První dojmy: Superhrdinský suchý oblek Bare X-Mission

První dojmy: Superhrdinský suchý oblek Bare X-Mission

Představte si, že si vyberete suchý oblek, v obchodě vás změří, objednají podle tabulek vaši velikost, vy si ho vezmete poprvé do vody a ono vám do něj nenateče. Nemusíte nic nechávat měnit, nic upravovat a všechno je, jak má být. Že jste takovou historku ještě neslyšeli? Suchý oblek X-Mission od Bare takhle zafungoval. 

Člověk kolem sebe od potápěčů neustále slyší, že jim do „sucháče” teče, manžety netěsní, zipem prosakuje, kolem ventilů mají mokro, je jim moc velký nebo moc malý. Vybírat si vlastní suchý oblek s povědomím o všech těchto příbězích je pak vlastně noční můra. Moje volba nakonec padla na značku Bare a jejich oblek X-Mission. 

Do vody jsem šla s tím, že vylezu kompletně durch, auto nacpané věcmi na převlečení. Na první ponor s novým oblekem jsme se vypravili na malý lom kousek za Benešov a nedá se říct, že by nám počasí zrovna přálo. Na první květnový víkend člověk úplně nečeká teplotu vzduchu pět stupňů a vítr jako na Sibiři. Převlékat se včetně spodního prádla se mi fakt nechtělo, ale všichni mě na to připravovali, tak jsem se tak nějak smířila. 

Jenže ono se konalo obrovské překvapení. Do obleku mi nenateklo. Nikudy. Vylezla jsem a byla jsem suchá. Prostě pecka. 

Propracovaný střih a materiál pro jeskyňáře

Suchý oblek Bare X-Mission pomáhali vyvíjet němečtí jeskyňáři a mysleli při tom na spostu užitečných věcí. Jednou z nich je i střih, který by se dal popsat jako „slim fit” – člověk by ho skoro popsal jako slušivý. Nevypadá jako obří pytel, naopak kopíruje tělo a ve vodě na vás nikde nic neplandá a nepřebývá. 

Dámy určitě potěší, že X-Mission se vyrábí i v dámském střihu. ScubaLadies se můžou radovat.

Oblek je vyrobený z takzvaného Nylon RipStop Tri-laminátového materiálu, který je extrémně lehký – celý oblek včetně manžet a bot váží jenom 3,4 kg. „Sucháč” je tedy příjemně skladný a pohodlný na trasport. Výrobce tvrdí, že je materiál i odolný, o tom ale až za nějakou dobu, nepředbíhejme první dojmy. Nicméně materiál je zesílený na namáhaných místech jako jsou kolena, takže to jsou dobré vstupní informace. 

Nutno podotknout, že oblek po prvním vyzkoušení nejen plní svoji funkci na jedničku. Zároveň ale dobře vypadá. Jakože opravdu dobře, skoro by se dalo říct, že je to módní kousek. Vyrábí se ve variantách červeno-černá nebo celá černá s hodně jemnými modrými detaily. 

Pohodlí tkví v detailech

X-Mission má skoro superhrdinské jméno a svými vlastnostmi mu dělá čest. Standardně se dodává plastovým zipem a krycím zipem, Apeks ventily, neoprenovou manžetou a latexovými manžetami na rukávech. Na nohavicích má dvě prostorné kapsy s gumičkami, boty Tech-Boots jsou rozumně měkké a pohodlné. Velmi příjemným detailem jsou dvě stahovací pásky kolem kotníků, které drží boty a hlavně ploutve na svém místě a člověk nemusí řešit nějaké vyzouvání nebo posouvání bot. Jasný příslib ponoru bez křečí v chodidlech. 

Samozřejmostí u obleku Bare X-Mission je teleskopické torzo s pružným popruhem, vnitřní kšandy s křížem vzadu a vyztužené záplaty připravené na P-ventil a topení.  

Taška na suchý oblek je to poslední, co člověk při nákupu takového vybavení řeší. Jenže Bare myslí na všechno a X-Mission dodává v neskutečně propracované a prostorné tašce s oddělenou kapsou na podoblek a boční kapsou na drobnosti. 

Kdo si X-Mission zamiluje? 

Suchý oblek byste si měli stejně jako naprostou většinu svého vybavení vybírat podle účelu a nejčastějšího způsobu používání. 

Já jsem hledala oblek vhodný na obyčejné rekreační potápění v Čechách, který zvládne celkem dost ponorů, můžu si ho vzít do vody při asistenci u kurzů a bude mě bavit i jako fotografa. Výhledově by měl ale můj „sucháč” zvládnout i potápění v jeskyních a pod ledem a určitě ho čeká i nějaká ta cesta letadlem. 

Pro tyhle účely se zdá Bare X-Mission na první vyzkoušení jako dobrá volba. 

Další článek o Bare X-Mission bude následovat, až si oblek projde spoustou ponorů, situací a prostředí.

Reklama

Sdílet článek

Napsat komentář