Robot připravený zabíjet trnové koruny zachraňuje Velký bariérový útes

Robot připravený zabíjet trnové koruny zachraňuje Velký bariérový útes

Nový podvodní robot dokáže účinně bojovat s trnovými korunami, které jsou obrovskou hrozbnou pro korálové systémy po celém světě. Podvodní dron vypadá trochu jako legrační malá žlutá ponorka, ale má zodpovědný úkol, na který lidé nestačí. 

Trnové koruny masově požírají korály a způsobují tak rozpad Velkého bariérového útesu, ale i jiných korálových systémů po celém světě. UNESCO zařadilo právě tyhle mořské škůdce mezi tři hlavní hrozby pro největší korálový útes světa, hned vedle blednutí korálů a poškození cyklóny. 

Vědci z Queensland University of Technology vyvinuli vůbec prvního robota, který dokáže s trnovými korunami efektivně bojovat. Za použití nové technologie jim vpraví do těla žlučové soli nebo ocet, oboje je pro škůdce smrtelné.

První protyp testovali vývojáři už v roce 2015 pod názvem COTSbot, jeho novější nástupce RangerBot je výrazně dokonalejší. Je vybavený kamerovým systémem, který umožňuje přenos obrazu, navigaci a identifikaci trnových korun v reálném čase. 

„Běžně se k navigaci pod vodou používá akustika, což je ale hodně drahé,” říká profesor Matt Dunbabin. „Náš robot je první, který je speciálně navržený k využití u korálových útesů a používá pouze vizuální navigaci,” dodává Dunbabin. Díky tomu je RangerBot výrazně levnější než tradiční podvodní systémy. 

Na vývoji nového robota spolupracovali organizace QUT, Google a Great Barrier Reef Foundation. Na testech RangerBota u Velkého bariérového útesu se nedávno podílel i australský institut AIMS.

Ředitelka nadace Anna Marsden si myslí, že robot může být rukama a očima, které pomohou v záchraně kriticky ohrožených útesů. „RangeBot má potenciál revolučně změnit způsob, jakým se staráme o naše oceány a je důležitým nástrojem pro záchranu korálových útesů,” myslí si Anna Marsden. 

RangerBot je velmi přesný a výkonný

Podle vývojářů ničí nový robot pouze trnové koruny s ohromující přesností 99,4 %. „Vyvinuli jsme opravdu skvělý software zaměřený na přesné rozpoznání škodlivých trnových korun. Je v podstatě podobný umělé inteligenci,” vysvětluje Matt Dunbabin. „Pokud i přesto máme v některém případě pochybnosti, jed nepoužijeme,” dodává. 

Robot dokáže křižovat korály přibližně osm hodin, což je asi třikrát déle než potápěči. Navíc se dostane i na místa, kam se potápěči nedostanou a může operovat za jakéhokoli počasí. Potápěči mají v tuhle chvíli pod kontrolou určitou oblast, ale není jich bohužel dost na to, aby mohli skutečně něco změnit v měřítku celého útesu. Podle profesora Dunbabina posunul robot tuhle snahu jen o úroveň výš. 

Dron může navíc monitorovat a sbírat spoustu údajů o blednutí korálů, kvalitě vody, znečištění a další informace užitečné pro výzkum. 

Výzkumníci tvrdí, že je o robota velký zájem po celém světě a že plánují produkci většího počtu robotů co nejdřív. Očekává se, že se bude robot vyrábět v Brisbane. 

Zdroj text a foto: abc.net.au

Sdílet článek

Comment (1)

  • Pedro

    Lidstvo opet resi nasledek sveho jednani, nikoliv pricinu. Kdyby nevylovili vsechny papousci ryby a emisemi neohrali planetu tak tam tolik hvezdic neni. Robot je pekna hracka ale s blednutim koralu nezmuze zhola nic. Zkratka dalsi oduvodnene zabijeni nevinnych zvirat. Ta hvezdice nemuze za to, ze je lidstvo dementni.

    27. 02. 2019 at 22:32

Napsat komentář