První dojmy: Garmin Mk2S jsou jen předražená hračka, nebo…?

První dojmy: Garmin Mk2S jsou jen předražená hračka, nebo…?

Začátkem roku představil Garmin novou generaci svých potápěčských hodinek. Nejprve základní variantu Mk2, hned nato následovala Mk2i se sondami a nakonec přišla verze Mk2S. Tou poslední zacílil Garmin na potápěčky a trefil se do černého, zlatého i modrého.

Verze Mk2S má totožné funkce jako jejich větší varianta Mk2, ale má menší tělo a hodí se lépe na drobnější zápěstí. Není nutně jenom pro ženy, ale cílení je tu nezpochybnitelné a u mě fungovalo bezvadně.

První generaci jsem odolala, ale když Garmin představil Mk2S, nebylo nad čím váhat a stačilo jen dát dohromady patřičné množství výplat.

Mají výdrž, kterou jim jiné mohou závidět

Rozhodování pomohlo hned několik důvodů. Většina potápěčských počítačů s aktivním displejem vyžaduje nabíjení zhruba jednou za den až dva. Garmin Mk2S měly vydržet i několik dní bez nabití, což jsem vyzkoušela hned, jak dorazily. Prošly zatěžkávací zkouškou na třídenním potápěčském maratonu plném dokončování kurzů na ruce instruktorky a vydržely. Nabila jsem je naplno ve čtvrtek večer, tři dny s nimi potápěla a ještě v pondělí a úterý jsem je plně využívala v běžném dni, než si řekli o dobití.

Technický počítač srovnatelný se špičkou

Doteď jsem byla při potápění věrná potápěčským počítačům Suunto, nejprve to byl Zoop, po něm D4i Novo a na rekreační potápění byly moc fajn. Hned při prvním kontaktu s dekompresním potápěním ale přestaly stačit, neumí totiž víc směsí a jejich přepínání.

Garmin Mk2S umí nejen takhle základní funkce, ale techničtí potápěči z těch nejpovolanějších je používají i při náročných jeskynních a vrakových exploracích. Mk „dvojky“ totiž zvládají nejen jednu a více směsí, ale i CCR. Módy hloubkoměru a freedivingu asi není potřeba zdůrazňovat.

Přehledný displej i v menší viditelnosti lomu

Svoje Garminy jsem při prvních ponorech nerozmazlovala, skočily jsme rovnou do lomu s viditelností kolem pěti metrů. A displej se předvedl doslova v nejlepším světle. Nastavila jsem do začátku pro jistotu nejvyšší svítivost a na první ponor vzala i svůj starý počítač, na ty jsem se ale za celou dobu nepodívala. Nebylo potřeba. Displej Garminu je nejen krásně podsvícený, ale i přehledný a údaje ukazuje na velmi intuitivních místech.

Displej hodinek Mk2 je často v recenzích zmiňován a vychází na výbornou. Lepší svítivost má podle všeho asi jen Shaerwater Terric, který je Garminu konkurencí v potápěčském rybníčku. Terric ale nemá žádné další funkce.

Aplikace a logbook vás vůbec nepotřebují

Propojení s telefonem a aplikací Garmin Dive bylo na iPhonu bezproblémové. Co mě ale nadchlo hlavně jako instruktorku, že se log ponoru do aplikace propíše automaticky hned po vynoření. Není potřeba žádné manuální párování nebo synchronizace. Prostě na debriefing se studenty přijdu rovnou s telefonem, kde je krásně vidět profil ponoru a všechny údaje. Člověk se logováním vůbec nemusí zabývat, děje se samo hned po přiblížení k telefonu.

Souboj cena versu s výkon v tomhle kole vyhrává…

Přes veškeré nadšení je potřeba si přiznat, že Garmin Mk2S v tuhle chvíli stojí přes osmadvacet tisíc, víc než jakýkoli jiný rozumný potápěčský počítač. Jenže žádný jiný potápěčský počítač nemá všechno to další. Jako sportovní počítač jsou Garminy bezchybné a se všemi statistikami a analýzami tréninku se s nimi třeba moje Apple Watch nedají srovnat. Mk „dvojky“ jsou vlastně Fénix 6, jenom s potápěčskými funkcemi navíc.

Propojení s telefonem a funkce chytrých hodinek je taky moc fajn, i u té vody hned vidíte, jestli vám někdo volá nebo píše. Propojení s iPhonem touhle informativní funkcí končí, na zprávy nemůžete odpovědět. Ale u Androidu to jde.

Hledala jsem outdoorové hodinky, které zaskočí za Apple Watch v náročnějším prostředí a v outdooru. Chtěla jsem potápěčský počítač se všemi funkcemi, které bych mohla představitelně potřebovat i pro budoucí technické ponory. Potřebovala jsem hodinky s delší výdrží baterie, které půjdou nosit normálně na mém drobnějším zápěstí. A našla jsem. Garmin Mk2 v žádné verzi nedávají smysl, pokud nevyužijete jejich další funkce. Jako potápěčský počítač jsou skvělé, ale stejně skvělý počítač pořídíte i výrazně levněji. Kdo ale jako já využije i jejich další sportovní a chytré funkce, nemusí váhat. Volba je to skvělá.

Garmin Mk2 budou stálicí na trhu

Hodinky od Garminu jsou mezi sportovci a outdoorovými nadšenci oblíbené už hodně dlouho. Když ale přišly potápěčské počítače první generace Mk1, setkaly se zejména mezi přístrojovými potápěči s řekněme vlažným přijetím. Přece jen všichni pod vodou raději věří zavedeným značkám a vysoká cena oblíbenosti taky zrovna nepomohla. Postupem času se ale ukázalo, že Garmin ví přesně, co dělá a potápěči přijali Mk1 za své. Na druhou generaci se proto čekalo netrpělivě zejména kvůli sondě, ale čekání to bylo několikaleté. Dá se proto předpokládat, že hodinky Mk2 budou zase několika letou stálicí a u potápěčů je budeme vídat ještě hodně dlouho. A proto budou následovat i další články zaměřené na jednotlivé aspekty potápěčských funkcí.

Sdílet článek

Napsat komentář