Objevujte mořský svět s Google Street View

Objevujte mořský svět s Google Street View

Snad každý slyšel o Google Street View, díky kterému se můžete podívat na nejrůznější místa po celém světe. Ale věděli jste, že se takto můžete vypravit i pod mořskou hladinu?

Google nedávno představil další velkolepý projekt, chce nabídnout lidem co nejobsáhlejší a nejpřesnější mapy podmořského světa. Díky Google mapám nemusíte být potápěč a vlastně nemusíte umět ani plavat, abyste si mohli prohlédnout nejkrásnější útesy světa. 

„Odteď může být každý dalším virtuální Jacquem Cousteau a potápět se s mantami, želvami a rybami po celém světě,“ píše se ve vyjádření Googlu. 

Projekt vznikl ve spolupráci s Catlin Seaview Survey, což je velká vědecká studie o světových útesech. Fotilo se na speciálně vyrobenou podvodní kameru SVII. Zatím se povedlo pořídit neuvěřitelných 150 000 panoramatických snímků a zachytit tak na 145 kilometrů korálových útesů. 

Začalo se na Velkém bariérovém útesu a díky obrovskému úspěchu pokračuje Google po celém světě. V roce 2013 se zaměřil na Karibik a Bermudy, o rok později se přesunul na jihovýchod Asie. Mezi zachycené lokality patří třeba Galapágy, podvodní muzeum Isla Mujeres, Florida Keys a vrak Yongala. 

 

 

Tým pojmenovaný Catlin Seaview pomáhá s SVII kamerou do vody. Kamera váží 65 kg a vytváří tři fotky za vteřinu, které se pak spojují v panorama.  

Vedoucí projektu Richard Vevers fotí tabletem želvu. Podle Googlu byl tenhle obrázek prvním podvodním příspěvkem na jejich sociální síti Google+.

Catlin Seaview Survey tým zachytil na speciální podvodní kameru spoustu podmořského života. Tady je třeba želva na Velkém bariérovém útesu.

Při focení používali potápěči podvodní skútry, aby překonali delší vzdálenosti s co nejmenší spotřebou vzduchu a zároveň se pohybovali rychle. Díky tomu se mohli posunout přes kilometr a půl za méně než hodinu.

Na mapě je vidět, kde všude Catlin Seaview tým pracoval.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“2″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“4″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“Lokality zachycené na Google Street View“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

 

Zdroj a foto: Scuba Diving Magazine

Sdílet článek

Napsat komentář