Potápějte se v nedotčeném Ománu

Potápějte se v nedotčeném Ománu

Představte si potápěčské safari, na kterém za celý týden nenarazíte na jinou loď. Na lokalitách potkáte maximálně parťáky ze své vlastní lodi, ale i těch je jenom patnáct. A přitom místo, kde je pod vodou neskutečně živo, můžete tu udělat přes dvacet ponorů na útesech a stejně vás to nepřestane bavit. Potápění a Omán, ale ne ledajaký. 

Omán z lodi.
Vyplouváme do vod kolem ománského Musandamu. Foto: Adéla Beranová

Abyste zažili všechno to nedotčené dobrodružství, je potřeba se vypravit na poloostrov Musandam. Severozápadní cíp Arabského poloostrova patřící Ománu je od hlavní části oddělený Spojenými Arabskými Emiráty. Musandam je strategicky položený mezi Ománským a Perským zálivem a stráží tak cestu z Indického oceánu. 

Musandam má relativně krátkou moderní historii, ve správě Ománu je teprve od roku 1971 a možná právě proto je i z hlediska turistiky pro západní svět neobjevený. Přitom pod hladinou se tu skrývá překrásné přírodní království, které se bez pochyby brzy stane další lokalitou na seznamu velké spousty potápěčů z celého světa. O důvod víc vyrazit sem hned. 

Omán má reliéf pobřeží ne nepodobné polárním oblastem.
Omán má reliéf pobřeží ne nepodobné polárním oblastem. Foto: Marcel Pernica
Z lodi můžete pozorovat delfíny.
Z lodi můžete pozorovat delfíny. Foto: Marcel Pernica.

Týdenní potápění v Ománu z lodi s profíky 

Na Musandamu se potápí z liveaboardu, takže se na začátku dovolené nalodíte, na lodi žijete, jíte, spíte a potápíte a na konci týdne se vracíte do přístavu. Tenhle způsob potápěčské dovolené umožňuje udělat až čtyři ponory denně a užít si i vzdálenější lokality. 

Povolení pro tento typ lodí má v oblasti jediná společnost, proto si můžete být jistí, že vás čeká exkluzivní zážitek. Kdo zná podobné safari výpravy z Egypta, bude nadšený hlavně z profesionality a až evropského chování místních potápěčských průvodců a instruktorů. Stejně tak úroveň potápěčského pohodlí je někde jinde. 

O skvělém jídle připravovaném každý den mimo jiné z čerstvých ryb i zeleniny se nemá smysl rozepisovat. Rychločlun je schopný loď zásobovat dobrotami aniž byste si toho všimli. A přes přísnou prohibici je možnost si koupit pivo, víno i tvrdý alkohol. Cena samozřejmě odpovídá oblasti.

Tradiční loď Dhow je přizpůsobená potápěčům.
Tradiční loď Dhow je přizpůsobená potápěčům. Foto: Adéla Beranová

Omán: Potápění bez námahy

Velká tradiční loď Dhow je moderně vybavená pro potápění. Do vody se neskáče přímo z ní, ale ze člunu, na kterém se zároveň nechávají výstroje a místní guidi se o ně celý týden starají. 

V praxi to tedy vypadá tak, že si první den nastrojíte svoji výstroj, jdete na ponor a pak už ji necháváte na člunu. Guide si okamžitě zapamatuje, která výstroj je vaše a celý týden vám na ní mění lahve a stará se o ni. Vy si výstroj před ponorem zkontrolujete a jdete do vody. 

Vítejte v našem 5 miliardovém hotelu

Al Marsa Musandam

Takový systém organizace potápění s sebou nese dvě veliké výhody. První je minimální námaha pro potápěče, kteří díky tomu zvládnou bez problému i zmíněné čtyři ponory denně a nejsou úplně vyřízení. Zároveň to znamená, že na hlavní lodi se neskladuje nic kromě neoprenů, botiček, masek a dalších drobností. Je jednodušší si udržet přehled, při strojení je spousta prostoru a komfort o to větší. 

