Lom Leštinka má super vodu, ale horší prostředí kolem

Lom Leštinka má super vodu, ale horší prostředí kolem

Leštinka patří mezi většinovými potápěči k nejoblíbenějším lokalitám v Česku. Samotnému potápění není co vytknout, lom není nijak veliký, viditelnost tu ale na začátku července nebyla vůbec špatná a ani teplota vody naši skupinku netrápila. S prostředím kolem a hlavně atmosférou je to ale bohužel horší. 

My jsme si jako základnu zvolili Ivany a Luboše Boržíkových, bydleli jsme na “Horní palubě” v pokojíčcích přímo nad lomem. Foukání, jídlo, pití a všechny další služby zajišťuje přímo paní majitelka v jedné boudě hned u vjezdu. Vřelé přivítání vás ale nečeká a připravte se na vtíravý pocit, že svou přítomností majitelku vlastně obtěžujete. Všechno proběhne, lahve vám naplní, smažený sýr s hranolkami připraví a pivo natočí, ale radost z toho nemá. 

Věci nechte volně ležet a doufejte

“Tady se nekrade, věci si můžete nechat támhle pod střechou,” odpovídá paní Ivana na otázku ke složení vercajku. Záleží na vaší psychické odolnosti, ale ne každého uspokojí pouhá ústní informace o naprosté bezpečnosti místa. U stolů přímo kolem okapávající výstroje sedí turisti, cyklisti a motá se spousta lidí. Obecně velká cirkulace lidí nemusí být každému příjemná. Z jiných lokalit jsou potápěči často zvyklí, že do areálu smí jenom další potápěči. 

Vlastnické tahanice život nezjednoduší 

Obecně se ví, že Leštinku vlastní tři majitelé, kteří se mezi sebou zrovna nemusí a dělají si naschvály. Člověk by si řekl, že obyčejný návštěvník by to nemusel pocítit, ale bohužel to neplatí. Problém je už s parkováním. Věci si dovézt k lomu můžete, auto je pak potřeba odparkovat na přibližně tři sta metrů vzdálené parkoviště. Za parkovné ale samozřejmě zaplatit musíte. “S karavanem byl velký problém. Na parkovišti už nebylo místo a v areálu jsme z naprosto nepochopitelného důvodu nemohli zůstat. Tak jsme stáli na křižovatce lesních cest před bránou,” říká instruktor potápění Karel Švancar. 

Na Leštince funguje díky několika majitelům i rozmanité množství občerstvovacích stánků a potápěčských škol. Nejmodernější a nejnovější je PADI báze, kde mají vypsané i instruktorské kurzy.

Potápění si užijete, ve vodě je Leštinka fajn

Do vody vedou tři vstupy po nedlouhých, ale strmých a krátkých kovových schůdkách. Zvládnou je ale bez problémů i začátečníci. Pod nimi je několik výcvikových plat pro instruktory se začátečníky. 

Atrakcí není ve vodě málo, na mapě lomu ale chybí. Když vezmete lom z pravé strany a máte trochu štěstí, narazít přibližně v deseti metrech hloubky na malý keson. “Těžko říct, jak je to s přívodem vzduchu, takže dýchat je rozhodně bezpečnější z automatiky, ale keson je v příjemné hloubce i pro méně zkušené potápěče,” říká instruktor Adam Švancar. 

Druhý keson je na Leštince ve větší hloubce, najdete ho asi v osmnácti metrech a v sedmi stupních Celsia. “Ten je o dost větší. Trefíte k němu jednoduše podél trubky s přívodem vzduchu. Je tam ale opravdu zima,” směje se škodolibě Adam. 

Největší atrakcí je ale bezesporu skanzen na pravé straně lomu asi ve dvanácti metrech. Nejprve narazíte na žebřík, koleje s vozíky a pak i chatku se spoustou hornického náčiní a nepřipraveného by mohla vyděsit i figurína horníka uvnitř. Domkem se dá bez problémů i proplavat. 

Když budete mít štěstí, dá se u skanzenu narazit i na velikého jesetera nebo na hejno rybí drobotiny. Život pod vodou není ale na Leštince nijak bohatý. Občas narazíte na nějakou tu menší rybku a na jednom ponoru jsme zahlédli i dva větší kapry.

Viditelnost byla na začátku července mezi třemi a pěti metry, narazíte ale i na rozkopaná místa s viditelností pár centimetrů. Ve vodě se motá relativně hodně potápěčů, takže takových neprostupných stěn kalu se dá proplout několik za jeden ponor. 

Základní informace

  • Název lokality: Leštinka
  • Adresa: Horka, Skuteč 53, 539 73 Skuteč
  • Webové stránky: http://www.lestinkalom.cz/
  • Parkování: 300 metrů od lomu na placeném parkovišti na louce (70 Kč na celý pobyt)
  • Maximální hloubka: 25 m 
  • Viditelnost: 4-5 m (červenec 2018)
  • Plnění lahví: ano, 8 Kč/litr
  • Ubytování: 
    • chatky, k dispozici kuchyňka i sociálky
    • 300 Kč / osobu / noc
  • Potápění: 
    • 100 Kč / potápěčský den pro ubytované, 150 Kč pro neubytované
  • Občerstvení: 
    • tradiční stánkové – klobásy, párky, smažený sýr, hranolky, polévka, točené pivo a kofola, lahvové limonády i alkoholické nápoje
    • vlastní grilování, gril je ubytovaným k dispozici
    • lednice v chatkách nebo ve společenské místnosti

Sdílet článek

Napsat komentář