Sidemount potápění má výhody i pro “rybičkáře”

Sidemount potápění má výhody i pro “rybičkáře”

O potápění v sidemount konfiguraci jste už určitě slyšeli, nebo jste dvě lahve zavěšené na boku na někom ve vodě viděli. Populární je hlavně mezi jeskyňáři a do vraků, ale pomalu začínají jeho výhody objevovat i rekreační potápěči.

V sidemount konfiguraci má potápěč dvě lahve zavěšené na bocích na speciálním křídle. Každá lahev má samostatnou automatiku složenou z prvního a druhého stupně a manometru na krátké hadici. Překlad anglického sousloví side mount – boční uchycení tak vlastně doslova popisuje, o čem je řeč.

Potápění v sidemount konfiguraci

Bolí vás záda? Vezměte si na potápění sidemount

V rekreačním potápění sidemount ještě neprorazil dál než mezi velké nadšence. Přitom má ale potenciál stát se způsobem potápění i pro úplné “rybičkáře”. Nošení těžké výstroje na zádech spoustu lidí od potápění odrazuje, nebo jim v něm dokonce brání. Máte problémy se zády, nebo nemáte sílu na tak velkou zátěž? Sidemount může být řešením.

Před ponorem na sebe totiž strojíte jenom křídlo s pár kostkami olova. Lahve si na sebe cvakáte až ve vodě. U lomu si je nejprve doneste nebo dovezete k vodě, klidně jednu po druhé. Nebo vám s tím někdo pomůže. Na safari lodi si lahve na sebe připnete vsedě na platformě, ve stoje úplně těsně před vstupem do vody nebo ve vodě u schůdků. V člunu je přicvaknete až před skokem do vody.

Po ponoru lahve v lomu odepnete ještě ve vodě, necháte je tam na dně. Vylezete, sundáte si postroj, dáte si kafe a pak si odpočatí v klidu dojdete pro lahve. Na loď podáte lahev jednu po druhé a po žebříku lezete jenom s postrojem.

Bezpečnější potápění s větší zásobou vzduchu

Sidemount přináší bezpečnostní výhody dvou oddělených lahví. Když se vám něco pokazí na jedné lahvi, můžete ji jednoduše odepnout a zkontrolovat. Jestli “jenom” zamrzla, prostě ji zavřete a necháte rozmrznout. Když nejde závada opravit, přejdete na druhou a máte možnost problém dál řešit.

Sidemount nabízí logicky i větší množství vzduchu, což může být zajímavá výhoda pro potápěče s velkou spotřebou. Nosit navíc jednu stage lahev na boku k té hlavní na zádech není při ponoru zdaleka tak pohodlné, jako mít obě lahve na bocích v konfiguraci sidemount.

Sidemount potápění.

Dokonalý trim, lehká záda a nic za hlavou

Když máte postroj správně nastavený a lahve srovnané, drží obě v linii vašeho těla celou dobu ponoru. S trochou nadsázky se dá říct, že máte po bocích dva plováky, které vás při správném nastavení drží samy v dokonalé pozici potápěče pod vodou. Zdůraznění správného nastavení není na škodu. Samotné nastavení postroje a rovnání lahví zabere v kvalitním kurzu potápění v sidemount konfiguraci i několik hodin.

Se sidemountem si na ponoru užijete i pocit lehkosti, na zádech vás nic netíží, nic vás nepřetáčí. Olova potřebujete méně a snadno ho můžete posouvat podle potřeby nahoru nebo dolů k dosažení perfektního trimu. Narážení hlavou do prvního stupně nehrozí.

Sidemount

Nová konfigurace sidemount, nové postupy v potápění

Kdo přechází na sidemount z rekreační mono lahve, musí se připravit na pár nových výzev. Naučit se pracovat s lahvemi a postrojem vyžaduje trochu tréninku a trpělivosti. Samotné potápění v sidemountu se liší hlavně ve střídání automatik během ponoru a vypouštěním vzduchu z křídla pomocí ventilu na zádech. Překvapivě to ale většině začátečníků nedělá nijak velké potíže a během prvních pár ponorů se sidemountem sehrají rychle.

Tohle určitě není poslední článek o sidemountu, ale spíš pohled na tuhle konfiguraci trochu jinak – z hlediska čistě rekreačního potápění.

Sidemount lahve

Sdílet článek

Napsat komentář