TEST: Celoobličejová maska OTS Spectrum

TEST: Celoobličejová maska OTS Spectrum

Sponzorováno Divers Direct

Při mé poslední návštěvě v Divers-Direct mě zaujala celoobličejová maska OTS, taktéž přezdívaná „hulibába“. Jelikož si dávám rád věci na hlavu, řekl jsem si, že jí vyzkouším. V obchodě existuje možnost vyzkoušení na místě na suchu a nic tedy nebránilo osobně inhalovat vzduch z lahve několik minut. I přes mojí hustě zarostlou tvář maska překvapivě těsnila a celkem příjemně přiléhala. Slovo dalo slovo a na další akci na otevřené vodě jsem dané zařízení měl připravené v autě v počtu 2 kusy + podvodní komunikaci Buddy Phone. Tímto srdečně děkuji Petru Vonkovi.

Montáž: Do otvoru „ústa“ se zasune 2. stupeň automatiky a zajistí se páskou stejně jako náustek. Těsní to úplně normálně a masku pro parťáka jsme společně zprovoznili asi za 5 minutek. Na svém dvojčeti jsem si na test prohodil druhé stupně a přimontoval masku na primární okruh (chtělo by to kratší hadici, nebo vedení pod ramenem). Dlouhou hadici, teď už jako záložní, jsem si namotal normálně a nechal volně viset od krku dolů. Hloupé je, že se od masky udělá oblouk a záloha je vlastně pod ním. V případě podávání partnerovi to vidím jako problém. Parťák měl druhou masku na primární automatice.
Bohužel neumím vyhodnotit, jak správně zkonfigurovat výstroj. Buddy měla záložní na krku, v případě selhání hlavní automatiky by mohla přejít na druhý (náhradní maska v kapse). Nicméně problém by nastal v případě, že by musela podávat vzduch buddymu. V tomto případě (single láhev) by záložka mohla jít standardně pod pravým podpaždím a uchycena ve standardní konfiguraci. U mě vidím problém s křížením hadic na pravém rameni. Což by se asi dalo vyřešit jinou konfigurací hadic k hlavní masce, tedy například vedením pod pravým ramenem a k automatice přes kloub.

Komentář odborníka: Vidím dvě varianty řešení. Jednoduchým řešením by byly tři druhé stupně, tedy jedna krátká hadice k masce, jedna krátká visící na krku a jedna dlouhá pod rukou jako záložní. Druhou možností je systém hadic tak, jak ho učí PADI, tedy jedna krátká hadice do masky a jedna polodlouhá záložní pod rukou. – František Harant, profesionální pracovní potápěč

Do vody: Postup je stejný jako vždy akorát s tím rozdílem, že je třeba srovnat masku na obličeji a urovnat kuklu. Bez rukavic to šlo celkem dobře, nasadit na hlavu, utáhnout horní popruh, srovnat výšku, lehce horní boky, lehce spodní boky. Už na volno se přicucne a začnete vlastně dýchat z automatiky. První nastrojení masky nám trvalo asi 10-20 barů. Je dobré masku správně urovnat, aby dobře seděla na nose, nesmí tlačit a bolet, pak srovnat neopren kukly mezi silikon a pásky (je tam prostor asi půl centimetru) a lehce dotáhnout pásky. Přetáhnout kuklu přes masku kvůli automatice naštěstí nejde, kdyby to někoho napadlo!
Strašně jsem se těšil až strčím hlavu do vody, protože na suchu to bylo fakt divný, takový nezvyklý pocit, kdy jste lehce v přetlaku a vlastně nenutíte automatiku dávat vzduch nádechem, ale jde to tak nějak samo. Poslední rovnání na obličeji a už jsem koukal na rybičky.

