Potápěčský počítač Genius umožní nevídané osobní nastavení limitů

Potápěčský počítač Genius umožní nevídané osobní nastavení limitů

Počítač Genius je nová vlajková loď Maresu a jako nástupce oblíbeného a beznadějně vyprodaného Iconu má co nabídnout. Umožňuje potápěči nevídanou personalizaci nastavení přísnosti limitů nejen v obecné rovině, ale i ve vztahu ke konkrétnímu ponoru a jeho náročnosti a s ohledem na intenzitu večírku předchozí noci. Počítač nám přímo ve stánku Maresu na DEMA show představil vedoucí vývoje, neboli Chief Technology Officer Maresu Sergio Angelini.

U Geniusu nejsou ani tak důležité jednotlivé funkce, jako úprava celého modelu jeho fungování. Upustili jsme od RGBM modelu a Genius pracuje s nemodifikovaným Bühlmannovým modelem s tkáňovými gradienty,uvádí Sergio. Tento typ výpočtu najdete u počítačů od firem jako Divesoft nebo Shearwater a pracují s nim techničtí potápěči. Mares ho u Geniusu přizpůsobil požadavkům na rekreační potápění.

Nechceme, aby výpočty Geniusu působily jako nějaká kouzla, každý si může jednoduše najít a nastavit hodnoty, které ovlivňují délku ponoru, bezdekompresní limity a plánování dekompresních ponorů,odtajňuje vývojář a dál zjednodušeně vysvětluje, na jakém principu počítač Genius funguje. Na začátku si člověk nastaví obecně hodnotu množství dusíku, se kterou se chce vynořit. Rozmezí označení je od R0 do R3 a čím je číslo nižší, tím méně dusíku mu dovolí počítač nasytit.

Bühlmanův model určil na základě složitých podrobných výpočtu pomyslnou hranici 100 procentních bodů nasycení dusíkem, se kterou by se měl potápěč vynořit. Potápěčský počítač Genuis pro účely rekreačního potápění snížil tuto hranici na maximum 85 bodů. Pokud někdo zná svoje tělo tak dobře a ví, že bublinek se mu vytváří velmi málo, může jít do pokročilejšího nastavení a zvýšit tento pomyslný strop ještě o 5 bodů a přiblížit se tak maximu podle Bühlmanna,” dodává Sergio obrazné vysvětlení.

V podrobnějším nastavení Geniusu má pak člověk možnost upravit výsledné číslo podle toho, jak je na tom jeho tělo ve vztahu k potápění, pokud to ví a jaké procento dusíku chce mít po vynoření v těle. Tady Sergio upozorňuje, že neexistuje přímá souvislost mezi fyzickou kondicí a množstvím bublinek, které tělo produkuje. Třeba já jsem strávil dost času pod vodou a v komoře, abych věděl, že mám v krvi po vynoření bublinek, zjednodušeně řečeno. A to si myslím, že jsem docela ve formě,upozorňuje sám výborný technický potápěč Sergio. Můžete si tak snížit, nebo naopak o něco zvýšit limity. Dá se v podstatě říct, že každý bod v tomto nastavení je minuta navíc při dekompresních zastávkách. Jsou to sice obrovské skoky, ale je to potřeba,vysvětluje Sergio.

Další podrobnější nastavení umožňuje zohlednit aktuální podmínky. Můžete jít do teplé vody na pohodový ponor, nebo se chystáte do studené vody se silnými proudy a podle toho si upravit limity,popisuje zástupce Maresu. Tento faktor je možné upravovat i v průběhu ponoru, ne vždycky totiž víte, do čeho se potopíte.

Poslední zohlednění se týká vašeho aktuálního stavu těla a mysli. Ta funkce se jmenuje ‚Já dnes’, ale já bych ji pojmenoval spíš Já včera večer,směje se Sergio. Hodně jsem pil, párty trvala do rána, jsem unavený a cítím se pod psa, i tak by se dalo tohle nastavení jednoduše popsat,dodává. Člověk rozhodně vysycuje dusík jinak v naprosto svěžím stavu než ráno po náročném večírku.

