První dojmy: Murner See má mořskou viditelnost a zajímavou hloubku

První dojmy: Murner See má mořskou viditelnost a zajímavou hloubku

Zatopený lom Murner See je ideálním cílem potápěčské výpravy na jeden den nebo víkend, strávit by se tady ale dala i rodinná dovolená. Potápěče sem láká výborná viditelnost a klid, okolí je pak protkané cyklostezkami a krásnou přírodou. 

Při hledání informací o potápění v Murner See jsme moc neuspěli, vypravili jsme se tedy víceméně na dobrodružným objevováním neznámého. Podle jedné mapy vydolované z hlubin internetu jsme vybrali místo označené jako „Murner See – Rutsche”. Sice se tam mělo platit vstupné 2 eura, ale doufali jsme aspoň v nějaké zázemí či mapu lokality. 

Potápění v Murner See (Foto: @scubagirl_cz)

Cesta a dvojí parkování

Cesta z Prahy trvala zhruba 2,5 hodiny i se zastávkou na kávu na Rozvadově. Celou dobu se jede po dálnici až posledních několik kilometrů se projedete kolem spousty rybníčků a jezírek. 

Podle souřadnic jsme dojeli na maličké parkoviště, ze kterého vedla lesní cestička směrem k vodě. Stánek ani místo k zaplacení jsme neviděli, ale u vlezu do vody se zrovna chystali dva potápěči. Tak jsme se vrátili k autu, připravili výstroj a těch asi 200 metrů lesem jsme dofuněli k vodě. 

Až při procházce po ponoru jsme zjistili, že kousíček od vlezu do vody je větší parkoviště, u kterého je i stánek s občerstvením a tam se zřejmě vybírá vstupné, o kterém se píše na internetu. Parkoviště je určitě blíž k vodě, za to ty 2 eura stojí. Platit se tu dá jen v hotovosti. 

Potápění v Murner See (Foto: @scubagirl_cz)

Potápění jako v moři, jenom bez ryb

Vstup do vody na lokalitě Rutsche je z pláže, pozvolna jsme se potopili až do hloubky 34 metrů. Dno je nádherně členité, proplouváte koryty a kolem různých útvarů vytvořených těžbou. Dno je pokryté krajkovými řasami a třpytivými kamínky. 

V menší hloubce kolem sedmi metrů jsme i velkou rouru a obrovskou kovovou vanu. Nejzajímavější tu jsou rozsochaté stromy, pařezy a další zbytky lesa. Jsou obrovské a neskutečně členité. Dno je tady střídavě pokryté bílým pískem a kamínky a tmavší s řasami. To spolu se světlem pronikajícím z hladiny vytváří krásné pohledy na větve trčící majestátně do prostoru na modrém a zeleném pozadí. 

Potápění v Murner See (Foto: @scubagirl_cz)

Viditelnost tu bývá podle různých zdrojů i hodně přes deset metrů a v jednom nedávném příspěvku označil potápěč tu současnou za velmi špatnou. Přitom v hloubce do 15 metrů bylo vidět zhruba 6 metrů a ve větších hloubkách to bylo k 8 metrům. Co bychom za takhle „špatnou” viditelnost dali na některých českých lomech. 

Potápění v Murner See (Foto: @scubagirl_cz)

Zázemí není, další lokality ano

Přímo u Murner See je velký kemp, kde by se dalo pohodlně ubytovat a objevovat lom dál. Nám počasí ale úplně nepřálo, takže jsme se vydali domů s krátkou zastávkou v historickém městě Řezně. 

Určitě se sem ale ještě vrátíme a budeme lokalitu zkoumat dál. Podle všeho by tu měly být ještě další tři lokality nebo vstupy do vody pro potápěče. Jen zázemí v podobě potápěčské základny nebo plnírny lahví tu buď není, nebo je hodně šikovně schované. 

Potápění v Murner See (Foto: @scubagirl_cz)

Znáte Murner See? Podělte se o svoje informace a fotky v komentářích pod článkem! 

Potápění v Murner See (Video: @scubagirl_cz)

Základní informace: Murner See – „Rutsche”

 • Souřadnice: – 49.346041, 12.198538
 • Maximální hloubka – cca 54 metrů 
 • Plnění lahví: ne
 • Vstupné: 2 eura
 • Občerstvení: stánek, platba v hotovosti
 • Kemp: v dojezdové vzdálenosti autem
 • Parkoviště: ano
 • Toalety: ToiToi

Další lokality k prozkoumání: 

 • Murner See – Turm (49.347239, 12.203930)
 • Murner See – Bucht (49.355016, 12.206583)
 • Brückelsee – Biber Eck(49.337806, 12.219946)

Autor a foto: @scubagirl_cz

Sdílet článek

Comment (1)

Napsat komentář