Rozhovor: Michael Patric O’Neill fotil i žraloka Mako

Rozhovor: Michael Patric O’Neill fotil i žraloka Mako

Jak jsi s podvodní fotografií začal? 

Potápím se od roku 1992 a fotit pod vodou jsem začal o rok později. První snímky jsem pořídil na podzim 1993 na Roatanu. Od toho momentu jsem byl pohlcený. V následujících dvou letech jsem navštívil Velký bariérový útes a půjčil jsem si kameru Nikonos V. Před koncem roku 1995 jsem si pak pořídil vlastní fotoaparát stejného typu a potápěl jsem se každý víkend, pracoval jsem na svých potápěčských i fotografických dovednostech. První článek a fotky mi zveřejnil magazín Ocean Realm (v té době velmi prestižní periodikum) a Sport Diver, pak jsem se stal jejich pravidelným přispěvatelem. 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill, Flying Fish, Florida

Co přišlo dřív – potápění nebo fotografie? 

Potápění. 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill, Coral Reef Florida

Jaké fotografickém vybavení je v tvém batohu na potápění? 

Používal jsem širokou škálu podvodního vybavení, fotil jsem se všemi Nikony, všemi přístroji od Aquatica a obaly od Nauticam. Právě teď fotím na Nikon D850 v odpovídajícím Nauticam obalu a světly Iron 240 (330 mám zrovna někde na cestě). Držím se jednoduchých věcí a základu. Fotím buď se staromódním 20mm objektivem od Nikonu nebo rybím okem 15mm Sigma pro širokoúhlé záběry a novým modelem 60 mm pro makro a tmavou vodu. K tomu mám bohatou sbírku světel pro focení ve tmě. 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill, Sawfish, Florida

Oblíbená lokalita pro potápění a focení? 

To je těžká otázka! Měl jsem to štěstí fotit po celém světě. Snažím se hodnotit lokality nejen podle výsledných fotek, ale taky beru v potaz komunikaci s místními a okolní prostředí. Navíc mě přehršel podvodních fotek na sociálních sítích nutí hledat lokality, které se na fotkách neobjevují často. Nechci dělat to, co všichni. To je pro můj výběr zásadní. 

V poslední době se soustředím na nové horizonty a sladkovodní ekosystémy. Mezi moje oblíbené patří kouzelné lokality jako Lake Malawi, Bonito v Brazílii a severní toky na Floridě jako řeka Ichetucknee a další. Některé z mých nejúspěšnějších prací pocházejí ze sousedství tady na Floridě. Kdykoli si řeknu, že už jsem tu všechno viděl, objeví se něco nového. Například migrace mullet, potápění v noci, sawfish, pelagičtí žraloci a spousta dalšího. Mám rád rčení, že čím víc cestujete, tím víc chcete zůstat doma – protože je to tam tak skvělé. 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill

Nejnáročnější ponor? 

Některé z ponorů, které děláme tady v severním Palm Beach County na Floridě jsou extrémně náročné kvůli Golfskému proudu. Místní potápěči ve vtipu říkají, že kdo se umí potápět na Palm Beach, zvládne to kdekoli. Další výzvou je Vancouver Island v Kanadě. Nejen kvůli brutálním proudům, ale taky je tam teplota vody 3°C a velká tma. Tam už musíte mít všechno dokonale zvládnuté, abyste pořídili pěkné fotky. 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill, turtle

Kdo je tvojí potápěčskou inspirací? 

Řekl bych, že první generace potápěčů a objevitelů oceánů, kteří nám vyšlapali cestičku. Je jich tolik, že jmenovat někoho by nebylo fér vůči těm „bezejmenným”, kteří toho tolik udělali. 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill, Drift Fish

Jaké lokality nebo druhy jsou pořád na tvém seznamu přání a proč? 

Těch je hodně. Právě teď se soustředím na sladkou vodu a nemůžu se dočkat, až se vrátím do Malawi a navštívím taky Tanzanii a jezero Tanganyika. Snad brzy! 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill

Jakou radu bys dal nováčkům v podvodní fotografii? 

Procvičovat, procvičovat, procvičovat. Neexistují žádné zkratky. A vždycky fotit na manuál, to je hodně důležité. Tak se naučíte používat rychlost závěrky, clonu, ISO a blesk pro pořízení vizuálně zajímavých snímků. 

Nejnebezpečnější moment při focení pod vodou? 

Měl jsem to štěstí udělat bez úhony 3500 ponorů. Téměř mě srazila loď a nezodpovědní spearfisheři na mě mířili harpunou, ale nic horšího. 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill

Který ponor je pro tebe nezapomenutelný a proč? 

Naštěstí je jich opravdu hodně. Pár se mi jich vybaví. Jednou jsem byl ve vodě s masivním Mako na Azorách (bylo mi řečeno, že je to ten největší tam vyfocený), fotil jsem anakondu v Brazílii a hrál si s tuleni v Austrálii nedaleko Port Lincoln. 

Underwater photography by Michael Patrick O’Neill, Short fin Mako Shark, Azores

Michael Patrick O’Neill

Narodil se a vyrůstal v São Paulo v Brazílii, na kontě má spoustu fotografických ocenění. Je autorem a FAA certifikovaným pilotem dronů specializujících se na mořský život a environmentální problematiku. Žije v Palm Beach Gardens na Floridě a v posledních 27 letech cestuje po celém světě za fotografováním různých povodních zvířat a prostředí a dopadu civilizace. 

Když zrovna nefotí nebo nepíše, vede přednášky na podporu ochrany přírodě, hlavně oceánů. V posledních 16 letech vedl besedy před více než 500 000 dětmi ve více než 400 školách ve Spojených státech. 

Jeho fotografie se objevily ve stovkách publikací po celém světě, včetně BBC Wildlife, National Geographic Magazine, The New York Times vedle mnoha dalších. Zvítězil v nejprestižnějších soutěžích, včetně World Press Photo, Wildlife Photographer of the Year a Pictures of the Year. 

Na další fotografie a informace se můžete podívat na Michaelově Facebooku nebo Instagramu na instagram.com/mpophotography

Zdroj a foto: www.scubadivermag.com

Sdílet článek

Napsat komentář