Spoléháme se až příliš na potápěčské počítače?

Spoléháme se až příliš na potápěčské počítače?

Potápěčské počítače jsou v našem sportu dnes už všudypřítomné. Jako zodpovědní potápěči bychom ale i tak měli rozumět teorii, se kterou počítače pracují.

Potápěčské počítače se staly samozřejmou součástí výstroje. Většina tréninkových organizací dnes učí dekompresní teorie výhradně jejich prostřednictvím, a to i za cenu úplného vynechání potápěčských tabulek ve výuce. Díky počítačům je potápění ještě pohodlnější, zábavnější a dostupnější. Netrávíte čas s tabulkami a snahou přijít na to, jak hluboko můžete jít, jak dlouho tam můžete zůstat a kolik času budete muset strávit na souši před dalším ponorem. 

S rostoucí závislostí na potápěčských počítačích bychom si ale měli být zároveň jistí, že je používáme správně, abychom se vyhnuli komplikacím po ponoru. 

Počítejte s rizikem 

Statistiky sice ukazují klesající počet potápěčských nehod vedoucích k dekompresní nemoci, nemusí ale brát v potaz fakt, že některé ponory znamenají větší riziko než jiné. Typickým příkladem jsou hluboké a opakované ponory. Komplexnější ponory ovlivňují, jakým způsobem váš počítač pracuje s dekompresními limity, zvlášť, pokud na ponoru „spadnete” do dekomprese.

Nepřehlédněte, co chce váš počítač

Celkem snadno můžete špatně pochopit informace, které vám počítač píše, nebo ještě hůř – ignorovat je. Pokušení je o to větší, když počítač vašeho buddyho ukazuje méně konzervativní dekompresní časy, delší čas ve vodě nebo kratší povrchové intervaly. 

Špatná práce s informacemi na vašem počítači a jeho špatné používání může vést ke komplikacím po ponoru. Potápění se špatně nastaveným počítačem (například nadmořskou výškou nebo dýchací směsí) může zvýšit riziko problémů po ponoru. A potápění podle počítače vašeho buddyho může mít stejný efekt. A nakonec špatné pochopení nebo ignorování informací na vašem počítači může mít vážné negativní následky. 

Foto: scubadiverlife.com

Jak se potápět bezpečně s potápěčským počítačem

  • Seznamte se s počítačem a s tím, jaký používá dekompresní model a chybové hlášky. 
  • Nikdy se nesnažte podvádět dekompresní limity vašeho počítače třeba tím, že ho pověsíte na krátké lano „vysytit”, zatímco vy jste na povrchu. 
  • Potápějte se podle nejkonzervativnějšího počítače ve skupině. 
  • Používejte jeden počítač na všechny ponory během jednoho výletu. Neměňte počítače mezi ponory.
  • Sledujte svou spotřebu při ponoru. Že máte daleko do překročení bezdekompresních limitů neznamená, že máte dost dýchací směsi v lahvi. 
  • Zvažte potápění se dvěma počítači a sledování zejména toho nejkonzervativnějšího. 

Bezpečné potápění 

Vracet se k potápěčským tabulkám by bylo nepraktické, je ale užitečné mít aspoň tušení, jak tabulky fungují a s čím pracují dekompresní teorie. Díky tomu lépe pochopíte potápěčské počítače. 

Potápění se sice stává čím dál bezpečnější, ale spoléhat se příliš na vybavení bez základních znalostí o jejich fungování vás může vystavit většímu riziku. Proto je důležité vědět, jak počítače fungují, co znamenají které informace na displeji a že je lepší se držet konzervativnějšího nastavení. 

Zdroj: Scubadiver.com

Sdílet článek

Napsat komentář