Jak vypouštět potápěčskou bójku

Jak vypouštět potápěčskou bójku

Vypouštění bójky je pro mnohé potápěče noční můrou, přitom stačí trocha tréninku a je z vás přímo vypouštěcí odborník. V první řadě je potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla, na konkrétním postupu už pak vlastně nezáleží. Náš návod proto berte spíš jako jednu z možností, jak potápěčskou bójku vypustit,  do ničeho se u toho nezamotat a nevystřelit se na hladinu. 

Už při výběru bójky berte ohled na svoje zkušenosti. Bójky bez ventilu jsou sice asi trochu skladnější, ale tak malý rozdíl ve velikosti ocení spíš techničtí potápěči. Bójky s ventilem jsou pro začátečníky naopak o hodně jednodušší, samovolně se totiž na hladině nevypustí a vzduch se do nich pod vodou napouští o hodně snáz.

Bezpečné vypouštění potápěčské bójky

Při povedeném vypuštění bójky zůstanete plus mínus půl metru ve stejné hloubce a vaše bójka na hladině parádně stojí a září. Není úplně jednoduché toho docílit, protože potřebujete obě ruce a těžko se vám používá inflátorka. Zkuste ale následující postup:

 • Začněte dokonalým vyvážením. Ve výdechu můžete klidně mírně klesat.
 • Bójku vypouštějte vždycky ve výdechu, pomůže vám to udržet správnou hloubku při vypouštění.
 • Poproste buddyho, aby vám hlídal hloubku a případně vás upozornil, pokud budete příliš klesat nebo naopak stoupat. Právě buddy by měl mít zodpovědnost za udržení svojí i vaší hloubky.

Postup při vypouštění potápěčské bójky

Začátečníkům se doporučuje mít bójku předem spojenou s reelkem, odpadá tak jejich propojování ve vodě.

 1. Sundejte karabinu z reelku a zatím si ji odložte (zacvakněte) někam na BCD.
 2. Reelek držte volně mezi palcem a ukazováčkem.
 3. Bójku rozprostřete a spodek si připravte na napouštění vzduchem.
 4. Vezměte si záložní regulátor a jenom maličko foukněte do bójky. Bójka by se měla trochu narovnat a získat tvar, ale ještě by vás neměla táhnout nahoru.
 5. V tuhle chvíli se ujistěte, že cívku držíte volně mezi prsty, aby se mohlo lanko volně odvíjet.
 6. Sprchou záložního regulátoru pusťte co nejrychleji co nejvíc vzduchu do bójky a pusťte ji.
 7. Za provázek trochu zatáhněte, aby se bójka na hladině postavila a zaaretujte provázek karabinou k reelku.
 8. Na bójku se pověste a dokončete v klidu bezpečnostní zastávku.
 9. Pak postupně namotávejte lanko a bezpečnou rychlostí vystoupejte na hladinu.

Hlavní je zachovat klid. Na vypouštění bójky máte v naprosté většině případů spoustu času. Je v podstatě jedno, jestli ji vypustíte na začátku, nebo na konci bezpečnostní zastávky. Chce to prostě klid.

 

 

   

Nikdy si bójku nepřidělávejte pevně kamkoli k sobě. Na hladině může projet člun, namotat bójku a vytáhnout vás na hladinu velmi nebezpečnou rychlostí. Prostě držte cívku v ruce.

Vypouštění potápěčské bójky chce prostě trénink a mnoho opakování. Divers Direct čas od času pořádá tréninky s bójkami. Kdyby se nějaký takový blížil, najdete ho i na Potápěčském magazínu, v záložce „Pozvánky„. Registrovaným čtenářům přijde pozvánka mailem. 🙂

 

Sdílet článek

Napsat komentář