Vrakové ponory v teple i na podzim nabízí ostrov Gozo

Vrakové ponory v teple i na podzim nabízí ostrov Gozo

Malta a menší ostrov Gozo patří k nejteplejším místům v Evropě a pro potápěče jsou symbolem vrakových a jeskynních dobrodružství. Díky tomu jde o ideální lokalitu na podzimní nebo jarní potápěčskou dovolenou.

Jeskyně, skaliska a vraky

U pobřeží maltského ostrova Gozo se můžete těšit na velkolepé scenérie pískovcových stěn, skal a kamenů. Na mnoha lokalitách jsou pod vodou v různých hloubkách jeskyně, tunely a komíny.

Foto: Adéla Beranová

Potápěčské lokality na ostrově Gozo:

  • Blue Hole / Azurové okno – Když se zřítil ikonický pískovcový oblouk na ostrově Gozo, vznikla skvělá potápěčská lokalita. Těšit se můžete na vstup skrz krásné modré oko a spoustu různě popadaného kamení k proplouvání, prozkoumávání a objevování.
  • Vrak MV Karwela – Druhým lákadlem pro potápěče je sousta vraků, jedním z nejkrásnějších je vrak Karwela v hloubce do 40 metrů.
  • Inland Sea – Lokalita se začátkem v mělké zátoce, odkud proplujete velkolepým tunelem ven do otevřeného moře se stěnou padající hluboko dolů a plnou ryb a dalšího života.
  • Double Arch – dvojitý pískovcový oblouk je ikonickým potápěčským místem na Gozu. Rozhodně stojí za zhruba patnáct minut plavání přes travnaté dno v malé hloubce.
  • Cathedral Cave – Jedna z mnoha jeskyní je typická svou rozumnou hloubkou a hlavně azurovou vodou, která bere dech.
Foto: Adéla Beranová

Náročnější ponory nejsou pro každého

Spousta lokalit na Gozu je vhodná i pro rekreační potápěče. Neobejdete se ale bez certifikace aspoň do hloubky 30 metrů, spíš však do 40 metrů. Zároveň vás na mnoha místech čekají poměrně náročné vstupy do vody přes kameny nebo žebříky. Odměnou jsou jedny z nejkrásnějších scenérií pod vodou. Malta byla dokonce zařazená několikrát za sebou mezi nejlepší destinace pro potápěče v Evropě i na světě.

Foto: Adéla Beranová

Obecně je Malta také baštou technických potápěčů a téměř všechna divecentra tu nabízejí kurzy z této kategorie. Koho by lákalo prohloubení znalostí a certifikace tímto směrem, bude tady na správném místě.

Tip: Ritual Dive Gozo je moc příjemné a profesionální divecentrum s přilehlým hotelem a barem/restaurací. Potápěči tu mají pohodlí a vše, co potřebují, včetně skvělého týmu instruktorů a divemasterů. Zájemci si mohou dopřát profesionální fotky z ponoru nebo rovnou kurz podvodní fotografie či videa.

Teplá voda a počasí na tričko

Voda má teď na podzim 22°C, takže potápění v mokrém obleku je pořád rozumně příjemné. Když přidáte třeba ještě neoprenovou vestičku, nebo převlečník, bude vám moc fajn.

Na souši je na sluníčko teplíčko klidně i na kraťasy a večer stačí dlouhé kalhoty a mikina i při sezení na zahrádce.

Foto: Adéla Beranová

Sdílet článek

Napsat komentář