Jak si vybrat potápěčskou masku

Jak si vybrat potápěčskou masku

Je v podstatě jedno, jestli používáte termín potápěčské brýle, nebo maska. Obecně se ale mezi potápěči a dalšími vodními sportovci používá spíše maska, budeme se toho tedy držet i tady. Při výběru je naprosto nejdůležitější, aby vám maska dobře seděla.

Jak vybrat potápěčskou masku

Maska vám musí v první řadě pohodlně sedět na obličeji, proto je vždycky lepší si přijít masku vyzkoušet. Mezi další kritéria výběru patří barva a tvrdost silikonu, počet zorníků, objem a řemínek. 

Jak si masku správně zkoušet

Masku si dejte na obličej, pásek ale nechte volně viset, nepřetahujte ho přes hlavu. Nasajte nosem, jako byste čichali k něčemu voňavému. V tuhle chvíli by vám maska měla sama na obličeji držet, aniž byste ji přidržovali rukama. Pokud padá, vyzkoušejte jinou. Někdy je potřeba vyzkoušet masek několik, než najdete tu pravou. 

Barva silikonu

Než si začnete vybírat mezi růžovým a modrým rámečkem, je potřeba si vybrat barvu silikonu. Průhledný silikon si často vybírají začátečníci, poskytuje pocit většího rozhledu, člověk vidí periferně kolem sebe a navíc 

se k němu dostane víc světla. Tmavý nebo barevný silikon volí spíš pokročilejší potápěči a fotografové, protože se v nich tolik neláme světlo. Nejdůležitější je ale pohodlí a komfort. Vždy vybírejte tu variantu, která je vám příjemnější a pohodlnější. 

Tvrdost silikonu

Výrobci nabízejí různě tvrdé a tvarované silikony. Měkčí silikon má spíš tendenci se odlepit, ale lépe sedí třeba lidem s atypickým tvarem obličeje. Tvrdší naopak často sedí i přes vousy a lépe těsní. Opět je ale nejlepší si tvrdost silikonu vyzkoušet. 

Počet zorníků

Jednozorníkové (frameless) masky se dají jednoduše popsat jako ty, které mají sklo vcelku, bez rámečku uprostřed. Poskytují tedy asi nejlepší výhled.

Dvouzorníkové masky mají sklo rozdělené na dvě části. Často mají nižší objem, zejména začátečníkům se v nich při potápění lépe vyrovnává tlak. 

Třízorníkové masky mají hlavní sklo vcelku a k tomu navíc dvě menší skla na bocích umožňující lepší periferní vidění. 

Čtyřzorníkové masky mají dělené hlavní sklo a dvě boční skla, kombinují tedy výhody tří a dvouzorníkových masek. 

Objem masky

V nízkoobjemových maskách je méně vzduchu mezi sklem a obličejem, je tedy jednodušší v nich vyrovnávattlak. Často si je vybírají freediveři, pro které je každá kapka vzduchu vzácná. Mají ale menší skla a poskytují tedy i horší rozhled. Široké zorné pole je naopak výsadou masek s větším objemem

Řemínek

U řemínku záleží zejména na materiálu. Silikonové pásky jsou nejběžnější, snadno vyměnitelné. U některých masek se můžete setkat i s neoprenovými řemínky, které jsou pohodlnější třeba pro ženy s delšími vlasy. Kompromisní variantou je třeba neoprenový návlek, který problém tahání za vlasy vyřeší i u silikonových pásků. 

Dětské masky

U masek se nerozlišují dámské a pánské varianty, ale existují varianty pro děti. Liší se zejména rozměrem, jejich kvalita je často srovnatelná s těmi pro dospělé. Vybírejte vždy takovou, která dítěti nejlépe sedí.

Dioptrické masky

Některé potápěčské masky je možné si koupit i s dioptrickými skly, což jednoduše řeší nejrůznější dioptrické vady. Vždy je potřeba si dát pozor na typ masky, ne všechny mají dioptrická skla v nabídce.

První pomoc při potížích s maskou

Do masky mi teče voda 

Pokud vám maska dobře sedí na obličeji, nemělo by no ní téct. Je potřeba ale pamatovat na to, že jakmile uděláte nějakou grimasu, může se vám silikon odlepit od obličeje a do masky nateče. Pomoc je jednoduchá, snažte se rybám smát co nejméně. 🙂 Například na potápěčských kurzech se navíc můžete naučit masku jednoduše vylít i pod vodou. 

Ani vousy nedělají maskám dobře. Doporučujeme se před potápěčskou nebo jinou vodní dovolenou oholit. Vousy totiž způsobují netěsnosti, kterými může do masky téct. Pokud se vám myšlenka oholení plnovousu nebo knírku ani trochu nezamlouvá, doporučujeme vybírat masku s tvrdším silikonem. 

Maska se mi mlží

Jednoduché pravidlo zní, že se ve skutečnosti nemlží maska, ale mastnota na ní. Pokud se vám tedy maska mlží, je potřeba ji důkladně odmastit. Úplně stačí jarová voda a čistá kuchyňská houbička. Odvážnější je pak vypalování masky zapalovačem, které ale pomáhá s jistotou. 

Mlžení masky může způsobovat i prudká změna teplot. Když masku vytáhnete z batohu na pláži, nejprve ji zchlaďte ve vodě. Pak si opláchněte taky obličej a až teprve pak si masku nasaďte. 

Proti mlžení jsou účinné i spreje nebo gely, které je potřeba použít na ještě suchou masku, pečlivě vetřít a spláchnout. Podobně fungují i obyčejné sliny. 

 

Reklama

Sdílet článek

Comment (1)

Napsat komentář