Těhotenství a potápění: co bystě měli vědět

Těhotenství a potápění: co bystě měli vědět

V kurzech potápění se dozvíte, že těhotné ženy by se neměly potápět. Ačkoli neexistuje žádný relevantní výzkum, je toto obecné doporučení podpořené faktickými argumenty, které stojí za zamyšlení.

Co víme o těhotenství a potápění

Neexistuje žádný výzkum nebo testy, kterých by se těhotné potápěčky účastnily, nicméně potápění je v tomto případě srovnatelné s alkoholem, tabákem a drogami. Ženy by měly mít na paměti zejména dopady na dítě. Pokud by žena měla příznaky dekompresní nemoci, neexistuje záruka, že by neuškodily také dítěti.

Toto doporučení se týká také žen, které se o dítě snaží, ale těhotenství nemají potvrzené.  

Efekty dekompresní nemoci

Nejde jen o ponory v otevřené vodě. Potápění v bazénu a freediving nese také riziko dopadu na plod. Potápěčská zranění jako plicní barotrauma nebo vzduchová embolie se mohou objevit i při potápění ve vodě do hloubky od 1,2 metru. 

Podle kanadské Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada (SOGC) a jejich studie prováděné na zvířatech, může mít dekompresní nemoc fatální následky pro plod, stejně jako vystavení kyslíku v hyperbarické komoře. 

Hyperbolická kyslíková terapie

Běžná kyslíková léčba v barokomoře při projevech dekompresní nemoci může znamenat další riziko pro plod kvůli vystavení dekompresnímu stresu stejně jako rozdílnému tlaku.

Vzduchová embolie může být tichý problém

Druhý problém zvaný vzduchová embolie (AGE) je stav, ve kterém bublinky blokují krvinky nebo tok krve v srdci a brání distribuci krve aniž by žena zásadně pocítila její příznaky, mohou ale ohrozit dítě. 

Podle potápěčské organizace DAN se AGE projevuje jako přítomnost bublinek v arteriálním oběhu. Tyto bublinky jsou distribuovány do celého těla a mohou přerušit oběh nebo způsobit přímé poškození tkáně plodu. 

DAN uvádí, že „plně funkční plíce jsou extrémně efektivní ve filtrování bublinek z oběhu. U plodu však většina krve proudí mimo plíce a výměna plynů probíhá přes placentu. Plod proto nedokáže bublinky filtrovat. To může způsobit vyšší riziko plynové embolie s možnými devastujícími následky.” 

Riziko potápění v těhotenství je vysoké

Nejlepší radou pro těhotné potápěčky je vždy konzultace s lékařem, podobně jako u jiných aktivit. 

Ať už se snažíte, nebo jste už těhotná, vynechání potápění je jistotou, že se dítě narodí zdravé a bez komplikací souvisejících s výše zmíněnými riziky. Šnorchlování a plavání jsou skvělými způsoby, jak si užít vodu i v těhotenství. Jakmile se dítě narodí a lékař vám dá zelenou, můžete se k potápění bez starostí vrátit. 

Zdroj a foto: blog.padi.com

Sdílet článek

Napsat komentář