Potápění na Kapverdách stojí za to. Ale jen jednou

Potápění na Kapverdách stojí za to. Ale jen jednou

Objevovat svět pod vodou v méně probádaných vodách je lákavá záležitost, která s sebou nese i mnohá úskalí. Kapverdy zatím mezi potápěči nepatří k nejnavštěvovanéjším destinacím, přitom podvodní život tu je srovnatelný s Rudým mořem. Kvůli proudům, špatně zmapovaným lokalitám a minimálnímu zázemí na souši se ostrovy asi nikdy potápěčkým rájem ani nestanou. Kdo ale rád obětuje trochu toho pohodlí, zažije na Kapverdách spoustu úžasných momentů pod vodou i nad ní.

Lokality se hledají těžko, odměnou je třeba obrovská želva

Naše parta potápěčů se vydala na Kapverdy po vlastní ose, na lodi potápěčského klubu Divers Direct. „Stali se z nás tak trochu dobrodruzi na výpravě do neznáma,” popisuje instruktor potápění Adam. „Měli jsme jenom černobílou mapu ostrova Sal s přibližnou polohou některých lokalit a pár pracně vygooglených souřadnic,” dodává.

Hledání lokalit na Salu bylo dobrodružné. „Málokterý site je označený bójkou, jak jsme při potápění z katamaránu Valhalla zvyklí z jiných zemí,” vysvětluje Adam. Potápí se v podstatě jen na jižním cípu ostrova, kolem městečka Santa Maria. Pár lokalit je i podél západního pobřeží, ale tam už záleží jen a pouze na tom, co dovolí počasí a vlny. 

Potížím při hledání lokalit se dá jednoduše předejít využitím místního dive centra. My jsme cestou na snídani náhodou narazili na menší SSI bázi s názvem Eco Dive School. Byli tu moc milí, ochotní a rozhodně věděli o lokalitách víc než dost. 

Nám se nakonec povedlo najít vrak Santa Antao, ideální místo pro méně zkušené potápěče. Proudy tu byly slabší a viditelnost kolem deseti patnácti metrů. Vrak leží na písčitém dně, je rozpadlý na několik kusů a nemá valný smysl ho penetrovat. Neuvěřitelné množství puffer fish, needle fish a hejna menších rybek se motají všude kolem. My měli štěstí i na rejnoka a nějakou tu langustu. Na Santa Antao se dá jednoduše udělat i parádní noční ponor.

Kromě toho stálo za to i potápění na útesu kousek od jihozápadního pobřeží, kde nemá smysl s proudy bojovat. „Prostě jsme se domluvili s kapitánem Valhally, že vyhodíme na konci ponoru bójku a on nás vyzvedne,” popisuje rescue diver Jirka. Na útesu žili překrásní nudi brench, stonefish a spousta murén. „Zahlédli jsme čistě bílou murénu, takovou jsem ještě nikde neviděl,” říká Honza. 

Na lokalitě Cavala jsme zažili i krušnější chvilky. Na hladině nás táhl obrovský proud, zanoření bylo nutné po laně bójky. Jednu jeskyni jsme našli v téměř 40 metrech. „Viditelnost tu byla kvůli písčitému dnu a silným proudům mizerná. Vstup do jeskyně ale strážila obrovská želva. I kdyby tam byla jenom ona, stál by ten ponor za to. V životě jsem tak obrovskou želvu neviděl,” vypráví nadšeně rescue diver Pepíno. 

K nejhezčím patřilo potápění na malém a mělkém útesu na samotném jihu, místě plném života. „Bavili mě ty spousty malých rybiček, několik různě barevných murén,” popisuje advanced diver Tom. Prozkoumat se tu dá i několik menších jeskyní, jedna z nich byla doslova plná needle fish. „Překrásné byly i parrot fish a jedna obrovská puffer fish,” dodává Tom. 

Mezi ponory se vyplatí pozorovat hladinu. Mezi létacími rybami se čas od času na hladině objeví i malá želva. 

Potápění na Kapverdách si žádá přípravu

Při potápění na Kapverdách je potřeba počítat zejména s nevyzpytatelnými proudy. „Proudy se mění nejen v různých hloubkách, ale i s časem,” říká jeden z advanced potápěčů Honza. „Na jednu lokalitu jsme se vraceli jen po pár hodinách a už to tam proudilo úplně jinudy a o dost silněji,” dodává. Bez vlastní dekobójky by se sem neměl vydávat asi nikdo. „Na Kapverdách jedna do buddy týmu prostě nestačí. Proudy můžou skupiny potápěčů jednoduše rozdělit,” řídá instruktor Adam. 

Kromě proudů je na Kapverdách překvapivě i trochu horší viditelnost, v květnu to bylo na většině míst maximálně dvacet metrů. Může za to hlavně písčité dno a velké množství planktonu. Člověk se při hledání lokality nad písečným dnem může celkem snadno ztratit. „Kurz navigace a orientace pod vodou tu rozhodně není na škodu,” dodává Adam. 

Naší partě počasí neodovolilo ponory do větších hloubek. Při hledání vraku Kwarzit nás odnesl nemilosrdně proud. „Na severozápadě nás hodně lákala Buracona, obrovské vlny a vítr nám ale ani nedovolily skočit do vody,” říká trochu posmutněle advanced diver Vašek. 

„O ponory jinde než na ostrově Sal jsme se ani nepokoušeli. V dive centru, kde jsme se byli poptat na podrobnosti se na tak velké dobrodružstí netvářili,” popisuje Tom. Proti větším potápěčským experimentům mluví i skutečnost, že na Kapverdách není barokomora. V případě nutnosti se letí nízkým letem na Kanáry. „Je fajn nezanedbat pojištění a hlavně rozsah jeho krytí,” upozorňuje instruktor Adam. 

