Seriál: Extrémní potápěčská práce v jaderné elektrárně

Seriál: Extrémní potápěčská práce v jaderné elektrárně

Smrtelná radiace, rozkládající se štěňata, vodíkové výbuchy a lidožraví krokodýli jsou na denním pořádku u nejextrémnějších potápěčských povolání na světě. V dnešním článku se dozvíte něco o práci technického potápěče v jaderné elektrárně. „Technici sledují radiační dávky, které dostáváme,” odlehčuje pro začátek Kyra Richter. 

Za všechno může instruktor

Pro většinu potápěčů je doba strávená pod vodou hlavně odpočinkem. Pro některé komerční potápěčské profesionály je to ale trochu složitější.

Kyra Richter se rekreačně potápěla deset let, pracovala jako instruktorka v Asii a Karibiku a jako technická jeskyňářka v mexických cenotách. „Navzdory tomu, že to budu mít v převážně mužském světě pracovního potápění složité, byl to můj sen,” popisuje Kyra. „Jeden můj instruktor mi ukázal fotky sebe jako potápěče v jaderné elektrárně, a to mě okamžitě zaujalo,” dodává.

Kyra Richter ve svém jaderném neoprenu nedaleko michiganské elektrárny, kde pracuje.

Místo výkonu práce: tunely, kondenzátory, nádrže

Dnes pracuje Kyra jako dozor v jaderném potápěčském programu elektrárny v Michiganu a jako konzultantka pro Spojené Arabské Emiráty a Jižní Koreu. „Jaderné potápění je něco mezi vnitrozemním a industriálním potápěním. Znamená to, že pracuji v řekách, jezerech i oceánech a v lidmi vybudovaných tunelech, kondenzátorech, bazénech, nádržích a jiných strukturách uvnitř elektrárny,” vysvětluje potápěčka. „Pracujeme s otevřenými i uzavřenými systémy, v čisté i špinavé vodě, která je často kontaminovaná a obsahuje radioaktivní izotopy,” popisuje.

Kdekdo by nad Kyřiným povoláním zvedal obočí. Ona ale tvrdí, že je to jedna z nejbezpečnějších forem pracovního potápění. „Je tam o hodně míň škrtání v rozpočtech a mnohem větší podpora od provozovatele v zajištění bezpečnosti,” myslí si Kyra. Rozhodně to ale není povolání bez rizika.

Bez vzduchu a ozářená

„K nejhoršímu možnému scénáři by došlo, kdyby mi zamrzla výstroj a tedy přístup ke vzduchu v ledové vodě, nebo kdybych skončila na špatném místě v jednom z mnoha penetračních ponorů,” přiznává odvážná potápěčka. Vystavení nebezpečnému jadernému záření je však velmi nepravděpodobné. „Všechny oblasti se před naší prací pečlivě čistí, provádíme průzkumy pracovního prostoru a potápěči s sebou mají sondy, aby mohli prostor sami kontrolovat,” vysvětluje. „Vzdáleně nás taky monitorují radiační technici, kteří mohou v reálném čase počítat dávky záření, které dostáváme,” uzavírá Kyra.

Na příští týden připravujeme: Kriminální vyšetřování pod vodou 

Sdílet článek

Napsat komentář