7 tipů na zlepšení spotřeby vzduchu

7 tipů na zlepšení spotřeby vzduchu

Máte neustále méně vzduchu než vaši spolupotápěči a musíte často končit ponory dřív než ostatní kvůli jeho nedostatku? Snížit spotřebu vzduchu můžete zejména tréninkem, ale hodí se znát i pár jednoduchých tipů a triků. Tak se na ně pojďme podívat. 

Nejprve si musíte uvědomit, že každý člověk je jiný. Potápěči s pomalejším metabolismem spotřebovávají méně vzduchu, svou roli hraje i tělesná konstituce a jiné biologické předpoklady. Pracovat na snížení spotřeby vzduchu je určitě užitečná věc, ale nepřehánějte to. Potápění si máte hlavně užívat, tak na to nezapomínejte!

3 hlavní příčiny velké spotřeby vzduchu: 

  • Únik vzduchu ještě předtím než se dostane do plic: typicky ucházejícíc inflátorová hadice, bublající octopus nebo prasklý o-kroužek na automatice.
  • Příliš velká námaha: Vynaložené úsilí je přímo úměrná spotřebě vzduchu, protože tělo kyslík potřebuje ke spalování kalorií a vytváření energie. Každý pohyb navíc vás stojí nějaký ten tlak v lahvi.
  • Neefektivní dýchání: Pokud dýcháte mělce, nevydechnete dost oxidu uhličitého a tělo si bude žádat nádech dříve.

Klíč je ve správném dýchání

Kyslík, který si vezmete z lahve, ale nestihne se vám dostat do krevního oběhu je kyslík vyhozený do vody. Přesně takhle se vzduchem plýtváte při mělkém dýchání. S krátkým nádechem se vám dostane vzduch jenom do krku a dýchací trubice, ale už nestihne doputovat do plic. Moc kyslíku se vám do těla nedostane a vy se musíte brzy znovu nadechnout.

Místo toho se zaměřte na hluboké nádechy, které vyplní vaše plíce a malé plicní sklípky, kde se odehrává výměna plynů. Vdechnete dost čestvého vzduchu, který nahradí ten z předchozího nádechu. Tělo si tak dokáže vzít víc kyslíku a zároveň se zbavit většího množství oxidu uhličitého.

Důležitý je i hluboký výdech, abyste se zbavili co největšího množství oxidu uhličitého. Všechno, co nevydechnete, zůstává v plicích jako nevyužitelný vzduch plný oxidu uhličitého, který vás nutí k rychlému dalšímu nádechu.

Tip: Joga je pravděpodobně nejlepší sport pro práci s dechem. Dostanete díky ní dýchání pod kontrolu na souši, a o to jednodušší to pro vás bude pod vodou.

Dejte si do pořádku vybavení

Zdánlivě pár bublinek unikajícího kolem prasklého o-kroužku nebo inflátorky vás může připravit o překvapivě hodně vzduchu. Nezanedbávejte pravidelný servis automatiky a průběžnou vlastní kontrolu a máte v prvním bodě vyhráno.

Diving equipment positioned on a deck of a boat

Zkušenosti dělají mistra

Jakmile se budete pod vodou cítit úplně uvolněně a v pohodě, začnete dýchat mnohem přirozeněji a vaše spotřeba se sníží. Potápějte se co nejčastěji a budete se pod vodou cítit jako doma.

Stres je váš největší nepřítel 

Máte za sebou večerní párty a teď se chystáte do vody? Budte mít větší potřebu, protože vaše tělo je už unavené a aniž si to uvědomíte, dýcháte ztěžka. Stres z kocoviny a s tím spojená psychická nepohoda tělu taky zrovna nepomáhá.

Spotřeba vzduchu přímo souvisí s vaší pohodou pod vodou. Stres může mít mnoho příčin, stačí se špatně vyspat a jít na ponor s únavou, přemáhat jakoukoli bolest nebo mít prostě špatný den.

Tip: Jednoduché cvičení před ponorem může pomoct při snižování vaší spotřeby. Dopřejte si pár minut, zavřete oči a představte si sami sebe pod vodou. Je vám tam příjemně, cítíte se pohodlně. Projděte si v duchu ponor krok za krokem. Jak vypouštíte BCD a začínáte ponor, vyrovnáváte tlak v uších, zapínáte kameru a vyvažujete se v dané hloubce. Zapamatujte si podle nějakého jednoduchého prvku svého průvodce, abyste ho pod vodou jednoduše a bez stresu našli. Jakmile budete pod vodou v pohodě, bude i vaše spotřeba vzduchu lepší.

Plavejte pomalu

Rychlé plavání vás stojí velkou spoustu vzduchu. Když plavete dvakrát rychleji, spotřebujete čtyřikrát tolik energie a vzduchu. Kdo by to chtěl matematicky přesně, vaše spotřeba exponenciálně roste. Jednoduchý výpočet tedy říká: plavejte poloviční rychlostí a vaše spotřeba bude čtvrtinová.

Správné vyvážení a trim je všechno

Když jste přetížení, potřebujete víc vzduchu na dosažení neutrálního vztlaku. Nafouknuté BCD je větší a má větší odpor ve vodě. Jednoduchý řetězec vede k větší spotřebě vzduchu.

Špatná poloha těla ve vodě vás zase nutí víc kopat ploutvemi, což vás logicky opět stojí velkou spoustu cenného vzduchu.

Zapracujte na fyzické kondici

Když jdou dva lidé do kopce a jeden jen nahoře v pohodě, zatímco druhý lape po dechu, je jasné, že ten v lepší formě spotřeboval celkově méně vzduchu. A s potápěním je to stejné. Nemusí to být ani plavání v proudu, ale prostě trochu rychlejší tempo celé skupiny a vaše spotřeba poletí rychle nahoru, pokud nejste v kondici. Dostaňte se do formy aerobním cvičením jako je běh, jízda na kole nebo jiné aktivity a vaše spotřeba vzduchu bude zázračně klesat.

Sdílet článek

Napsat komentář