Jsou vyhřívané rukavice Glovii vhodné na potápění?

Jsou vyhřívané rukavice Glovii vhodné na potápění?

Zima zahání potápěče ve střední Evropě na gauč nebo do suchých obleků, tlustých podobleků a jiných krajních pokusů o přežití ve čtyřstupňové vodě. Vzniká prostor pro nejrůznější zateplovací vychytávky, mezi které patří i vyhřívané rukavice na potápění. Jenže investice do těch oficiálních potápěčských může lehce překročit rozpočet nejedné domácnosti. Na trhu pak existují hlavně u rukavic různé jiné varianty.

Mně osobně při potápění ve studené vodě nejvíc mrznou ruce a už jsem toho vyzkoušela hodně. Když si vezmu pořádně tlusté rukavice a přes ně gumové suché rukavice odpovídající velikosti, ztrácím schopnost se o sebe postarat a s ním i nervy. V tenčích rukavicích mi je ale bolestivá zima po krátké době. K Vánocům jsem od úžasně štědrého Ježíška dostala na lyžování vyhřívané rukavice Glovii. Protože se potápím o dost víc než lyžuju, nutně musela přijít myšlenka vyzkoušet je ve vodě.

Vyhřívané rukavice na potápění Glovii.
Vyhřívané rukavice na potápění použít jdou

Vyhřívané rukavice Glovii

„Vyhřívání obstarávají karbonová vlákna, která jsou umístěna po celém povrchu rukavice. Uhlíková vlákna zajišťují nejen rovnoměrnou distribuci tepla, ale díky vyzařování infračervených paprsků mají pozitivní vliv i na krevní oběh. Napájené jsou dobíjecími bateriemi.“

Jak bezpečné je mít baterie při potápění pod sucháčem

Přímo v rukavici je konektor, který se spojuje s baterií. Díky prodloužení můžou být baterie daleko od rukavice, já je nosím v kapse pod podoblekem na hrudníku.

Je jasné, že baterie by se neměly namočit. Na druhou stranu jsou prodávané hlavně na lyže a jiné zimní sporty, takže určitou míru vlhkosti pravděpodobně snesou – jsou zabalené v neoprenovém obalu a konektor je krytý a pogumovaný. Hraju tedy trochu na pravděpodobnost – že bych se vytopila tak, že mi hrudník plaval ve vodě se mi ještě nestalo a asi bych v tu chvíli měla větší problém než namočené baterky od rukavic. Samozřejmě to ale není nejbezpečnější věc na světě.

Vyhřívané rukavice na potápění a připojení k baterii.
Vyhřívané rukavice na potápění a připojení k baterii.

Vyhřívané rukavice na potápění jsou super, když zrovna fungují

Výrobce uvádí výdrž až 6 hodin, to ale na nejnižší stupeň vyhřívání. Já při potápění vždycky zapínám na ten nejvyšší a po pětačtyřiceti minutovém ponoru vydržely bez problému i dalších asi deset minut na souši při odstrojování.

Pod vodou je krásně cítit, jak hřejí. Chlad se ale k rukám stejně dostane, takže nakonec mi zima je stejně. Neskutečně příjemná změna je ale to teplo hned po vynoření. V ten okamžik, kdy vystrčím ruce z vody, dostane se do nich i trochu víc vzduchu a Glovii začnou hřát, je to k nezaplacení. Vylézt z vody, odstrojit se a fungovat už je pohoda, protože ruce jsou okamžitě v teple. Asi nejdokonalejší by bylo dát přes ně ještě jedny obyčejné tenoučké rukavice, mně se ale už bohužel nevejdou a ztrácela bych manipulační schopnosti i cit.

Vyhřívané rukavice potápění po gumovými suchými rukavicemi.
Vyhřívané rukavice na potápění po gumovými suchými rukavicemi.

Zapínání a vypínání samovolně s tlakem

Asi největší doposud objevený problém je zapínání respektive vypínání výhřevu. Měkké pogumované tlačítko je umístěné na horní části lemu rukavice, což je na lyžích pohodlné. Pod suchým oblekem na něj ale bohužel působí tlak a díky tomu se mi už několikrát samo vyplo. Teď na posledním ponoru navíc nešlo ani znovu zapnout, protože ho okolní tlak pořád mačkal. Řešením bude snad nějaká pevná krytka, která bude čudlík chránit před samovolným promáčknutím, ale elegantní to nebude.

Rukavice Glovii mají relativně široký polstrovaný lem, který mně osobně u Check-up rukavic na sucháči nepřekáží a do kruhu se vejde, ale třeba u Kubi rukavic už by to možná mohl být problém.

Vyhřívané rukavice potápění Glovii.
Vyhřívané rukavice Glovii.

Glovii vyhřívané rukavice na potápění nejsou to nejlepší, ale…

Kdybych si je koupila přímo na potápění, asi bych nebyla úplně nadšená. Rukavice Glovii mají při potápění prostě spoustu nevýhod a takových těch nepohodlností. Ale na druhou stranu fungují nebo s drobnou úpravou budou fungovat a stojí zlomek toho, co oficiální potápěčské vyhřívací systémy s nezávislým externím zdrojem. A ten pocit tepla hned po vynoření za to prostě stojí.

Velkou otázkou je jejich bezpečnost aneb co se stane, když se dostanou do vody. Mám je moc ráda na to, abych to dobrovolně zkusila a doufám, že to nezkusím nedobrovolně. Asi v nich budu dál hrát na pravděpodobnost, že těch mých pár vyloženě zimních ponorů to spolu zvládneme a až bude mít voda zase aspoň 8 stupňů, tak je vrátím do skříně.

Sdílet článek

Napsat komentář