Testovali jsme Garmin G1 a dáváme za jedna

Testovali jsme Garmin G1 a dáváme za jedna

Potápěčský počítač Garmin Descent G1 není na trhu dlouho a už se stal oblíbenou hračkou nejednoho potápěče. My jsme měli možnost ho pořádně otestovat při potápění v českých lomech i v moři na dekompresních ponorech díky spolupráci s potápěčským centrem Divers Direct. Pořád jsme přesvědčení, že poměr cena výkon je výrazně nakloněný směrem výkon. Těch pár much snad ani nestojí za zmínku.

Hodinky Descent G1 mají bambilion funkcí pro běžné nošení a na sportování. O nich a o rozdílech od výrazně dražšího modelu Mk2 jsme psali už v článku tady. Teď se pojďme zaměřit jen na to potápění.

Displej má Descent G1 přehledný i v horší viditelnosti

Displej modelu G1 je ve srovnání s jinými potápěčskými počítači docela malý a navíc je ještě rozdělený drobným kulatým rámečkem v pravé horní části. Kvůli tomu jsme měli trochu pochybnosti o přehlednosti informací pod vodou. V tmavé vodě lomu s viditelností kolem dvou metrů nám hodinky vytřely zrak, doslova. Displej je nejen dokonale přehledný, ale i kontrastní. V přímém srovnání s dvojnásobně drahým modelem Mk2S je snad ještě lépe čitelný.

Kolečko na displeji nijak nepřekáží, člověk se jen musí naučit na něj koukat. My měli v začátku tendence ho trochu přehlížet, ale rychle to přešlo. Designově to vypadá bídně, funkčně ale není co vytknout.

Dobré čitelnosti displeje pomáhá i podsvícení. Počítač jde nastavit tak, že se při zanoření zapne plné podsvícení a po vynoření se zase vypne. Upravit se dá samozřejmě i jeho intenzita. Obojím šetříte baterii.

Garmin Decent G1 displej pod vodou.
Garmin Descent G1 displej pod vodou.

Tlačítka vyžadují cvik

V potápěčském režimu listujete mezi obrazovkami jenom spodním levým tlačítkem a na pravé straně není prostřední tlačítko vůbec. Tím se snižuje riziko, že si omylem přepnete obrazovku třeba kruhem od suché rukavice. Tlačítka jsou ale hodně maličká a dost schovaná, v suchých nebo hodně tlustých rukavicích to chce trochu trpělivosti a cviku.

Potápěčské funkce Descent G1 myslí na všechny

Garmin Descent G1 má všechny potápěčské režimy na které si jen vzpomenete – potápění s jednou nebo více směsmi, CCR, Apnea nebo Apnea Hunt. My jsme testovali první dvě kategorie.

Kolikrát se vám stalo, že jste počítač zapomněli přepnout z módu Nitrox nebo ze sladké na slanou vodu a naopak. Počítač Descent G1 vás třemi rychlými kliknutími donutí zkontrolovat základní nastavení než skočíte do vody. Když to neuděláte, zachová nastavení a režim, který jste použili naposledy. Přímo na hodinkách si taky můžete upravit informace zobrazené na každé ze tří obrazovek.

Ovládání a nastavování je v režimu potápění hodně intuitivní. To bohužel neplatí o trochu krkolomném ovládání při běžném používání, ale o tom jindy.

Při potápění s více směsmi vás při výstupu počítač sám upozorní, že jste dosáhli hloubky, kde by bylo efektivní vyměnit dýchací směs. V ten okamžik můžete switch potvrdit, odložit nebo vypnout upozornění až do konce ponoru. Nastavit můžete hloubku poslední dekompresní zastávky, vynechání safety stopu, konzervatismus podle Bühlmannova modelu ZHL-16C, alarmy hloubky i dekompresního limitu a další užitečné drobnosti.

Další směs můžete přidávat dokonce i během ponoru. Zapomněli jste, že berete navíc čistý kyslík? Přihodíte si ho na hodinky cestou.

Pro instruktory a další potápěčské profesionály je super i funkce Pool, ve které funguje počítač stejně jako při běžném ponoru, ale log se neukládá. Takže nemáte logbook plný minutových ponorů do dvou metrů. To je moc fajn. Stejnou sortu potápěčů potěší i možnost nastavit si, po jak dlouhé době po vynoření se ponor ukončí. Když učíte kurzy, potřebujete se studenty na chvíli vynořit, ale pak pokračujete v tomtéž ponoru, hodinky ponor v logu nerozdělí.

Garmin Descent G1 recenze

Krátký řemínek, složité párování a nudná barva

Garmin Descent G1 koupíte v základní nebo Solar verzi. Základní G1 počítač má v originálním balení jenom krátký řemínek, který není úplně snadno vyměnitelný. Jestli potápíte pouze a jenom v krátkém obleku nebo máte extrémně úzké zápěstí, bude vám stačit. Všichni ostatní jsou odsouzení ke složitému sundání řemínku z osičky a dokoupení delšího QuickFit řemínku. To vás ale cenově vyjde skoro podobně jako koupit si rovnou verzi Solar. Verze Solar má už v originálním balení řemínek snadno měnitelný a rovnou dostanete i prodloužený řemínek na suchý oblek.

Ani jedna verze nemá možnost propojení se sondou a nic nenaznačuje, že by to mělo s nějakým updatem přijít.

Druhou bolístkou hodinek je poměrně komplikované první párování s telefonem. Musíte stáhnout aplikaci Garmin Connect a pak teprve Garmin Dive. Oboje se musí spárovat a občas se to trochu pere. Odměnou je ale vychytaná potápěčská aplikace s logbookem, do kterého si můžete i nahrávat fotky, pojmenovávat ponory nebo ukládat informace o svojí výstroji.

Z bolístek stojí za zmínku ještě vzhled hodinek. Safírové sklíčko sice potěší, ale plastové tělo hodinek a nezajímavá šedá barva skoro zabolí. Snad se na trochu designu můžeme těšit u příští generace.

Sdílet článek

Napsat komentář