V Čestlické jámě se bójkovalo

V Čestlické jámě se bójkovalo

Sponzorováno Divers Direct

Hlavně pro potápěčské začátečníky není úplně jednoduché vypustit bójku a neskončit při tom kompletně zamotaný do lanka nebo ještě hůř, nevystřelit se i s bójkou na hladinu. V úterý si to ověřilo na tréninku v jámě Divers Direct v Čestlicích hned několik potápěčů. Všichni se ale za necelé dvě hodiny ve vodě úžasně zlepšili a hlavně byla legrace.

Na prvním podzimním potápěčském tréninku se mluvilo o vybírání a vypouštění potápěčských bójek. Příchozí si mohli vyzkoušet, jaký je rozdíl mezi otevřenou bójkou a tou s ventilem a zkoušet si jejich vypouštění tak dlouho, dokud to nebylo téměř dokonalé.

„Při výběru bójky se vlastně rozhodujete mezi dvěma druhy. Bójka s ventilem je pro začátečníky určitě jednodušší, lépe se s ní manipuluje pod vodou a na hladině zůstává nafouknutá. Otevřenou bójku často volí techničtí potápěči, kteří řeší její velikost,“ popisovala rozdíly organizátorka tréninku Adéla Beranová. Pokračovala vysvětlením rozdílů mezi cívkami, karabinami a materiály. „Naprosto nejdůležitější je ale při vypouštění bójek bezpečnost,“ upozornila potápěče.

V jámě si pak dvojice zkoušely právě dodržení všech bezpečnostních pravidel a trénovaly plynulé a pohodové vypouštění bójek. „Bójku fakt vypouštět neumím, ale prostě to chci zkusit,“ říkala na začátku jedna z účastnic tréninku Olga. Na konci dostala odměnu v podobě slevové ploutvičky Divers Direct, protože po prvních neohrabaných pokusech se jí na konci podařilo bójku vypustit naprosto parádně. Stejné pokroky udělal i její buddy, který byl taky po zásluze odměněn.

Ale úplně všichni odcházeli jako zkušenější a téměř bezchybní vypouštěči bójek. V téhle dovednosti dělá prostě trénink divy. „Bylo to super, příště dorazím zase,“ uzavřel to potápěč Honza. Všichni odcházeli se slovy, že je fajn, když se bude přes zimu kde scházet.

Potápěčské tréninky se konají jednou za dva týdny v jámě v Čestlicích a pokaždé budou mít nějaké téma. Příště bude řeč o vyvažování a zkoušet se budou rozdíly mezi křídlem a žaketem. Více informací najdete tady.

 

Sdílet článek

Comment (1)

Napsat komentář