Recenze: Apeks sidemount křídlo WSX-45 má super materiál i detaily

Recenze: Apeks sidemount křídlo WSX-45 má super materiál i detaily

Potápění v sidemount konfiguraci se stává stále populárnějším, takže nás potěšila možnost vzít na testovačku křídlo WSX-45 od Apeksu. Není to sice žádná novinka, ale moc informací se k němu najít nedá, i když si to podle našeho názoru rozhodně zaslouží. 

Křídlo pro recenzi nám poskytl: ST-potápění.cz | Potápěčské vybavení a servis pro profesionály i nadšence

Apeks má v nabídce dvě křídla na sidemount, která se liší velikostí a vztlakem. To menší nazvané WSX-25 je vhodnější pro potápění s hliníkovými lahvemi a v teplejších vodách. My jsme vzali na ponory s ocelovými lahvemi do lomu větší křídlo se vztlakem 45 liber, tedy kousek přes 20 kg. 

Materiál duše je z Armoguardu

Křídlo WSX-45 zaujme na první pohled materiálem vaku, který je jakoby pogumovaný. Výrobce uvádí, že je až desetkrát odolnější vůči prodření a proříznutí než Cordura. Nám se na něm taky líbilo, že hodně rychle uschne. 

Popruhy si stáhnete podle sebe

Křídlo je sice na DIR popruzích bez „zkracovačů” a přezek, ale popruh je rozdělený na dvě části, které se dají nezávisle na sobě upravovat. Takže když potřebujete zkrátit nebo prodloužit popruhy na ramenou či v pase, nemusíte kvůli tomu posouvat celý průběžný popruh. 

Inflátorka, kde si ji jenom přejete 

Inflátorku můžete mít na levé nebo pravé straně, podle toho, co vám vyhovuje. Jedna díra je připravená i na horní části křídla a kteroukoli můžete využívat i na rychlo-vypouštěcí ventil.

Hlavní vypouštěcí ventil je umístěný na spodku křídla a krytý tak, abyste ho ani v jeskyni nebo ve vraku neodírali, i když je poměrně exponovaný. Díky tomu je vypouštění v trimu hodně jednoduché. 

Sidemount křídlo přijde jako skládačka

Když si objednáte křídlo nové, dorazí jako skládačka jednotlivých částí. Dostanete vak, popruhy s dvěma D-kroužky na ramenou, popruhy do pasu se dvěma posuvnými SlideLock „déčky” na lahve. Na mezinožním popruhu je jedno D-čko vzadu a jedno vpředu a navíc jsou ještě pevná kovová oka na zadku, kam si můžete pověsit bójku, odkládat další věci a připnout kapsu, která je součástí balení. K tomu všemu dostanete ještě dva druhy gumicuků a pět nerezových karabin. Pak už stačí si vyhradit jeden dlouhý večer a dát to všechno dohromady. 

Na sestavování křídla se dá na YouTube najít návod. Jestli si nevíte rady ani tak, ozvěte se a my vám s tím rádi pomůžeme. Na rekreační potápění v sidemount konfiguraci máme taky workshopy, tréninky a kurzy. Víc info najdete na scubagirl.cz nebo volejte a piště na +420 722 932 981 nebo info@scubagirl.cz.

Apeks sidemount křídlo WSX-45 v bodech

Super je: 

  • Posuvné D-kroužky na lahve na bocích SlideLock. Jsou to nerezová oka, se kterými se díky provlečenému gumicuku dá snadno hýbat a lahve si tak můžete průběžně upravovat s dokonalou přesností. 
  • Nastavitelné popruhy. I když jde o DIR popruhy, dají se snadno upravovat. Díky tomu můžete relativně snadno měnit křídlo na potápění v suchém a mokrém obleku. 

Co nám nevyhovovalo:

  • Umístění napouštěcí inflátorky na úplném spodku křídla úplně neusnadňuje zanoření a inflátorka je na menší postavu poměrně dlouhá. 
  • Zátěžová kapsa je navlečená na středovém popruhu, ale není nijak pevně uchycená ke křídlu. Na zádech se hlavně při oblékání posouvá a je potřeba ji pečlivě srovnat. 
Apeks křídlo WSX-45

Chtěli byste si sidemount křídlo WSX-45 od Apeksu vyzkoušet ve vodě? Ozvěte se a když to jenom trochu půjde, tak to pro vás zařídíme. Volejte a piště na +420 722 932 981 nebo info@scubagirl.cz.

Sdílet článek

Napsat komentář