Vyšla knížka První krok pod hladinu

Vyšla knížka První krok pod hladinu

Knížek o potápění není nikdy dost. Že Aleš píše o svých potápěčských zkušenostech a bude svoje řádky adresovat úplným začátečníkům jsem věděla už dlouho. Můj dřívější partner Adam Švancar pomáhal s dodáním fotek a dělal odbornou korekturu. Autor knížky První krok pod hladinu Aleš Gill byl navíc jedním z mých studentů. Je to skvělý potápěč se spoustou zkušeností z nejrůznějších koutů světa a potápěčských odvětví. Těšila jsem se, až vyjde a já si ji budu moct v klidu přečíst. Vyšla už v létě, ale klid na čtení jsem měla až teď.

V úvodu Aleš píše, že je knížka určená hlavně pro úplné začátečníky nebo ještě lépe pro zájemce o potápění, kteří chtějí zjistit, o čem tenhle sport je. Pustil se tím na hodně tenký led. Česká potápěčská komunita nechodí pro ostré názory daleko. A Aleš není ani instruktor, ani se potápění nevěnuje intenzivně desítky let. Říkala jsem si, že jediná cesta z takových kleští by byla napsat knížku v první osobě. Prostě popsat svoje zkušenosti, svoje zážitky a svoje názory. Aleš to ale vzal víc od podlahy a obecně. 

Aleš zmiňuje, že se nesnaží napsat učebnici, ani žádný obecně platný návod. Pohybuje se ale z mého pohledu na tenkém ledě. Některé věci prostě zobecnit nejdou a vždycky to budou jeho názory. Se spoustou z nich souhlasím, ale neměly by na čtenáře působit jako obecně přijímaná pravda. Knížka je hodně psaná jako univerzální návod pro začátečníky. 

Píše v ní informace o výstroji a rozepisuje se o základních částech výstroje. Tu a tam se pustí do fyziky, fyziologie, u manometrů řeší v základu spotřebu vzduchu. Nepouští se do žádných detailů, nic není nesprávně. Pro naprostého začátečníka to může být zajímavé čtení. 

Pak popisuje zkušební ponor a průběh OWD kurzu. V téhle sekci už pod ním pomyslný led pomalu praská. Zobecnit průběh intro ponoru nebo základního kurzu je hodně ošemetné. Vždycky záleží na instruktorovi, potápěčské škole a hlavně místě, ve kterém se potápění odehrává. Zdaleka ne všechny potápěčské organizace mají ISO, jak Aleš píše. Definice rozdílu mezi diveguidem a divemasterem se mi nezdá správná, ale možná to takhle v některé organizaci je. Prostě tady už naráží na příliš velké zobecnění. 

Když Aleš začne popisovat navazující kurzy a potápěčské specializace, je z toho spíš reklama na SSI než obecný popis možností potápěčů. Nemám ani zdaleka přesnou představu o fungování pokročilých kurzů u všech potápěčských organizací, ale určitě to nemají všichni takhle. Knížka První krok pod hladinu je určená čtenářům nepolíbeným podvodním světem, takže v tahle pokročilé fázi výcviku už budou mít naštěstí svou představu. SSI specializační kurzy tak vlastně hezky nastiňují tu spoustu možností, které každý potápěč má. 

První krok pod hladinu není náročné čtení. Vlastně si myslím, že pár zajímavostí, tipů a praktických rad si v něm najde každý potápěč. Nejsem si úplně jistá, jestli někoho dokáže namotivovat se pustit do potápění. Ale třeba některé zvídavé zájemce přesvědčí. Z mého pohledu je škoda, že v ní není víc Alešových osobních zkušeností, historek a tipů. Aleš není svázaný s žádným divecentrem ani výukovým systémem. Mohl si možná dovolit upozornit zájemce o potápění na úskalí při výběru školy, instruktora a prvních kurzů. Škoda, že v něčem nešel víc do hloubky, třeba i na úkor některých základních popisů výstroje nebo pokročilých kurzů. Za mě knížka neurazí, ale ani nepřináší nic nového a zajímavého. 

Budu se těšit třeba na tu další, kde by se Aleš mohl rozpovídat o všech svých potápěčských dobrodružství, cestách a výletech. Historek o punkových podmínkách, přidělených parťácích a překvapivých podmínkách musí mít spoustu. 

Koupit knížku můžete přímo u Aleše.

Sdílet článek

Napsat komentář