V Marsa Shagra Village zažijete egyptský high end potápění

V Marsa Shagra Village zažijete egyptský high end potápění

Představte si potápění v Egyptě se vším, co na něm milujete, ale bez všudypřítomných otravných drobností. Nádherné prostředí, úchvatný svět pod hladinou a žádní vlezlí „naháněči” do restaurací a obchodů. Čistá zákoutí, kam se podíváte. Usměvavý, ochotný, příjemný a anglicky mluvící personál na všech frontách. A k tomu naprosto neomezené potápění. Chcete si dát šest ponorů za den? Jen do toho! Řeč je o potápěčské eko vesnici Marsa Shagra Village. 

Když není rok 2020, dá se přiletět do Marsa Alam a odtud je to k jednomu z nejkrásnějších house reefů v Egyptě slabou půlhodinku autem. V kempu vás uvítají ve čtyřiadvacet hodin fungující recepci a ubytují vás buď ve stanech pár kroků od moře, nebo v luxusnějších chatkách. Ani v jednom nebudete trávit zbytečně moc času. Protože přímo před vámi se rozkládá veliký korálový útes čekající na prozkoumání. 

Foto: Adéla Beranová

Neomezené potápění kdy a kde chcete

První ponor si dáte s místním průvodcem, pak už máte ale neomezenou volnost. Na house reefu se potápí od 6:00 do 19:30 hodin, krásně tak stihnete potápění ještě před snídaní nebo noční ponor. Útes je tvořený severní a jižní stěnou, které se sbíhají ve tvaru písmene V až ke břehu. 

Chtěli byste si v Egyptě udělat nějaký kurz? Učí tu běžné kurzy, ale třeba i potápění se sidemountem. Ze zkušenosti můžeme doporučit místního instruktora jménem Ezz. 🙂

Kdykoli budete mít chuť prozkoumat vzdálenější části útesu, nasednete prostě na člun a během okamžiku se necháte vyložit, přesně kde chcete. Čluny vyráží pokaždé, když si řeknete. Prostě se připravíte, hodíte výstroj na záda a nahlásíte personálu, že chcete vyrazit. Je jedno, jestli jste jenom s buddym, nebo vás jede víc. 

Foto: Adéla Beranová

Výlety za žraloky, želvami a kaňony

House reef je plný života typického pro celé Rudé moře. Najdete tu bezpočet barevných rybiček, rozlehlé korálové systémy, perutýny, murény, sting raye, anemony, angel fish a spoustu dalšího. Navíc jsou tu naprosto běžně k vidění želvy a my měli štěstí taky na útesového žraloka a delfíny. 

Kdo si chce potápění ještě trochu okořenit, může na rychločlunech vyrazit na výlet na lokality jako je žraloky proslulý Elphinstone, nebo želví zátoku Marsa Abu Dabbab i všechny její variace. Milovníci jeskyní a kaňonů si tu taky přijdou na své. 

Foto: Adéla Beranová

Pohodlí a servis pro potápěče na úrovni

V Marsa Shagra vědí naprosto přesně, co dělá spokojeného potápěče se vším všudy. Vybavení si tu odsolíte v „bazéncích” se sladkou vodou pečlivě určených pro jednotlivé části výstroje. Pak ho uložíte do dřevěných skříněk a pověsíte na ramínka. Myšleno je i na fotografy a kameramany, kteří si u pultu můžou neomezeně dobíjet svá zařízení. 

Lahve se strojí na lavičkách, odkud se v celku pohodlně zvedá. Do člunu každému ochotně pomůže kapitán a na delších výletech pomůže s nastrojením. A samozřejmě si od vás po ponoru výstroj vezme, postará se, aby se jí nic nestalo a nakonec s úsměvem pomůže i při vašich zoufalých pokusech se vyhoupnout na člun. 

Foto: Adéla Beranová

Ubytování je samo o sobě zážitkem

Marsa Shagra Village rozhodně není typickým dovolenkovým resortem. Můžete tu spát v jednoduchých beduínských stanech přímo na pláži nebo vkusných pevných chatkách kousek dál. Ubytování zapadá do krajiny a prostředí a jinde ho nejspíš nenajdete.

Drobný ústupek v pohodlí jsou společné sprchy a toalety, kterých je ale v areálu dost na to, aby zůstávaly čisté a dostupné. Stejně tak ve většině ubytování máte větráky, ale není tu klimatizace. V obou případech jsou výjimkou nejluxusnější Chalety, ve kterých si můžete dopřát vlastní koupelnu i klimatizaci. Jen jsou většinou trochu dál od moře i restaurace a dive centra. 

Na jídle si v Marsa Shagra pochutnáte. Pořád jste v jiné zemi s jinou kulturou a odlišnými chutěmi, ale jídlo je výborné, různorodé. Když není rok 2020, podává se jídlo formou bufetu, každý si tak vybere podle svých chutí. 

Foto: Adéla Beranová

Cestování do Egypta v roce 2020

Lety do Hurghady obnovila egyptská letecká společnost AIr Cairo na začátku října 2020. Do země můžete vycestovat s platným negativním výsledkem testu, který nesmí být starší než 72 hodin (počítáno od data odběru). My jsme si nechali testy udělat přímo na pražském letišti, kde je odběrové místo v hale mezi terminálem 1 a 2. Není potřeba se předem objednávat, čekali jsme ve všední den dopoledne něco mezi 20 a 40 minutami. Výsledky dorazily za méně než 24 hodin a test stál se vším všudy 1750 Kč. Výsledky testu dorazí nejprve SMS zprávou, ve které je odkaz ke stažení celého formuláře. Ten je potřeba si vytisknout. Formulář kontroloval personál letadla přímo při výstupu z letadla. Pak už ho nikdo vidět nechtěl. 

V letadle jsou povinné roušky, jinak vás nečekají žádná velká změna. 

Testy můžete absolvovat i přímo v Egyptě na letišti, tuto variantu jsme nevyzkoušeli, protože čekat na výsledek musíte v karanténě a nikde není specifikované, jak to konkrétně probíhá. 

Foto: Adéla Beranová

Egypt přijal i některá opatření pro vyšší bezpečnost, která se ale příliš nedotýkají samotných cestovatelů. Kapacita všech služeb je omezená na polovinu, což se týká transferů z letiště, ubytovacích kapacit a podobně. Jídlo se nesmí podávat formou bufetu, ale servírují ho hostům na stoly číšníci v rouškách. Personál je v kempu ubytovaný, nikam necestuje a zůstává dost dlouho, aby se zamezilo nakažení z venčí. V podstatě to tedy znamená, že Marsa Shagra Village je bezkoronavirovou oázou. Hosté tu mají za sebou negativní testy a personál je zdravý a nepřichází do styku s nikým venku. 

Dalo by se tedy říct, že vycestovat do Egypta je teď asi to nejbezpečnější, co můžete udělat. 🙂

Sdílet článek

Napsat komentář