Pod vodou: Dýchání „nosem“ pod vodou mě naprosto uchvátilo. Vzduch se pohybuje jen v oblasti ústa/nos/automatika, kolem očí nikoli. Maska dobře vyrovnávala tlak a nijak nikde netlačila, během krátké chvíle jsem jí přestal vnímat. Jestli si pamatujete z chemického cvičení ze školy, kde se používala ruská GP5 protichemická maska, tak si možná vzpomenete na pocit tlaku na bradu a větší namáhání žvýkacích svalů při otevření úst. Tady je to podobné. Naše žvýkací svaly pracují obráceně a nejsou zvyklé se přetlačovat se silou zavírající vaši čelist. Asi bych to napsal takto: ta hračka mně prostě zavřela „ústa“ a donutila mě dýchat nosem. Možná bych snesl o malinko rozměrově větší model, trochu mi to mačkalo bradu. Ačkoli jsem se schválně neoholil, nikde ani kapka. Z normální masky mě standardně bolí otlačení pod nosem.
Výhled taky celkem ušel. Dokonce jsem dospěl k pocitu, že vidím víc než ve své normální masce. Druhý kus byl vybaven barevnou úpravou hledí „do oranžova“, který by měl upravovat poměr barev a zlepšit viditelnost. Nemohu říci, jestli to mělo nějaký efekt, možná v mořských vodách by to bylo lepší. V českých vodách, kde není taková viditelnost, to asi není tak zapotřebí.
Automatika je uchycena v pružném silikonu a otáčení hlavou na všechny strany nemá vliv na pocitové vnímání odporu. Pohyb hlavy nebyl nikterak omezen. Potupně jsem vyzkoušel vše, co mě napadlo. Vyrovnání tlaku stisknutím nosu funguje naprosto stejně jak jsem zvyklý. Otevřít pusu a vypláznout jazyk na buddyho můžete prakticky kdykoli, ale není to vidět J. Zpívání, brblání, zívání, vyrovnávání pomocí pohybů pantů je povoleno. Tím že dýcháte nosem je vyrovnávání o to snazší. Pocitově bych řekl že i lehčí. Říhnutí po menším obědě bylo také bez problému. Nezkoušel jsem, ale zvracení do dýchacího prostoru by mohlo být bezpečnější než do standardní automatiky. Pod spodním rtem je prostor a kolem úst taky. Nadzvednutím silikonu pod bradou by mohli zbytky bezpečně vypadat, hlavně ty, co by se nevešly do automatiky. Naštěstí mě to nikdy nepostihlo, mohu tedy jen odhadovat.

Tréning: Určitě musím zdůraznit potřebu tréningu a zkoušek krizových scénářů v kontrolovaném prostředí. Masku nelze prakticky lehce strhnout z obličeje, sama tedy neupadne. Je však třeba nacvičit přechod na zálohu v případě selhání automatiky. Zkoušel jsem se co nejrychleji zbavit masky z hlavy. Sejmutí se provádí nejlépe obouruč tahem za spodní řemínky tažením směrem nahoru. Masku odhodíte a přejdete na zálohu a záložní masku, kterou máte v kapse svého suchého obleku.
V malé hloubce jsem zkoušel zalít masku a vytvořit netěsnost. Pokud se vám vytvoří netěsnost v honí části (hledí), voda dovnitř nevniká. Vzduch uchází a automatika dodává plynule další vzduch a vyrovnává. Úpravou silikonu upravíte těsnost a vše je již v pořádku. Pokud násilně zalijeme masku, voda se drží v hledí, dýchací část je suchá. Vodu jsem dostal ven lehkým nadzvednutím nosu. Voda steče dolů po obličeji a odteče automatikou při vydechnutí, nebo rukou uchopíme na bradě vyvýšenou část a masku pohodlně vylejeme. Je tam takový čudlík. Taktéž pomůže airflow či sprcha. Tohle se dá dělat i ve vaně.

Estetika: Černá je prostě černá a vypadá to fakt dobře. Studenty lze odlišit barevnou variantou. Běžným pohledem si nevšimnete, že tuto masku někdo používá. Prostě to není jen tak poznat, vypadá to jako normální konfigurace. Všimnete si toho až když nevidíte růžové tváře.

Variabilita: Kolem plastového rámečku jsou různé závity pro další montáž, světla, kamera příslušenství. Nezkoušel jsem, ale píšou v návodu. Předpokládám celkem pevné a bezpečné uchycení. Tady nemám moc co napsat, protože jsem nic nezkoušel. Výhoda je použití podvodní komunikace, můžete mluvit! Zařízení je na to uzpůsobeno dostatečným prostorem pro umístnění mikrofonu.

Závěr: Mám asi stovku ponorů a moje kvalifikace v době testování zařízení byla AOWD, i tak mohu s klidem říci, že obsluha a používání byla naprosto v pohodě. A ze stejných důvodů si nedovolím komukoli toto zařízení doporučit. Poraďte se s vaším instruktorem a vyzkoušejte si celoobličejovku zapůjčením. Schválně jestli je to návykové, jako v mém případě!
Mně osobně tento způsob dýchání pod vodou tak nadchnul, že reálně uvažuji o pořízení této celoobličejové masky. A to na základě výše uvedené skutečnosti, a také její cenové dostupnosti, případně napíšu Ježíškovi ;).

Zhodnocení:

  • Dýchání na suchu spotřebovává vzduch.
  • Nemusím se holit!
  • S touhle hračkou není voda opravdu nikde.
  • Dýchání „nosem“ pod vodou mě naprosto uchvátilo.
  • Je třeba přidat nějaký ten balast.
  • Žádná voda! Tepelný komfort je parádní.
  • Nutno potrénovat.
  • Lehce tlačí na bradu.
  • Chce to změnit konfiguraci hadic a hodila by se rychlospojka pro odpojení masky (aby se nerozbila při manipulaci).

                                                                                               Autor: Jan Mraček,  Foto: Jitka Krocová, Jan Mraček

 

Reklama

Sdílet článek

Napsat komentář