Potápěči mají na lodi v Ománu maximální pohodlí a spoustu prostoru.
Potápěči mají na lodi v Ománu maximální pohodlí a spoustu prostoru. Foto: Adéla Beranová

Hejna ryb zastíní při potápění slunce

Ponory na Musandamu jsou útesové a hloubka se různí podle lokalit, ale málokdy se padá pod 30 metrů. Vlastně jen v případě, že guidi tuší šanci spatřit žraloka nebo jiného většího živočicha. Teplota vody v listopadu je podobná s Egyptem, takže ideálně na 5 mm oblek, teplokrevnější potápěči si berou 3 mm a třeba vestičku. 

Pod vodou vás čeká neskutečné množství ryb a života. Obrovská hejna ryb potkáte na každém ponoru, někdy skrz ně není vidět slunce. Chobotnice, sépie, murény a spousta dalších kouzelných živočichů číhá všude. Milovníci malých tvorečků jako jsou nahožábří a jiná drobotina budou na Musandamu ve svém živlu. Viděli jsme i želvy, rejnoky a další větší zvířata, ale těmi se to nehemží tolik. Místní průvodci zmiňovali velkou šanci vidět velrybího žraloka, na toho jsme ale štěstí na rozdíl od předchozí skupiny neměli. 

Murén potkáte v Ománu bezpočet druhů.
Murén potkáte v Ománu bezpočet druhů. Foto: Adéla Beranová
Kouzelní nahožábří na ponoru v Ománu.
Kouzelní nahožábří na ponoru v Ománu. Foto: Adéla Beranová

Plankton zastíní viditelnost, ale díky němu je tu krásně

Živost ponorů je vykoupena viditelností, která není tak perfektní, jak jsme zvyklí z jiných míst. Je to dáno hlavně velkým množstvím planktonu a proudy i slapovými jevy, které viditelnost výrazně ovlivňují. Bez toho bychom ale určitě nemohli obdivovat takovou spoustu ryb a jiných tvorů, což je daň, kterou stojí za to obětovat. 

Samostatnou kapitolou jsou noční ponory, které zaručují naprosto unikátní zážitek. Už jsem se potápěla na různých místech, ale takhle kouzelné noční ponory jsem nikde jinde na světě nezažila. Kamkoli posvítíte lampou, tam na vás kouká nějaký tvor, ryba, chobotnice, krab, lovící murény. Na co si vzpomenete, to tam je. 

Perutýn patří neodmyslitelně do teplých vod i v Ománu.
Perutýn patří neodmyslitelně do teplých vod i v Ománu. Foto: Adéla Beranová
Při troše štěstí narazíte při potápění v Ománu i na větší zvířata.
Při troše štěstí narazíte při potápění v Ománu i na větší zvířata. Foto: Adéla Beranová
Potápění Omán.
Foto: Adéla Beranová
Proudy umí být v Ománu silné, ale kdo by si neužil driftový ponor podél útesů.
Proudy umí být v Ománu silné, ale kdo by si neužil driftový ponor podél útesů. Foto: Adéla Beranová

Omán: Potápění s Al Marsa Musandam

Už jsme zmiňovali, že kolem ománského poloostrova Musandam má povolení provozovat safari lodě s potápěním jenom jedna společnost. Není tedy úplně složité si tady zařídit potápěčský výlet. Můžete vyrazit na výlet do Dubaje a dát si jenom pár dní potápění. Ale když už letíte do takového místa, chcete si užít plnohodnotnou potápěčskou dovolenou. Týdenní potápěčská safari sem pořádá klub Divers Direct

Noční potápění Omán
Noční ponory neruší v Ománu vůbec nic. Foto: Adéla Beranová

Tip na další článek: Královské potápění v Jordánsku

Sdílet článek

Napsat komentář