RECENZE: EON Core je velký počítač, který se vám přizpůsobí

RECENZE: EON Core je velký počítač, který se vám přizpůsobí

Novinka na trhu potápěčských počítačů jménem EON Core od Suunta posbírala v zahraničí už nejednu nadšenou recenzi. Jeden kousek dorazil nedávno na testování i do Potápěčského magazínu a je pravda, že je to v podstatě dokonalý počítač, pro určitou skupinu potápěčů rozhodně.

První dojmy: Počítač, který vám nedovolí udělat chybu

EON Core má přehledný, jasný a srozumitelný displej, na kterém se okamžitě zorientujete. Barevné odlišení jednotlivých informací pomáhá přehlednosti, barviček totiž není na obrazovce zbytečně moc. Hlavní ukazatele jsou zelené, modré a bílé, upozornění typu bezpečnostní zastávky na vás svítí žlutě a varování je neúprosně červené. Když jsme při testování záměrně zkoušeli překročit výstupovou rychlost, bylo červené upozornění tak naléhavé, že by ho opravdu málokdo zvládnul prostě přehlédnout. Když se k tomu přidá důrazná zvuková signalizace, jakou EON Core má, jen těžko se vám podaří udělat chybu, kterou váš počítač zvládá ohlídat.

Přehledný a variabilní displej

EON Core se pyšní velkým a přehledným displejem.

Jako uživatel máte možnost si EON Core přizpůsobit svým preferencím a návykům. Nastavit si u něj můžete totiž prakticky všechno. Stačí si stáhnout program do počítače a pak už si jen vybíráte, jaká ze tří variant rozvržení displeje vám bude vyhovovat, kde se mají ukazovat které informace a kolik ukazatelů vlastně vůbec potřebujete vidět. Sami si tak nastavíte klidně několik displejů, mezi kterými můžete tlačítkem pod vodou přecházet. Člověk by se v tuhle chvíli mohl vyděsit, že takové pokročilé IT úkoly nezvládne, ale nastavení vzhledu displeje je překvapivě stejně intuitivní a jednoduché, jako samotné ovládání pomocí tlačítek.

Podle výrobců se EON Core pyšní nejlepším digitálním kompasem na trhu a tady nezbývá než s nimi souhlasit. Kompas je přehledný, nezasekává se ani při velkém naklonení a zvládne se podle něj orientovat i ten, kdo jinak není fanouškem této disciplíny.

EON Core je v češtině a donedávna byl česky i program na jeho nastavování. Kvůli mnoha chybám v překladu ale při poslední aktualizaci program češtinu ztratil. “Čeština by se měla vrátit do programu s nejbližší akualizací, věříme, že to bude brzo,” řekl zástupce Suunta Zbyněk Mrňa.

Podsvícený LED displej je velký 5×3,8 cm, tedy asi jako kreditní karta a má rozlišení 320 x 240 px a vysoce kontrastní barvy. Jas displeje se dá nastavit na tři úrovně, záleží na prostředí, ve kterém se potápíte. Displej se dá taky otočit, můžete si vybrat, na které straně chcete mít tlačítka, co je vám pohodlnější.

Jediná malá nepříjemnost v souvislosti s displejem může nastat v malých hloubkách za jasného světla z hladiny, které se může v displeji počítače odrážet a je potřeba se na počítač podívat z jiného úhlu nebo ho zastínil druhou rukou.

EON Core se nabíjí pomocí magnetického USB kabelu.

Stahování dat do počítače, telefonu a na sociální sítě

Data ze svého ponoru si můžete z EONu Core stáhnout připojením pomocí USB kabelu k počítači a nechat program automaticky stáhnout a roztřídit vaše ponory. Stejně jednoduché je připojení k telefonu pomocí Blutooth. Takovou malou radostí pro moderní potápěče je jednoduché sdílení potápěčských záznamů na sociální sítě.

Baterie vydrží jednu dovolenou

Suunto EON Core se nabíjí pomocí USB kabelu, koncovka je magnetická, tedy odolná proti nechtěnému zalomení nebo vytržení. Úplně vybitý počítač se doplna nabil za přibližně pět hodin a v tu chvíli hlásí výdrž 14 hodin při nastavení nejvyššího jasu displeje a 27 hodin při tom nejnižším. Čistě prakticky řečeno vydrží EON Core s nejjasnější nastavením displeje osm přibližně hodinových ponorů.

Poroste s vámi, ale jen do 80 metrů

EON Core vstoupil na trh jako počítač pro potápěče začátečníky, který s nimi poroste v průběhu jejich potápěčské kariéry. Příjemné jsou určitě aktualizace softwaru zdarma i možnost rozšíření ze základního vzduchu a nitroxu až na 10 různých směsí, včetně uzavřeného okruhu. Pro technické potápění by ale mohla být omezující maximální hloubka, která je u EONu Core 80 metrů, zatímco jeho starší bráška EON Steel dovoluje potápění až to 150 metrů. Hloubka, velikost rámečku a materiál jsou kromě ceny jediné významnější rozdíly mezi těmito dvěma počítači.

Je tedy pravda, že s vámi EON Core udrží krok dlouho. V průběhu prvního kurzu si nastavíte nejpřehlednější možný displej, který si s přibívajícími zkušenostmi budete moct přizpůsobovat, přidávat nebo naopak ubírat data. Pak třeba přidáte sondu, různé směsi. Ale pro těch pár technických potápěčů bude s největší pravděpodobností hloubka 80 metrů nakonec omezující.

Velká tlačítka EONu Core jsou výhodou nejen v rukavicích.

Závěrem: Počítač pro aktivní rekreační potápěče

EON Core je počítač, který si zamilují rekreační potápěči, kteří se pod vodu vrhají při každé myslitelné příležitosti. Někdo, kdo vyrazí jednou ročně na potápěčskou dovolenou možná nebude chtít investovat tolik peněz a sáhne po levnějším modelu. EON Core udělá radost všem, kdo ocení pod vodou jakoukoli další jistotu a koho stresují černobílé displeje se spoustou ukazatelů. Tenhle počítač vám dává jen takové informace, jaké chcete a jen s takovým důrazem, jaký si sami nastavíte. Jednoduše se ovládá a má i fajn moderní design.

Je trochu škoda, že EON Core neumí zobrazit JPEG obrázky a člověk si tak do něj nemůže třeba nahrát mapu lokality nebo fotku manželky, ale to už by byl asi příliš dokonalý.

Naopak kvůli své velikosti z něj nejspíš nebudou nadšení třeba instruktoři nebo potápěči, kteří nosí svůj počítač rádi taky jako hodinky. Na to je EON Core až moc velký a až moc těžký na souši. Jeho velikost by mohla překážet i třeba při strojení a manipulací s výstrojí, ale to už jsou spíš individuální preference.

Aktivní potápěč, který hledá jednoduchý a přehledný potápěčský počítač a nevadí mu ho nosit jenom pod vodu asi na současném trhu nenajde konkurenci.

PODĚLTE SE O SVŮJ NÁZOR! Už jste měli možnost si EON Core zkusit? Jaké jsou vaše dojmy? Jestli jste ještě neměli příležitost, můžete si ho půjčit každé druhé úterý na potápěčském tréninku na jámě v Čestlicích. Stačí se ozvat předem na info(@)potapecsky-magazín.cz a EON Core může být jen váš na celé dvě hodiny ve vodě.

reklama

Sdílet článek

Comments (2)

Napsat komentář