5 tipů pro začínající podvodní fotografy

5 tipů pro začínající podvodní fotografy

Spousta potápěčů chce zachytit překrásný podvodní život a třeba se na něj znovu podívat na souši nebo se pochlubit okolí. Stát se podvodním fotografem je skvělá cesta, jak toho dosáhnout. Jestli o focení pod hladinou uvažujete, nebo jste v začátcích, mohlo by se vám hodit následujících pár tipů. 

Photo Credit: Gangga Divers

1) Na prvním místě potápění, pak až focení

Chtít zachytit co nejlepší fotku a skočit do toho po hlavě je asi největší chybou začátečníků. Je v podstatě nemožné pořídit zajímavý snímek bez výborných potápěčských dovedností, mezi které patří vyvážení a kontrola nad každým pohybem těla. Může to chvíli trvat, ale trpělivost se v tomto případě opravdu vyplácí. Kameru jsi vezměte jen tehdy, když máte všechno ostatní pod kontrolou. 

Photo Credit: Gangga Divers

2) Berte to odspodu

Zkuste se podívat na fotky jiných fotografů, kteří vás k podvodnímu focení inspirovaly. Pravděpodobně zjistíte, že většina z nich je focená z podhledu. Fotky shora mohou za určitých okolností taky fungovat, ale často je kontrast i čistota snímku lepší při focení zespoda. 

Objekt zachycený z podhledu bude mít na pozadí pravděpodobně ničím nerušený oceán, který dodá patřičnou hloubku. Naopak shora bude na pozadí dno nebo útes, který odvede pozornost od hlavního objektu na fotografii. 

Vždy si ale vzpomeňte na bod jedna. Při focení nechcete za žádných okolností poničit útes nebo vyděsit jeho obyvatele. Proto je potřeba mít naprostou kontrolu nad vyvážením. Nejprve se ujistěte, že máte klesání či stoupání pod kontrolou, až potom foťte. 

Photo Credit: Gangga Divers

3) Připravte se na přiblížení

Při focení pod vodou je důležité se k objektu přiblížit co nejvíc to jde, abyste ho ale zároveň nevyrušili. Díky tomu budete fotit skrz menší vrstvu vody a můžete lépe zaostřit na svůj objekt. Stejně tak barvy a textury budou přesnější a viditelnější. 

Dejte svému živému objektu čas a prostor si na vás zvyknout. Dát si na čas je zlaté pravidlo podvodní fotografie. Čím pomaleji a nenápadněji se pohybujete vodou, tím jednodušší bude zachytit přirozený pohyb a chování vašeho objektu. 

Photo Credit: Gangga Divers

4) Foťte, foťte, foťte

Ani módního fotografa neuvidíte vyfotit jenom jeden snímek. To samé platí pro všechny typy fotografů. Mačkejte spoušť hodně ještě více, abyste měli jistotu aspoň jednoho pěkného záběru. 

Mazat můžete vždycky, ale víc toho po skončení ponoru prostě nevyfotíte. 

Photo Credit: Gangga Divers

5) Vychytejte osvětlení 

Světlo se pod vodou chová úplně jinak než nad ní. Bude to chtít cvik, než si zvyknete. Nenechte se odradit prvotními neúspěchy. 

Pravděpodobně si budete muset vypomoct bleskem nebo světlem navíc a zároveň se naučit pracovat s přirozeným světlem. To je hlavní klíč ke krásným barvám a kontrastům, které vidíte na nejhezčích fotkách z vodní říše. 

Photo Credit: Gangga Divers

Zdroj a foto: scubadiver.com 

Sdílet článek

Napsat komentář