Na potápění jsou vhodnější měkké čočky

Na potápění jsou vhodnější měkké čočky

Kontaktních čoček není třeba se při potápění obávat. Je ale dobré vědět, který typ čoček je pro potápěče vhodnější a proč můžete mít s některými z nich potíže. Navíc existují i jednoduché možnosti, jak se nošení kontaktních čoček pod vodou vyhnout úplně. 

Při výběru kontaktních čoček volíte mezi dvěma typy – měkkými a tvrdými. Oba je možné používat i při potápění, ty měkké jsou ale pro potápěče vhodnější hned z několika důvodů.

Tvrdé kontaktní čočky totiž nepropouští plyny a doslova tak nedovolují očím dýchat. Kvůli tomu můžete vidět při výstupu a po vynoření rozmazaně. Oči, stejně jako zbytek těla, absorbují při potápění dusík a k jeho vysycování dochází také přes oči. Tvrdé kontaktní čočky nevolují dusíku volně odcházet a mezi čočkami a očima se tak mohou zformovat malé bublinky, které způsobují romazané vidění. Naopak měkké kontaktní čočky jsou plně propustné a dusík se tak z očí může bez problémů vysycovat.

Nezáleží jen na tvrdosti, ale i velikosti. 🙂 Tvrdé kontaktní čočky jsou obvykle menší, a proto je u nich vyšší riziko, že se vám z očí vyplaví. Měkké čočky jsou o něco větší, takže spíš zůstanou na svém místě, nebo se jen posunou a oční víčko je udrží na oku.

S tvrdými kontaktními čočkami se navíc můžete potýkat se suchýma očima už při ponoru nebo na hladině. Měkké kontaktní čočky jsou i v tomto ohledu pohodlnější.

Obecně se tedy tvrdé kontaktní čočky pro potápění nedoporučují, ale zároveň nepředstavují zdravotní riziko.

Řekněte o kontaktních čočkách svému buddymu

Váš potápěčský partner by měl vědět, že máte zhoršený zrak a nosíte kontaktní čočky. Hlavně proto, že se vám mohou výjimečně z očí vyplavit. Ještě horší situace by mohla nastat, pokud ztratíte masku. Váš buddy by měl vědět, že nemůžete oči otevřít, aby se vám čočky nevyplavily. A se zavřenýma očima bez buddyho masku jen těžko najdete.

Pod vodou se vám pak bude těžko vysvětlovat, co se přihodilo a jak vám může buddy pomoct. Proto ho raději informujte před ponorem o všech vašich potenciálních potížích.

Alternativy potápění se zhoršeným zrakem

Jestli vás nošení kontaktních čoček z jakéhokoli důvodu děsí nebo prostě obtěžuje, máte naštěstí i jiné možnosti. Některé potápěčské masky si můžete objednat přímo s dioptrickým sklem. Do běžných masek se pak dají koupit korekční dioptrické vložky. Pokud nemáte mnoho dioptrií, budou vám třeba stačit speciální dioptrické nálepky určené přímo do potápěčských masek.

Zdroj: Divein.com; Foto: Divein.com

Reklama

Sdílet článek

Napsat komentář