Křídlo Peanut 21 Asymetric je pro pokročilé rybičkáře

Křídlo Peanut 21 Asymetric je pro pokročilé rybičkáře

Novinka od Teclinu se může chlubit hned několika parádními vychytávkami. Podle výrobce je to jediné křídlo s asymetrickým tvarem na trhu, ve své odlehčené verzi váží necelé kilo a má veliký objem 21 litrů. A dělají i dámskou verzi. Všechno je to pravda, otázka zní, k čemu to všemu je dobré. 

Peanut 21 se vyrábí v několika různých variantách. Obecně je to výborné křídlo na cestování, ve své Travel Ultra Light verzi váží 950 g, což potěší každého létajícího dobrodruha. Váha je redukovaná díky lehkému hliníkovému backplatu ve tvaru písmene H a duši z kevlaru podobnému Corduře, jen trochu jemnějšímu a tedy lehčímu. S plným backplatem váží Peanut kolem 2,5 kg, což je pořád velmi sympatická váha, když člověk vezme v úvahu jednadvacetilitrový objem duše. 

Potápěčský magazín testoval Peanut 21 Asymetric v Ladies Edition, která se od pánské verze liší jenom barvami. Fialové nápisy a světlý backplate vskutku potěší dámské oko. 

Objem s malými rozměry

Název napovídá, že „burákové” křídlo má objem 21 litrů, přitom je ale určené primárně na potápění s monolahví. Je nutné dodat, že na první pohled byste do Peanuta neřekli tak veliký objem, rozměrově totiž působí trochu skromněji. A tenhle dojem si překvapivě udrží i při nastrojení a pod vodou. 

Křídlo si bez problému poradí s lahvemi od semičky až po ocelovou osmnáctku. K osmnáctce zvládne ještě deset kilo závaží a pořád nemá problém. Proč by člověk při smyslech šel do vody osmnáctkou lahví a dalšími deseti kilo závaží? Třeba instruktor, který bere poprvé do otevřené vody svoje studentíky, kteří si nejsou úplně jistí počtem kostek závaží, by mohl takové zásoby ocenit. 

Na tvaru u Peanuta záleží

Že je Peanut 21 jediné asymetrické křídlo pro monoláhev na trhu se člověk dočte všude. Duše křídla vychází tvarem z klasického koblížku, jen má u kolínka inflátorky znatelný výstupek, který má usnadnit vypouštění vzduchu. Ten by se měl logicky hromadit právě ve výstupku nad levým ramenem a snadněji opouštět křídlo. Člověk se tak nemusí ve vodě naklánět a zvedat jedno rameno, aby se zbavil veškerého vzduchu. Abychom byli upřímní, tak zrovna tahle vychytávka nás při testování nějak neuchvátila, ale asi to funguje. 

Co je naopak ale díky specifickému tvaru křídla příjemné, že člověka netlačí za krkem a nepřekáží při zaklánění hlavy. Když u jiných křídel už cítíte na hladině nafouknuté křídlo za hlavou, u Peanuta vám nic nepřekáží. 

Možná je to tvarem, možná obecně konstrukcí, ale Peanut trochu šikovného potápěče na hladině nepřetáčí ani v relativně velkých vlnách. Křídlo jsme testovali na Kapverdách, kde to vlní poměrně dost a ani víc než patnáctiminutové čekání na hladině ve vlnách nebylo utrpením. Na hladině klidných čekých lomů to je pak naprostá paráda. 

Pár vychytávek a nebude pro začátek co vytknout

U křídel člověka obecně tak nějak baví, že si je může na rozdíl od většiny žaketů přizpůsobit a vymazlit. U Peanuta je pár věcí, které vymazlit budete chtít. A pár věcí, u kterých je to nutné, protože někdo zapomněl přemýšlet. 

Křídlo má dva popruhy na láhev, které si můžete dát do výšky podle svého uvážení. Je ale trochu zvláštní, že když si k němu namontujete kovový ataptér, můžete popruhy protáhnout jenom skrz něj, ale už ne zároveň skrz křídlo. Výrobce totiž udělat otvory v adaptéru a v křídle v různých výškách. Adaptér není běžně součástí křídla, je to jen vychytávka navíc, aby lahev držela lépe na svém místě. I bez něj ale křídlo rozumně velkou moholahev udrží bez potíží. 

U popruhů je taky trochu nešikovné, že má pogumované části napevno našité a když si je upravíte na patnáctkovou láhev nebo menší, zmizí gumové části v zádech křídla a láhev klouže. Nic, co by nevyřešila dvojice gumových pásů, které stojí pár korun. 

Druhým trochu otravným detailem je inflátorová hadice přepadávající za rameno. Gumička, která ji drží na ramenním popruhu je našitá proklatě vysoko a neudrží ji na správném místě. Nic co by nevyřešil jeden středně dlouhý gumicuk. 

A poslední detail bude trápit už jen pro rozmazlené zpovykané potápěče. V základním uspořádání nemá Peanut 21 strunu v inflátorce, takže když za ní zatáhnete, nestane se vůbec nic. Kdo je zvyklý používat inflátorku tímto způsobem jako rychlovýpust, musí si tuhle vychytávku dokoupit. Opět otázka pár korun. Je ale pravda, že pokud si necháte strunu doplnil, je potřeba počítat s tím, že nefunguje úplně dokonale. Jde to s ní trochu ztuha a v mírně krizové situaci při testování křídla vypověděla poslušnost. Proto je potřeba brát ji s rezervou.

Tecline v poslední době získává na popularitě, nikdo zatím ale neví, co s Peanutem 21 udělá prověřování časem a prostorem, přece jen je to novinka na trhu. První dojmy z něj jsou ale obecně velmi pozitivní. Je to křídlo pro rekreační potápěče, může si ho dopřát šikovný začátečník a užije si ho i instruktor pracující převážně se začátečníky a mírně pokročilými potápěči. Bavit bude i ženy díky své hmotnosti a samozřejmě i designu. Na vzhledu prostě záleží. Nejde o křídlo pro technické potápěče a pravověrné DIRáky, ti si svoje křídla vyrábějí na základě jiných parametrů, ale Peanut takové ambice ani nenaznačuje. 

Poznámka: Konkrétně kus, který měl Potápěčský magazín k testování se po prvních dovu ponorech začal párat na ramenním popruhu. Poslali jsme ho na reklamaci, na mezidobí nám zapůjčili náhradní křídlo. Problém je, že ani po opravě šev nevydržel a půjde znovu na reklamaci. Je to drobnost, která ale umí zkazit náladu.

Sdílet článek

Napsat komentář