Unikátní záběry z Thistlegormu jsou konečně online

Unikátní záběry z Thistlegormu jsou konečně online

Vrak britské lodi Thistlegorm je jednou z nejpopulárnějších potápěčských lokalit světa, a právě proto se pracovníci Nottinghamské univerzity rozhodli zpracovat náročný projekt, díky kterému si můžete tohohle krasavce prohlédnout ze všech stran na 360° videu. 

Projekt Thistlegorm vznikl nejen kvůli historickému významu britské obchodní lodi, ale právě i kvůli i množství potápěčů, kteří se ji vydávají každý den objevovat. Za použití 360 stupňového videa a digitálních fotografií se autorům projektu podařilo vytvořit propracovanou virtuální prohlídku vraku.

Hlavní myšlenkou je zachycení současného stavu vraku a zpomalení jeho chátrání. SS Thistlegorm se potopil v Rudém moři před 76 lety a dodneška je jedním z nejlákavějších míst pro potápěče na světě a vedoucí projektu Jon Henderson je přesvědčený, že si vrak zaslouží být objeven širokou veřejností.

UNESCO Thistlegorm nechrání

„Je to hodně populární potápěčská lokalita, ale množství potápěčů je taky trochu problematické. Nijak se nereguluje ani neorganizuje,” říká Dr. Jon Henderson z University of Nottingham. „Kromě rabování jsou velkým problémem spousty potápěčských lodí, které k Thistlegormu připlouvají. Kotví na samotném vraku, protože to tam jinde nejde. Lodě o váze 50 až 60 tun nejsou až takový problém pro poměrně silné části vraku, viděli jsme ale i čluny, kotvící na křehkých částech jako jsou děla, můstek nebo zábradlí. To může způsobovat nenávratné škody,” vysvětluje Henderson.

Trvalo to 12 dlouhých ponorů, než se podařilo získat dost záběrů.

„Pod ochranou UNESCO, kterou Egypt právě podepsal, jsou zatím jen vraky starší než 100 let. Ochrana se tedy netýká vraků ze světových válek. Jestli je ale chceme zachovat tak, aby byly užitečné pro turistické i vědecké účely, měli bychom je začít chránit,” říká vědec.

Tým využíval při natáčení Kolor GoPro Abyss kamerový systém, který zahrnuje šest samostatných kamer natáčejících ve 4K rozlišení. Na konci měli 1,5 terabytů video materiálu a přes 24 000 fotek s vysokým rozlišením.

Videa z Thistlegormu

Britský Thistlegorm byl zasažen německým bombardérem v roce 1941 a leží na dně Rudého moře u pobřeží Egypta. Mezi potápěči oblíbená nákladní loď vezla části letadel, automobilů a motorek, jejichž zbytky jsou tam dodnes k vidění. Pět dělostřelců a čtyři námořníci tu přišli o život.

Sdílet článek

Napsat komentář