Co všechno tohle vlastně znamená

Nastavování limitů a používání různých tabulek pro výpočty může znít až zbytečně složitě. „V případě bezdekompresních ponorů je Genius ve výpočtech délky ponoru, bezdekompresních časů a povrchového intervalu a velmi málo odlišný od jiných potápěčských počítačů na trhu. Teoreticky vám při velmi přísném nastavení může minutu až dvě z ponoru ubrat, ale rozdíly nejsou nijak dramatické,”vysvětluje Sergio.

Ale co se týče dekompresních ponorů, tam už rozdíly najít můžete. „Plánování je o hodně přesnější, takže naopak Genius v přímém srovnání s jinými přístroji může dobu strávenou pod vodou prodloužit,”říká odborník na potápěčské modely. „Úplně obecně můžu mít na ruce Genius a jiný počítač ve 40 metrech a rozdíl může být v řádu několika minut. Jakmile ale začnu vystupovat, bude Genius přepočítávat vysycování jednotlivých tkání přesněji a umožní mi tak například o něco kratší dekompresní zastávky,”uzavírá vysvětlování limitů a jejich nastavení Sergio.

Funkce počítače Genius od Maresu

  • nový ZH-L16C algoritmus s gradient faktorem a prediktivním multigas
  • potápění s nitroxem (EAN 21% – 99%) a trimixem (Hypoxic, Normooxic), až pro pět plynných směsí
  • barevný displej s vysokým rozlišením
  • digitální kompas s kompenzací náklonu, s pamětí kurzu a stopkami
  • bezdrátový přenos dat z lahve až k pěti lahvovým modulům
  • barevné znázornění tlaku v lahvi pro větší přehlednost
  • režim hloubkoměr s ukazatelem průměrné hloubky a stopkami
  • dekompresní plánování ponorů s možností nastavení povrchového intervalu
  • vylepšený logbook, grafické znázornění různých údajů
  • kapacita paměti více než 1000 hodin profilu ponoru v 5 sekundovém intervalu ukládání
  • inteligentní management energie pro 40 hodin ponoru při plném nabití baterie (18650 Lithium Ion Polymer baterie s životností 500 nabíjecích cyklů)
  • Bluetooth pro přímé propojení s mobilním zařízením
  • noční režim
  • pohled do mapy v průběhu ponoru
  • diagram sycení tkání s detailními údaji
  • menu pod vodou s možností provádění změn nastavení během ponoru
  • očekávaný deko alarm „runaway-deko-alarm”

Za pozornost určitě stojí barevný displej se zřetelnou červenou, když něco není v pořádku, na displeji si navíc můžete upravovat zobrazené informace na dvou ze tří řádků. Logbook a plánovač jsou plné podrobných informací a pohyb v menu je v podstatě intuitivní a dá se na něj rychle zvyknout. Samozřejmostí je párování se sondou Mares LED 414319, ale i s původní sondou od Icon.

Potápěčský počítač Genius od Maresu je tedy svým způsobem skutečně geniální a přichází s něčím, co si nikdo jiný zatím nedovolil v takovém rozsahu. Tedy s velkou benevolencí a důvěrou v zodpovědnosti každého potápěče při nastavování svých vlastních limitů. Ač to všechno nastavování zní hodně složitě a začátečníky mezi potápěči by mohlo vyděsit, nemusí tomu tak nutně být. Kdo limitům, modelům výpočtů zatím nerozumí, bude se jednoduše držet konzervativního nastavení a bude na tom srovnatelně jako všichni okolo. Pokud ho ale právě tohle téma zajímá, nebo se chce vydat směrech technického potápění, tak přesně tohle mu počítač Genius s rozvojem jeho znalostí dovolí. Není pochyb o tom, že pokročilejší potápěči si Genius zamilují.

Jednu věc je ale počítači Genius nutno vytknout, a to je design. Vzhled se od jeho předchůdce Iconu nijak valně nezměnil a pořád je to obrovský počítač s displejem srovnatelně velkým s některými počítači od konkurence. Jeho robustní konstrukce rekreačním dovolenkářům tak nejspíš radost neudělá.

Do prodeje by měl jít počítač Genius v prvních měsících příštího roku a doporučená maloobchodní cena je včetně sondy 19 990 Kč.

Sdílet článek

Napsat komentář