Na lomu Kamenz se potápí s jeseterem

Na lomu Kamenz se potápí s jeseterem

Když začne být v českých lomech horší viditelnost, je čas se vydat za hranice. V pohodové dojezdové vzdálenosti kolem Drážďan je hned několik lomů, které stojí za návštěvu. Jedním z nich je Kamenz – Sparmann, lom s parádním zázemím, atrakcemi a kamarádským jeseterem, kterého jsme si pojmenovali Steve.

Nahlaste svůj příjezd předem

Pan majitel se jmenuje Jost a je to moc fajn chlapík. My jsme byli na lomu ve všední den, takže jsme vyfasovali klíče od všeho potřebného a on se jenom podle domluvy objevil nafoukat lahve a pak zase zmizel. Odhaduju, že o víkendech bude na lomu nepřetržitě.

Potápění do hloubek dle libosti

Kamenz je poměrně veliký lom a mají tu spoustu atrakcí. Všechny jsou vyvázané linkou, takže z hlediska navigace je to opravdu jednoduché. Pozor je potřeba dávat jenom na hloubky, do kterých se pouštíte. Maximální hloubka uprostřed lomu je 70 metrů a stěny padají poměrně prudce dolů, nečekejte žádné strukturované skály a viditelné dno pod sebou. Na trénink technických ponorů je to ale parádní místo. Začátečníci, kteří si ještě nejsou úplně jistí vyvážením by měli být hodně opatrní.

Tip! Do hloubek pod 12 metrů si rozhodně vezměte lampu. Viditelnost je sice parádní, ale tma vás ve větších hloubkách obklopí rychle.

Vstup do vody s více lahvemi chce trochu šikovnosti

Vstup do vody je nejprve po dlážděných schodek a na konci po poměrně strmém schodišti připomínajících kovový žebřík. Jak je intenzivní, tak je krátký, takže nic nezvládnutelného. Na jeho konci je platforma tak akorát na obutí ploutví a vstup do vody hluboké vody. Pod vámi je v tu chvíli rovnou zhruba 22 metrů. Stačí ale odplavat kousek nad plato v 6 metrech a začátečníci nebo studenti v kurzu se můžou pohodlně a bezpečně zanořit a vyvážit tam.

Ryby jsou hodně v chillu, atrakce plní účel

Když napíšu, ať se neleknete jesetera, budete se smát. Smál se každý, komu jsem to na briefingu řekla. A každý se strašně lekl. Místní jeseter umí být hodně kamarádský a podezříváme ho, že děsí potápěče pro zábavu. Nechá se podrbat, plaval kolem nás a pořád dorážel. Pro sebe jsme si ho pojmenovali Steve, ale určitě má i honosnější německé jméno. Drbání je od pana majitelé dovolené, krmení ne.

Kromě Steva jsme viděli několik majestátních štik a spousty okounků a další drobotiny. Jeseterů je v lomu víc a jsou oproti těm na Leštince fakt obrovští.

Na mapě najdete spoustu atrakcí, všechny pod vodou jsou. Jen letadlo je spíš půl trupu letadla bez křídel, záchod je spíš kadibouda a tak podobně. Lodička v 15 metrech je moc pěkná a les v mělčí hloubce doslova magický.

Jedete poprvé? Tady je pár tipů pro začátečníky:

První ponor: Zanořte se na platu a vydejte se po lince v 15 metrech doleva ke kadiboudě a odtamtud buď pokračujte po lince do 30 metrů na vráček lodi, nebo se držte stěny po levé ruce a v pravou chvíli se otočte a nastoupejte na zhruba 8 – 10 metrů hloubky. Až se budete blížit ke konci, doporučujeme po dokončení safety stopu vyplavat do dvou metrů a mrknout na lekníny zespodu.

Druhý ponor: Obeplavat celý lom kolem dokola vyjde spíš zkušenějším potápěčům s větší zásobou vzduchu. Jestli vyrážíte s mono lahví a chcete vidět letadýlko a lodičku, dokopejte po hladině na druhou stranu lomu. Jsou tam dvě bílé bóje až u zadní stěny, pod bójí blíž k pravé (západní) stěně lomu je torzo letadla. Od něj pak vede linka k lodičce, od které se po lince dostanete až do lesa a pak je pěkné kopírovat v mělké hloubce stěnu lomu (tu si držet na pravé straně). Máte tak největší šanci vidět spoustu ryb a zároveň sem proniká světlo z hladiny. Takový ponor vychází zhruba na 40 minut.

Kamenz má luxusní zázemí na německý způsob

Výstroj si můžete připravovat ve velké budově s lavicemi, háčky a vším, co jako potápěči potřebujete. Na noc se budova zamyká, takže si tam všechno můžete bez obav nechat. Venku jsou pak k dispozici další vyvýšené stoly se stříškami, dlouhé tyče pod střechou a stojany na sluníčku na sušení věcí. Plnírna je vybavená kaskádou a systém fungování je odpovídající zemi, ve které se nacházíte. Z hlediska zázemí pro potápěče není, co vytknout.

K dispozici je samozřejmě i budova s toaletami a sprchami, venkovní dřez na mytí nádobí. Stanuje se na prostorném plácku nad lomem, u budovy je i prostor na grilování a grily k zapůjčení, s sebou potřebujete jenom dřevo nebo uhlí.

Velkou výhodou je i umístění lomu uprostřed města, takže pět minut autem jsou velké obchody s potravinami, v docházkové vzdálenosti je moc příjemná kavárna. V tomhle to nemá chybu.

Základní informace k lomu Kamenz:

  • Tauchbasis Sparmann, Macherstraße 70B, 01917 Kamenz, Německo (51.281596, 14.108143)
  • max. hloubka: 70 m
  • plnírna: ano (kaskáda)
  • občerstvení: ano, po domluvě (snídaně, pivo apod.)
  • kryté místo na strojení: ano
  • parkoviště u lomu: ano
  • platba kartou: ne
  • web: https://www.tauchbasis-sparmann.de/
  • kontakt (Whatsapp): +49 (0)174 629 868 0

Sdílet článek

Napsat komentář