Výlet po souši na Salu nezabere ani celý den

Mezinárodní letiště na Kapverdách je na ostrově Sal. Z maličkého letiště vylezou turisté doprostřed pustiny, ze které není v podstatě kam utéct. „Cestování po souši jsme věnovali jeden den a úplně to stačilo,” myslí si Jirka. „Za necelých šest hodin jsme stihli všechny tři turistické atrakce, které na Salu jsou. Viděli jsme Buraconu, tedy jeskyni s překrásným modrým průzorem Blue Eye, vykoupali jsme se v solných jezerech a na poušti se nechali ohromit fata morganou,” shrnuje zážitky Jirka. 

Všudypřítomný vítr a lidé nezkažení turisty

Ze zemí hluboko na jihovýchod jsou lidé tak nějak připravení na smlouvání, odmítání pouličních prodavačů a odměřený přístup místních. A obecně bohužel i na nepořádek na ulicích a všude jinde. Kapverdy jsou v tomhle ohledu příjemným překvapení. V restauracích, hotelech, taxících i všude jinde je evropsky čisto. „Předem jsme věděli, že z letiště do přístavu by neměl stát taxi víc než patnáct eur. Jeli jsme třemi auty a ani jeden řidič si nezkusil říct o víc. Smlouvání nebylo potřeba nikde a ceny se obecně pohybují v přepočtu na úrovni střední až západní evropy. Jen alkohol je o dost dražší,” popisuje Honza. Hlídat kapsy, peněženky a telefony si tu musíte asi stejně jako v centru Prahy. Platit se tu dá bez problémů eury nebo místní měnou escudo, jen kartu neberou vůbec nikde.

Překvapení může turistům nachystat podnebí. „Člověk by takhle blízko u rovníku čekal velké horko, jenže on tu fouká celkem studený vítr, a to bez ustání a úplně všude,” upozorňuje Jirka. Déšť tu ale nehrozí a sluníčko zrádně silně opaluje. „Vůbec mi nebylo teplo, ale přitom jsme byli vlastně pořád na slunci. Tak jsem se poprvé v životě spálil tak, že se loupu,” směje se Adam. 

Jídlo se dá sehnat bez problémů, žádný velký výběr ale nečekejte

Na ostrově Sal rostou poměrně rychle turistické resorty, tam asi lze očekávat all inclusive. Kdo se chce stravovat po vlastní ose, nakupuje v malých obchůdcích roztroušených po městečkách. Jsou to takové malé vesnické samoobsluhy, ve kterých seženete vlastně všechno, jen v omezeném množství. Chybí asi jen čerstvé ovoce a zelenina. Naopak naprosto čersvé ryby se dají koupit každé ráno přímo od rybářů. 

„V restauraci dostanete za rozumné peníze čerstvé ryby, točené pivo i hranolky. V kavárnách mají i dobré espresso, na pláži nám umíchali luxusní vajíčka a rozhodně nesmíte vynechat pudinkové košíčky,” doporučuje Tom. Stánky se zmrzlinou a fast foody ale ani nehledejte. 

Kapverdy stojí za vidění, ale vracet se není potřeba

Místní jsou si moc dobře vědomí potenciálu, který s sebou nese turistický ruch. O cizince se starají dobře, snaží se jim tu připravit co možná nejlepší služby i zázemí. Na Salu jsou v tuhle chvíli překrásné liduprázdné pláže a ostrov má svou nezapomenutelnou atmosféru. Jako potápěčská lokalita stojí rozhodně za vidění. „Život je tu podobně bohatý jako v Rudém moři, korály a útesy připomínají trochu Středozemí. Ale na všech lokalitách jsme byli úplně sami. Za celou dobu jsme potkali jen jeden další katamarán a pár člunů s potápěči. To je obrovská výhoda. Složité podmínky, proudy a viditelnost nás ale hned tak na Sal zpátky nepřilákají,” říká na rovinu Adam. 

Potápění na Kapverdách ve zkratce (květen): 

  • teplota vody: kolem 22 °C
  • proudy: střední až silné, velmi proměnlivé 
  • viditelnost: 8 – 15 metrů
  • doporučení k vybavení: 5 – 7 mm polosuchý neopren, slabší rukavice, haupna, dekobojka, nožík a náhradní maska, lampa
  • fauna: murény, rejnoci, želvy, needle fish, nudi brench, stone fish, puffer fish, krabi, langusty, schooling fish, 
  • počasí: velmi větrno, suchu, teplota vzduchu pocitově cca 25 °C
  • časový posun: – 3 hodiny
  • měna: escudos, bez problémů se dá platit eury, nepřijímají platby kartou (ani ve městech, na letišti apod.) 
  • náboženství: křesťanství

Citáty z party vystihující Kapverdy: 

„Ponožky a čepici s sebou, fouká to jako kráva.” – Honza

„Pecka pro navigaci, obzvlášť nad písečným dnem, kde tě to nese a nic s tím neuděláš.” – Jirka

„Hezká uklízečka v Santa Maria a na kafíčku.” – Tom 

„Není tu přístav, vlastně ani civilizace. Za dvacku prý seženeš igelitku trávy na ulici, která vydrží pro pět lidí na týden.” – Adam

„Zajímavé zpestření, potápěčský ráj se z toho ale nestane.” – Pepíno

 

text a foto: Adéla Beranová 

info(@)potapecsky-magazin.cz

Sdílet článek

Napsat komentář