Žraloci i delfíni na Kanárech. Fakt tam jsou

Žraloci i delfíni na Kanárech. Fakt tam jsou

Kanárské ostrovy jsou oblíbenou dovolenkovou destinací i v zimních měsících. Je tu příjemně, když doma mrzne a hotelové resorty evropských standardů všude. Potápění si ale s takzvanými „Kanáry“ hned nespojí každý. Přitom vody Atlantiku tady nabízí úžasnou podívanou.

Želvy, delfíni, žraloci, různé druhy rejnoků, murény, chobotnice a spousty ryb. Zní vám to jako opravdu hodně luxusní potápěčská lokalita? Tak všechno tohle jsme viděli na ponorech na Kanárských ostrovech letos v prosinci.

Skalnaté dno a hra na schovávanou

Potápěli jsme se z lodi na jižní části Tenerife a kolem ostrova Gomera a viděli tolik úžasných tvorů na jednom místě, jako málokde. Vulkanický původ ostrovů vytváří pod vodou neokoukané scenérie kamenů i tmavého písku. Skalnaté dno je v blízkosti pobřeží hodně členité a nabízí ideální útočiště pro spoustu živočichů. Hledat tvory pod kameny, mezi nimi a v nejrůznějších dírách je navíc výborná zábava pro nás potápěče.

Na Kanárech objeví pod vodou schovaného kraba, murénu nebo jiného tvora opravdu i ten nejméně pozorný potápěč. Ti pečlivější můžou mít štěstí na nudi branche nebo malé stone fish. Písečné dno hlídají eels, maličcí „červíci“ vylézající přímo z písku.

Žralok či delfín, kam se podíváš

Zatajuje se vám dech z velkých vládců moří? Velmi přátelské želvy potkáte téměř s jistotou. Připlavou si vás prohlédnout pěkně zblízka, jako modelky proplavou kolem objektivů, ochutnají vaše ploutve a držet se vás budou klidně celý ponor.

Opravdu malá špetka štěstí pak stačí, abyste si mohli zblízka prohlédnout rejnoky různých tvarů. Ten s hranatější hlavou zvaný eagle ray se nám předvedl několikrát. Placatější sting raye jsme objevovali na hranicích kamenitého a písečného dna.

Žralok angel shark se nám předvedl na dvou ponorech u obou ostrovů a třešničkou na dortu byl delfín, který si nás připlaval prohlédnout pěkně zblízka. Usmál se a plaval dál.

Kulohlavce a delfíny jsme pozorovali taky z lodi při přeplavbách a stačilo by skočit do vody a trochu si zašnorchlovat. Jenže voda měla přece jen na konci prosince osvěžujících 21°C, takže komu by se tam chtělo bez neoprenu.

Vrakové potápění na závěr

Kdyby vás už přestali bavit vodní tvorové, leží u břehů Tenerife taky překrásný vrak Meridian. Lodní šroub je v hloubce 30 metrů, takže přesně tak akorát. Podle informací k této lokalitě tady umí být i silný proud, my ale měli štěstí na klidné moře a vrak jsme si vychutnali naplno. Obecně je potřeba na Kanárech počítat s proudy a příbojem, které umí být silné a úplně nezkušené potápěče by mohly překvapit. Kdo už má ale trochu napotápěno, zvládne je bez potíží.

V noci nezůstávejte suší

Kapitola sama pro sebe jsou noční ponory. Ten doporučujeme na Kanárech nevynechat jediný. Pod vodou to žije všemi tvory, barvami a zážitky. Tolik krevetek na jednom místě najdete málokde. Bioluminiscence, murény na lovu, rejnoci v pohybu, sépie, hvězdice. Nestíháte se ani otáčet.

Autor a foto: Adéla Beranová

Sdílet článek

Napsat komentář