V Thajsku nevybírejte nutně českou základnu

V Thajsku nevybírejte nutně českou základnu

Thajsko je pro potápění zemí zaslíbenou, je tu teplá voda plná života a turisti i potápěči sem jezdí už dost dlouho, aby se jim tu dostalo pohodlí, které v jiných exotických zemích nemusí být takové. Je ale potřeba zvážit, kterou potápěčskou základnu si pro svou výpravu vyberete, kvalita může být za stejné peníze různá. Naše parta se vypravila na Koh Lantu a původně uvítala, že je tu česká základna. Jenže ta bohužel nemusí být zárukou kvality, hlavně té potápěčské. 

Koh Lanta je ostrov na jihu Thajska, na mapě ho najdete ještě pod Krabi a Phuketem. Zmíněné dvě lokality jsou sice známější, ale o to navštěvovanější a podle všech referenci ztratily na autentickém zážitku. Lanta už se samozřejmě stihla turistům taky přizpůsobit jak cenami, tak přístupem, ale pořád si tu připadáte jako v jiném světě.

My jsme chtěli poznat pravé Thajsko, takže jsme si v Bankoku půjčili auta a projeli celou zemi, ochutnali a zažili jsme neskutečné věci a byli v místech, kde nikdy žádný Evropan nebyl. Místní se s námi fotili a neustále nás překvapovali svou nekonečnou pohostinností. O tom ale někdy jindy. 

Na Koh Lantě se dá vybírat z několika potápěčských základen a naše volba padla na českou bázi Arowana, se kterou jsme před odletem hladce vyjednali všechny podrobnosti a všechno vypadalo parádně. Jenže na místě to trochu zaskřípalo. Hned po příletu jsme zjistili, že nikdo o našich požadavcích neví. Jeli jsme v devíti lidech s různými potápěčskými zkušenostmi, dokončovali jsme nějaké kurzy, chtěli noční ponor – nic extra zvláštního. Co jsme měli předem slíbené se nám nakonec v podstatě povedlo doladit, ale nebylo to ani trochu příjemné.

Ubytování má Arowana parádní, v chatkách s vlastním sociálním zařízením. I širší zázemí – bar a venkovní posezení bylo moc příjemné. Báze je pár desítek metrů od pláže, na místo nalodění nás vozili autem i s potápěčským vybavením.

Až do prvního nalodění jsme byli vlastně spokojení. Za potápěním se z Koh Lanty vyráží na lodi, na které si Češi jen platí místa pro svoje klienty. A tam člověk dostane přímé srovnání se službami konkurence a přijde první rána. My jsme sdíleli loď s Poláky z Palm Beach Divers a jejich chování ke klientům, přístup a služby byly o dost profesionálnější.

Jsou to jenom drobnosti, které ale prostě Češi neumí a snad se brzo naučí. Poláci se o svoje lidi skutečně starali, neustále je informovali o každé maličkosti, briefingy měly úroveň a doslova z nich sálalo nadšení. Naši průvodci nám nezapomněli několikrát zdůraznit, jak jsou tam už dlouho a přepracovaní. Jakmile zjistili, že máme v partě divemastera a instruktora, tak se automaticky spolehli na to, že se budou o své potápěče starat a měli pohodu.

Zaplacené jsme měli dva ponory denně a za třetí jsme si mohli připlatit. Tak to bylo domluvené, takže žádný problém. Jenže když jsme náhodou zjistili, že potápěči od Pam Beach Divers platí výrazně menší peníze za třetí ponor, tak nás to při nejmenším překvapilo. A tuším, že celkově jsme za stejné potápění zaplatili o dost víc, protože pronájem míst na lodi bude dražší než potápění pro ty, kterým loď patří. Ale to už jsou jenom domněnky.

Rozhodně nebyl zážitek z potápění na Koh Lantě s Arowanou špatný, naopak. Potápění bylo naprosto nádherné, viděli jsme manty, zahlédli želvu a užili si neskutečně nádherné ponory v korálových zahradách i v jeskyni. Češi na bázi jsou srdcaři a na suchozemském výletě po ostrově nám ukázali nádherné věci a dali nám tipy, jak si to na ostrově užít co nejlépe. Jen to všechno bylo takové méně profesionální, člověk si nepřipadal jako platící klient, ale jako kamarád, který přijel v podstatě zadarmo a tak trochu pořád překáží. A zase tak levné to opravdu nebylo. Stačilo by zapracovat trochu na tom přístupu k lidem a komunikaci a všechno by bylo parádní. Ale já bych v tuhle chvíli volila rozhodně Palm Beach Divers. Samozřejmě v případě, že vám nevadí komunikace v angličtině.

JAKÉ MÁTE S POTÁPĚNÍM V THAJSKU ZKUŠENOSTI VY? PODĚLTE SE O SVOJE ZÁŽITKY V KOMENTÁŘI POD ČLÁNKEM!

Sdílet článek

Comment (1)

  • Elixir Divers

    S kámošema jsme navštívili v Thajsku potápěčskou základnu Elixir Divers na Koh Yao Yai, kterou vlastní a působí tam Češi. Mají vlastní loď ve vynikajícím stavu, novou výstroj a znají to tam detailně. Ponory byly úžasné, viděli jsme hejna ryb, leopardí žraloci, želvu atd. Péče byla na vysoké úrovni. Hoši se starali o náladu a ocenili jsme společnou grilovačku, kterou pro nás připravili z čerstvých ryb a mořských plodů. Já bych tedy spíše byl za podporu našich krajanů v cizí zemi.

    04. 04. 2020 at 14:25

Napsat komentář