4 mýty o čůrání. Znáte etiketu močení do neoprenu?

4 mýty o čůrání. Znáte etiketu močení do neoprenu?

Potápěči se podle jednoho rčení dělí na ty, kteří si čůrají do neoprenu a na ty, kteří to nepřiznají. Nemusí to být stoprocentní pravda, nicméně o moči v neoprenu koluje hned několik mýtů, které je potřeba vyvrátit. 

1) Čím méně budu pít, tím méně se mi bude chtít na záchod

Rozhodně není dobrý nápad před potápěním nepít. Nejenže dehydratace zvyšuje riziko dekompresní nemoci, ale navíc to nemá očekávaný efekt. Tělo ponořené ve vodě vytváří víc moči a nic s tím nenaděláme.

Dokonce existuje psychologický efekt nazývaný ponorná diuréza – jakmile se ponoříte do vody, která je studenější než teplota vzduchu, projeví se vazokonstrikce, neboli zúžení cév. Do klíčových orgánů v tu chvíli putuje víc krve a tělo si to zároveň interpretuje jako přílišné množství tekutiny v oběhu a dá signál ledvinám, aby se jí začaly zbavovat.

Zjednodušeně řečeno, jakmile skočíte do studené vody, bude se vám chtít čůrat.

Dalším dobrým důvodem, proč před ponorem hodně pít, je nevábný zápach a výrazná barva moči, která vzniká právě při dehydrataci. Nikdo nechce mít něco tak intenzivního v neoprenu.

2) Prostě to vydržím

Zadržování moči může vést zejména u žen k infekci močových cest, což je extrémně nepříjemné a bolestivé onemocnění. Navíc může způsobit velké problémy zejména v místech, kde jsou hůř dostupná antibiotika.

3) Moč ničí váš mokrý neopren

Za normálních okolností se moč nedostane do těsnění nebo lepidla moderních neoprenů, takže vašemu neoprenu nic nehrozí. Co se týče vaší pokožky, tak té může daleko víc uškodit dlouho neudržovaný oblek plný soli nebo nečistot, které můžou vyvolat i nepříjemnou vyrážku nebo alergickou reakci. Ale moč s tím nemá nic společného.

4) Močení do neoprenu zahřívá

Propagátoři čůrání do neoprenu tvrdí, že dobře načasované vykonání této potřeby vás krásně zahřeje i ve studené vodě. Tohle je však bohužel trochu kontraproduktivní postup. Teplá moč ošálí vaše tělo, které si v tu chvíli myslí, že už je pryč ze studené vody. Jenže když se pak do neoprenu vrátí studená voda, není na to připravené. Jste na tom tedy ještě o něco hůř, protože tělo musí vyvinout energii navíc, aby se znovu zahřálo. Druhá varianta je, že máte tak dobrý neopren, že vám do něj nenateče a v tom případě se po celý zbytek ponoru koupete jen a pouze ve vlastní moči.

Etiketa močení do neoprenu

Nečekejte, až půjdete po pláži nebo vylezete na loď a všichni ucítí, že znáte všechny mýty kolem močení do neoprenu a věnujete se mu zodpovědně. Stačí udělat dva jednoduché pohyby a budete v pohodě:

  1. Odtáhněte si neopren od hrudi a několikrát si naberte vodu. Pak stačí nechat vodu vytéct rukávy a nohavicemi.

  2. Otočte se ve vodě hlavou dolů a pusťte si do neoprenu vzduch z regulátoru. S nimi se vám dostane pod neopren i dost čisté vody.

Pár čůracích tipů na závěr

  • Vyčůrejte se do neoprenu v první polovině ponoru, je tak větší šance, že voda stihne moč vyplavit.
  • Vyhýbejte se potravinám, díky kterým má moč výraznější zápach, mezi nimi chřestu, česneku nebo lososovi.
  • Není dobrý nápad močit do neoprenu z půjčovny. Myslete na toho chudáka po vás.

Zdroj: padi2.com

Sdílet článek

Comments (2)

Napsat komentář