporu před zanořením, aby si „nevyfičel“ vzduch dřív než zmizí pod hladinou. Odměnou pak ale je naprosto neznatelný nádechový odpor při potápění. Pro lidi, kteří mají občas nebo pořád pod vodou pocit, že se jim nedostává dost vzduchu a chtěli by od automatiky dostávat o pár deci víc, budou nadšení.

Netradiční je i vzhled druhého stupně, který zaujme na první pohled. Jestli je pěkný je otázkou spíš osobního vkusu. Co ale překvapí, je materiál náustku, který není z běžného silikonu a pocitově je hrubší. Zároveň ale menší a o to pro někoho pohodlnější. A navíc se dá samozřejmě kdykoli vyměnit.

Foto: Adéla Beranová

Sdílet článek

Napsat komentář