V bývalém sovětském vězení se dá potápět

V bývalém sovětském vězení se dá potápět

Potápěčka Kathleen Rellihan se vypravila do estonského lomu Rummu objevovat neobyčejné místo pod vodou. 

„Na Estonsku mě překvapilo asi úplně všechno. Nevím, co jsem si myslela o bývalé sovětské republice v Pobaltí a hlavně o lomu Rummu, ale nebyl ani trochu takový, jak jsem si ho představovala,” říká Kathleen Rellihan. 

Kathleen nepřijela do Estonska za potápěním, ale když se dozvěděla o možnosti se potápět k bývalém sovětskému vězení, musela to zkusit. 

Padl Sovětský svaz a s ním i vězení

Vězení se stavělo v roce 1940 ve vápencovém dole, kde byli vězni zároveň nuceni k práci. Spolu s pádem Sovětského svazu přestalo v roce 1991 fungovat i vězení a lom byl opuštěn. Spodní voda ho zatopila tak rychle, že všechno zůstalo přesně, jak to Sověti zanechali. 

Když přijedete k zatopenému lomu, zaujme vás vršek zubaté skalní pyramidy zvané Rummu Ash-Hil.  Vápencové skály vypadají jako pouštní duny, ostré hrany jsou obroušené větrem a deštěm. 

Je trochu skličující vidět staré vězeňské zdi obehnané ostnatým drátem kontrastující s okolní smaragdovou až tyrkysovou vodou ohraničenou hustým lesem. Uprostřed toho všeho jsou částečně zatopené ruiny. Příroda si je kompletně vzala zpět a vytvořila trochu děsivé spojení strašidelných rozpadlých budov vyčnívajících z živého modrozeleného jezera. 

Potápění jako do jiné dimenze

„Ten den jsme se potápěli jenom tři, včetně mě a mého průvodce, což jen zvýšilo moje nadšení a tajemno kolem,” popisuje Kathleen. „Sestoupili jsme do studené vody v suchých oblecích, držela jsem se přímo za naším průvodcem Rasmusem, který upozorňoval na zajímavosti pod vodou – stroje, pneumatiky, lampy, staré důlní vybavení, ostnatý drát, hrnce, kolečka a zamřížovaná okna vězeňské cely,” pokračuje ve vyprávění potápěčka. 

Na dně asi v 9 metrech ležela krásná květina, když k ní Kathleen doplavala, zjistila, že je plastová. „Neuvědomuji si, že bych viděla nějakou rybu. Rozhodně jsem ale nečekala podvodní `zombie` les. Živé stromy ohýbající se v jemném proudu,” vypráví cestovatelka. Kmeny mají stromy pokryté řasou a doslova září ve slunečních paprscích pronikajících vodou. „Bylo to jako scéna ze seriálu Stranger Things,” směje se Kathleen. 

Sama říká, že nečekala všechno tak zachovalé a ve skvělém stavu. „Co jsem viděla bylo doslova nadpřirozené,” uzavírá svoje vyprávění Kathleen. 

Zdroj a foto: ScubaDiving.com

Sdílet článek

Napsat komentář