Jak si vybrat první potápěčský kurz?

Jak si vybrat první potápěčský kurz?

S přístrojovým potápěním se člověk dostane do úplně nového světa. Z hlediska nejrůznějších potápěčských kurzů to může být zpočátku svět poněkud komplikovaný. Proto vám přinášíme pár tipů, které by vám měli pomoct s výběrem vašeho prvního kurzu a taky na co si dát pozor, než si kurz zaplatíte a kolik byste vlastně tak měli zaplatit. 

Bude mě potápění bavit? Vyzkoušejte si intro ponor

Některé potápěčské školy nabízejí takzvaný „intro ponor” nebo zkušební ponor. To je taková malá ochutnávka, na které si můžete vyzkoušet, jestli vás potápění s přístrojem bude bavit. Každé potápěčské centrum nabízí tuhle lekci v různém rozsahu a s různou náplní. Většinou se toho moc nenaučíte, je to skutečně jen ochutnávka pro nerozhodné. 

Open Water Diver je jediná správná volba

Aby se z vás stal potápěč se vším všudy, je potřeba si projít základním kurzem Open Water Diver nebo jeho ekvivalentem. Na tomto kurzu se naučíte samostatně sestrojit výstroj, ovládat ji pod vodou, projdete si cvičení ve vodě a natrénujete nouzové situace. Zároveň budete v kurzu studovat teorii k potápění a na konci si napíšete test. 

Obecně by se měl kurz skládat minimálně ze čtyř nebo více lekcí v bazénu a čtyř ponorů venku v otevřené vodě. Kurzy se můžou mírně lišit, ale za menší počet lekcí není snadné zvládnout vše potřebné pro bezpečné potápění. 

Potápěčské školy a systémy se můžou lišit

Existuje bezpočet potápěčských organizací, ne všechny jsou ale mezinárodně uznávané. Dávejte proto pozor, jakou certifikaci po dokončení OWD kurzu obdržíte. 

Mezinárodně uznávané a rozšířené potápěčské školy jsou například SSI, PADI, IANTD, CMAS, NAUI

Rozdíly mezi výše zmíněnými nejsou nijak výrazné. Obecně se dá říct, že SSI je momentálně nejrychleji se rozvíjející systém výuky, aplikuje moderní výukové metody a nabízí třeba studium materiálů v elektronické podobě se spoustou videí a grafiky. 

PADI patří stejně jako SSI mezi nejrozšířenější potápěčské školy a zaměřuje se hlavně na rekreační potápěče. 

U školy IANTD narazíte nejčastěji na samostatné instruktory a čeká vás tak hodně různorodý přístup, což nemusí být rozhodně na škodu. IANTD je obecně zaměřená na rozvoj směrem k technickému potápění. 

Co se týče systému CMAS, tak ten má u nás nejdelší historii a stále se učí třeba na vysoké škole, v rámci CMASu se vzdělávají potápěčské záchranné složky a vojáci. Je to systém nejméně zaměřený na běžné komerční potápění. 

NAUI je u nás škola rozšířená nejméně. 

Pokud narazíte na méně známou organizaci, dejte si pozor, jestli má takzvané ISO, tedy standardizovanou výuku. Mohlo by se vám totiž jednoduše stát, že v zahraničí nebudou uznávat nebo vůbec znát tento systém a budou k vám přistupovat jako k někomu, kdo žádný potápěčský kurz neabsolvoval. Váš kurz tak mohl být stejně kvalitní jako kurz u některé z mezinárodně uznávaných organizací, ale mimo Českou republiku vám nebude k ničemu. 

Instruktor a potápěčské centrum dělají nejvíc muziky

Výběr potápěčského systému je jedna věc, potápění je ale přece jen hlavně o lidech. Pokud si vyberete některou z mezinárodně uznávaných škol, nemůžete šlápnout vedle co se týče platnosti vaší kartičky. Pak se už rozhodujte hlavně podle svého pocitu a celkového dojmu. I když mají všechny školy svým způsobem standardizovanou výuku, velkou část vašeho zážitku tvoří konkrétní instruktor, potápěčské centrum a jejich zázemí. 

Mrkněte se na webovky, zajděte se podívat přímo do potápěčského centra, které bývá často propojené s obchodem s potápěčským vybavením. Nebo se ptejte po doporučení od známých. Jakmile se začnete o potápění zajímat, zjistíte, kolik lidí z vašeho okolí se potápí aniž byste o tom věděli. 

Pár tipů na závěr: 

Cena kurzu OWD:  Ceny se mohou mírně lišit. Dejte si pozor na různé doplatky a poplatky. Cena kurzu by měla zahrnovat vstupné do bazénu, certifikační poplatek a zapůjčení výstroje. Pokud tomu tak není, počítejte s tím už od začátku. Naopak celkem běžně si student hradí vstupné na lokalitách venku, kde kurz dokončuje. Běžná cena kurzu OWD se pohybuje od 8500 Kč do 10500 Kč se vším všudy, bez dalších poplatků.

Velikost skupiny a počet instruktorů: Aby se vám mohl instruktor plně věnovat, měly by v kurzu být maximálně 4 studenti na jednoho instruktora. Pokud má k sobě instruktor ještě asistenta, může být skupinka například šestičlenná. U větších skupin hrozí, že instruktor nebude mít dost času se vám věnovat a vy si nestihnete všechno vyzkoušet. 

Kdy a kde se potápěčský kurz koná: Potápěčské kurzy se mohou konat v plaveckých bazénech, nebo v potápěčské jámě. Potápěčské jámy mají tu velkou výhodu, že jejich hloubka bývá kolem 8 metrů a vy tak máte příležitost si procvičit i některé dovednosti, které budete venku potřebovat. V Česku jsou momentálně dvě celoročně otevřené potápěčské jámy, jedna v pražských Čestlicích a druhá v Liberci. Navíc najdete potápěčskou jámu ještě v Děčíně, ta se ale na zimu zavírá. 

Doděláte si potápěčský kurz a co dál: Prvním potápěčským kurzem to všechno teprve začíná. Je dobré si zjistit, jestli po skončení svého  OWD kurzu budete mít příležitost s vaším potápěčským klubem pokračovat. Ať už jezdit na výlety, potkávat se s dalšími potápěči a časem třeba pokračovat do navazujících kurzů. Samozřejmě nikdo neříká, že s potápěčskou kartičkou od jedné potápěčské školy nemůžete vyrážet na akce jiných potápěčských center. Bude pro vás ale daleko jednodušší se zapojit tam, kde jste absolvovali svůj první kurz. 

Sdílet článek

Napsat komentář